Kiedy montować schody wewnętrzne?

Kiedy montować schody wewnętrzne?

 W domu, w którym znajduje się piętro, bez wątpienia schody stanowią obowiązkowy element dla danego budynku. Tworząc więc projekt, należy wziąć je pod uwagę. U każdego bowiem inny ich rodzaj okaże się być najbardziej odpowiednim rozwiązaniem. Najczęściej wybieranymi są schody betonowe, jednak i wiele osób decyduje się na schody spiralne metalowe czy też na schody modułowe. Ich wybór uzależniony jest między innymi od powierzchni danej przestrzeni, od kształtu, jakie schody muszą przyjąć czy też od ceny, na jaką może pozwolić sobie właściciel. Odchodząc jednak od tematu rodzajów schodów czy konkretnego ich modelu dla danego miejsca, warto zwrócić uwagę na to - kiedy montować schody wewnętrzne? Na etapie tynkowania ścian, kiedy są one już pomalowane? Na samym początku czy też na końcu robót?

 

Kiedy zamontować schody betonowe?

Bez wątpienia schody z betonu są najczęściej wybieranym rozwiązaniem w każdego rodzaju budynkach. Związane jest to i z dużą ich wytrzymałością i ze stosunkowo niską ceną. Tworzy się je poprzez zamontowanie szalunku z desek lub płyt ze sklejki, a także ułożenie zbrojenia, które ma za zadanie wzmocnić konstrukcję. Przygotowaną formę zalewa się betonem. Działanie takie wykonuje się na etapie wylewanie stropów. Czas wykonania takich schodów wynosi około 6 - 8 tygodni. Ich postawienie zapewnia dostęp do wyższych pięter budynku. A jak taką inwestycję wykończyć? Można postawić na schody drewniane wewnętrzne, można wybrać do ich wykończenia płytki, specjalny, dekoracyjny cement czy też postawić na specjalnie przygotowany do nich dywan. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu dany dom jest urządzony i co jego właścicielom się podoba. Wybierając schody z drewna, które prezentują się najbardziej okazale, tutaj czas ich montażu wynosi od 2 - 6 dni.

Kiedy zamontować schody wspornikowe?

Schody wspirnikowe określane są bardzo często jako półkowe. Nie mają one podstopnic, ale są jednostronnie montowane do ściany. Wśród nowoczesnych rozwiązań, jakie dostępne są na rynku, te prezentują się najbardziej efektownie, ale są przy tym stosunkowo drogie. W tym przypadku należy pamiętać o wzmocnieniu ściany, na której będą się one znajdować. Jak powstają? W ścianie należy zamontować stalową lub żelbetową belkę, stąd też już na etapie planowania, należy je uwzględnić i wziąć pod uwagę. Kiedy z kolei powinno się je stworzyć? Same mocowania wykonuje się na etapie tworzenia budynku, z kolei ich wykonanie powinno mieć miejsce wtedy, gdy następuje zamknięcie stanu surowego. Najlepiej, gdy ściany są otynkowane. Podłoga nie musi być jeszcze wykończona, bowiem schody nie stykają się z podłożem, stąd też można ją wykonać na późniejszym etapie. Samo zamówienie schodów trwa nawet do 12 tygodni, aż producent je wykona, z kolei ich montaż zajmuje około trzech dni.

Kiedy zamontować schody samonośne?

W przypadku tego rodzaju schodów, są one stawiane najpóźniej, bowiem wynika to z ich bezpośredniego styku z podłogą. Tutaj istotne znaczenie ma jedynie otwór, który znajduje się na górze, do którego później dopasowuje się kształt, nachylenie czy daną formę schodów. Na etapie prac budowlanych i wykończeniowych używa się drabiny, a ich postawienie ma miejsce już przy samym wykończeniu całości pomieszczeń. W przypadku tego typu rozwiązań, wybrać można różnorodne ich rodzaje. Dużą popularnością cieszą się schody spiralne, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w małych pomieszczeniach, bowiem nie zajmują one dużo miejsca, a spełniają swoje zadania doskonale. Można postawić jednak i na inne rozwiązania. Wielu ludzi decyduje się na stalową konstrukcję i drewniane stopnie, inni wybierają schody całe ze stali w prostej konstrukcji pod odpowiednim nachyleniem. W przypadku takich schodów, czas ich montażu jest niezwykle szybki, samo zaś wykonanie uzależnione jest od mocy przerobowych stolarni.

Bez wątpienia wybór produktów w kategorii schody jest niezwykle bogaty i różnorodny i każdy, nawet najbardziej wymagający odbiorca, jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązanie. Warto mieć na uwadze już na etapie projektu, jakie schody wybrać, by wraz z postępującymi pracami, mieć je na uwadze. Ich wykonanie bowiem to jedno, a samo wykończenie to kolejna z kwestii. Jedno jest pewne - mają one za zadanie pełnić i rolę dekoracyjną dla danej przestrzeni i praktyczną w codziennym ich użytkowaniu.

 

Schody kręcone Cora model Oslo

 

Schody system drewno Moreno 14 elementów

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl