Wewnętrzne schody betonowe – jak je wykończyć?

Wewnętrzne schody betonowe – jak je wykończyć?

Schody betonowe pełniące funkcję schodów wewnętrznych w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu to często spotykane rozwiązanie. Pomysł ma sporo zalet, pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednie wykończenie konstrukcji.

Wewnętrzne schody betonowe w domu

Dlaczego konstrukcje z betonu cieszą się powodzeniem? Wbrew pozorom, konstrukcja łącząca poziomy w naszym domu to nie tylko wybór pomiędzy klasykami: schody metalowe czy schody drewniane zabiegowe?

Główną zaletą wewnętrznych schodów betonowych jest możliwość wzniesienia konstrukcji już na wczesnych etapach budowy (stan surowy lub nawet etap projektowania). Posiadanie schodów już na samym początku może ułatwić przenoszenie rzeczy oraz wykańczanie pomieszczeń na piętrze. Popularnym zabiegiem jest więc stawianie tymczasowej konstrukcji schodów żelbetowych. Tego typu schody można jednak wykończyć i odpowiednio przystosować, tak aby cieszyć się nimi na długo. Więcej na ten temat piszemy w poradniku: kiedy montować schody. Nie przejmuj się, że podczas prac budowlanych stopnie nieco się zabrudzą lub obiją. Podczas wykańczania wnętrza można je wyłożyć rozmaitymi materiałami tak, by przez wiele lat prezentowały się bardzo efektownie.

Funkcjonalność i oszczędność

Główną zaletą schodów betonowych jest ich wysoka trwałość. Konstrukcja będzie na tyle solidna, że tak naprawdę nie ryzykujemy jej uszkodzenia. Gwarantem trwałości jest rzecz jasna klasa betonu wykorzystana do budowy, wynosząca minimalnie klasę na poziomie C16/20. Przy wyborze klasy betonu warto skonsultować się z fachowcami odpowiedzialnymi za naszą konstrukcję. Schody bez większej obawy można wznieść już na początkowych etapach, a naszym schodom niegroźne będzie zachlapanie lub zalanie. Druga zaleta to oszczędność – zarówno finansów, jak i czasu. Schody wewnętrzne z betonu otrzymujemy wraz z projektem. Od samego początku wiemy więc jak będzie wyglądał strop, zbrojenia i przestrzeń. Ułatwia to również wizualizację przestrzeni.

Tak samo, jak w przypadku schodów kręconych i zabiegowych; schody wewnętrzne wykonane z betonu dzielimy na kilka rodzajów. Pierwszy z nich to schody betonowe jednobiegowe. Te są najłatwiejsze w konstrukcji, nie posiadają bowiem spocznika. Najlepiej sprawdzą się tam, gdzie nie jest potrzebna duża ilość stopni – przykładowo przy niskich różnicach poziomach czy zejściu z tarasu na ogród. Spocznik posiadają z kolei schody dwubiegowe. Te bez problemu można zamontować zarówno jako schody zewnętrzne jak i wewnętrzne. Obecność spocznika pozwala na swobodne i wygodne korzystanie, nawet przez osoby starsze czy dzieci.

Podobne do schodów dwubiegowych są wewnętrzne schody zabiegowe. Nie posiadają one spocznika a ich bieg kierowany jest stopniami o różnej wysokości. Ostatni typ to betonowe schody wachlarzowe. Ich układ oparty jest na elipsie bądź łuku, kiedy więc patrzymy na nie z góry przypominają szeroko rozłożony wachlarz. Najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać przy wznoszeniu schodów wachlarzowych jest zadbanie o odpowiednią szerokość stopni – zgodnie z prawem budowlanym, minimum 25 centymetrów. 

Oczywiście, możemy również zdecydować się na schody spiralne wykonane z betonu. Mogą być one jednak mało komfortowe w codziennym użytkowaniu, wymagają one również wyjątkowo solidnej konstrukcji z żelbetonu. Jeśli więc schody kręcone są stałym i niezbędnym punktem naszej koncepcji mieszkania, lepiej zdecydować się na schody wykonane z metalu. Znacznie stabilniejsze i lżejsze nie zajmą zbyt wiele miejsca, nadając całości minimalistycznej elegancji. 

Jak wykończyć schody betonowe?

Trzecia zaleta – szerokie możliwości wykończenia konstrukcji. Fachowo wyłożona i zabudowana konstrukcja z żelbetonu pozwala nam na wykończenie drewnem, płytkami kamiennymi, gresem lub klinkierem. Do dostępnych materiałów wykończeniowych należą m.in. drewno, kamień, ceramika czy płytki podłogowe. Poniżej przedstawiamy najciekawsze pomysły na betonowe schody.

Wykończenie schodów drewnem

Schody drewniane potrafią prezentować się bardzo efektownie. Świetnie pasują do wnętrz utrzymanych w skandynawskim stylu. Takie konstrukcje przypadną również do gustu miłośnikom minimalizmu. Pamiętaj jednak, aby poszczególne elementy schodów, takie jak podstopnice, stopnie czy boki zamówić w zakładzie stolarskim. Wszystko dlatego, że muszą one być wykonane na wymiar. Drewniane elementy mocuje się do konstrukcji schodów żelbetonowych za pomocą specjalistycznego kleju i wkrętów. By stopnie przez wiele lat zachwycały swoim wyglądem, należy zadbać o ich odpowiednią konserwację. Poszczególne elementy warto zabezpieczyć specjalistycznymi środkami do drewna, takimi jak lakier, olej czy wosk.

Wykończenie kamienne

Nasz kolejny pomysł na schody betonowe, to wykończenie kamienne. W sklepach można znaleźć wiele płyt wykonanych z granitu, marmuru czy kwarcu. Ich wyróżnikiem jest duży, prostokątny format, dlatego nadają się do wykańczania stopni o tradycyjnej konstrukcji. Jeśli z kolei niektóre stopnice mają nietypowy kształt (np. trójkąta), docięte na wymiar płyty kamienne lepiej zamówić w zakładzie kamieniarskim. Mocowanie musi być z kolei wykonane za pomocą specjalistycznej zaprawy do kamienia.

Ceramika – niezawodny sposób na to, aby tanio wykończyć schody betonowe

Płytki ceramiczne wykorzystane jako wykończenie schodów betonowych mają wiele zalet. Po pierwsze taki materiał jest bardzo praktyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Gdy się zabrudzą, bez trudu można je wyczyścić wodą z dodatkiem detergentu. Po drugie, w sklepach znaleźć można modele przeznaczone specjalnie do wykończenia stopnic, czyli takie o podwyższonej klasie ścieralności. Tego typu płytki przez wiele lat zachowają atrakcyjny wizualnie wygląd. Po trzecie, rozwiązania dostępne obecnie na rynku pozwalają na bezproblemową aranżację schodów – niezależnie od ich konstrukcji. Jeśli stopnice mają kształt prostokąta, warto wykorzystać gotowe elementy z wyprofilowaną krawędzią (tzw. kapinosem). Aby wyłożyć stopnie o konstrukcji klinowej, lepiej wykorzystać większe płytki i dociąć je na wymiar. Warto pamiętać tutaj o odpowiednim wyprofilowaniu krawędzi tak, aby płytki ściśle przylegały do powierzchni schodów.

Płytki podłogowe – dla tych, którzy cenią praktyczne rozwiązania

Wykorzystanie płytek podłogowych to kolejny sposób, aby tanio wykończyć schody betonowe. Oferta produktów dostępnych w sklepach jest naprawdę imponująca. Bez trudu znajdziesz materiały, które oprócz wysokiej trwałości odznaczają się też atrakcyjnym wyglądem, do złudzenia przypominającym marmur. Zaletą takiego wykończenia jest również łatwa konserwacja. Płytek nie trzeba zabezpieczać żadnymi preparatami – aby przywrócić im blask, wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką. Decydując się na użycie tego materiału, pamiętaj jednak, że schody betonowe należy wykończyć na samym końcu prac budowlanych.

Czy wiesz już, jak tanio wykończyć schody betonowe?

Konstrukcje wykonane z żelbetonu można wykończyć na wiele sposobów. Dzięki temu każdy z łatwością znajdzie takie rozwiązanie, które spełni jego oczekiwania. Jeśli jednak nadal szukasz inspiracji, przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu. Znajdziesz tu mnóstwo pomysłów na aranżację schodów betonowych i drewnianych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl