Porównanie: schody zabiegowe vs. schody ze spocznikiem. Które sprawdzają się lepiej?

Porównanie: schody zabiegowe vs. schody ze spocznikiem. Które sprawdzają się lepiej?

Podczas projektowania domu trzeba się zmierzyć z wieloma problemami. Jednym z nich jest połączenie kondygnacji znajdujących się na różnych poziomach. Obecnie do najczęściej spotykanych rozwiązań należą schody zabiegowe oraz takie ze spocznikiem. Jakie są zalety i wady wymienionych wyżej konstrukcji? O czym pamiętać, projektując schody ze spocznikiem? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedź na te i inne pytania.

Dlaczego wybór odpowiednich schodów jest tak ważny?

Projektując schody, trzeba pamiętać o dwóch kwestiach: bezpieczeństwie i wygodzie. Nie warto natomiast zdawać się na przypadek czy sezonowe trendy. Nierozważny wybór konstrukcji może bowiem skutkować tym, że korzystanie ze schodów będzie męczące dla użytkowników. Znalezienie odpowiedniego rozwiązania często okazuje się nie lada wyzwaniem. Nie da się bowiem udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które schody są najlepsze. Na co zatem zwracać uwagę porównując poszczególne konstrukcje? Kiedy lepiej wybrać schody zabiegowe, a kiedy takie ze spocznikiem?

Czym są schody zabiegowe?

Schody zabiegowe to niewątpliwie jedna z najczęściej spotykanych konstrukcji w domach jednorodzinnych. W rzucie poziomym przybierają formę, przypominającą swoim kształtem litery „L” lub „U”. Na zakrętach stosuje się zazwyczaj trójkątne stopnie (zwane również klinowymi), zwężające się w kierunku wewnętrznej krawędzi. Warto pamiętać, że schody zabiegowe są konstrukcją jednobiegową. Najlepiej stosować je wówczas, gdy wysokość kondygnacji nie przekracza 3 metrów.

Wady i zalety schodów zabiegowych

Jakie są zalety tego typu konstrukcji? Przede wszystkim schody zabiegowe nie zajmują wiele miejsca. Z tego względu, szczególnie w przypadku ciasnych klatek schodowych, okazują się jedyną dostępną alternatywą. W porównaniu do konstrukcji ze spocznikiem ich wykończenie z reguły okazuje się tańsze – nie trzeba bowiem kupować materiału na dodatkowe podesty. Takie schody można również zaaranżować w dowolny sposób. Obite drewnianymi deskami czy wyłożone gresem stopnie mogą prezentować się bardzo atrakcyjnie.

Pomimo licznych zalet schody zabiegowe mają także swoje wady. Często okazują się bowiem mniej wygodne w codziennym użytkowaniu niż konstrukcje łamane ze spocznikiem. Dlaczego? Ponieważ na zakrętach wymiary stopni mają różną szerokość. Im bliżej wewnętrznej krawędzi, tym są węższe. To w zasadzie wyklucza możliwość mijania się w tym miejscu dwóch osób. Zaprojektowanie schodów zabiegowych tak, by korzystanie z nich było komfortowe, nierzadko okazuje się wyzwaniem nawet dla profesjonalnych architektów. Decydując się na taką konstrukcję, warto zatem szczegółowo zapoznać się z planem.

O czym pamiętać? Jeśli kierunek komunikacji zmienia się pod kątem prostym, najlepiej, jeśli zakręt zaprojektowany zostanie na 4 stopniach, rozmieszczonych na planie kwadratu. By korzystanie ze schodów było wygodne i bezpieczne, stopnie na zakręcie powinny mieć taką samą szerokość. Najlepiej, aby w centralnej części stopnicy, jej głębokość wynosiła od 25 do 30 cm.

Wykonanie schodów zabiegowych wymaga również sporego doświadczenia i precyzji. Wszystko dlatego, że poszczególne stopnice różnią się wymiarami. To z kolei znacząco utrudnia przygotowanie szalunków czy zbrojenia.

Czym charakteryzują się schody ze spocznikiem?

Schody ze spocznikiem to kolejna z popularnych konstrukcji. Zazwyczaj stosuje się je w budynkach wielokondygnacyjnych, a także bardziej przestronnych klatkach schodowych. Co je wyróżnia? W miejscu, w którym zmieniają kierunek, znajduje się spocznik, czyli niewielki podest. Jego długość odpowiada zazwyczaj szerokości obu biegów. Nie stosuje się tu natomiast trójkątnych stopni. To z kolei sprawia, że korzystanie z takich schodów jest bardziej komfortowe – szczególnie dla dzieci czy seniorów.

Wady i zalety schodów ze spocznikiem

Schody dwubiegowe ze spocznikiem to przede wszystkim bardzo komfortowe rozwiązanie. Jeśli zatem dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią, warto zdecydować się na wybór właśnie tej konstrukcji. Ponieważ wymiary stopni mają taką samą szerokość, przy zachowaniu odpowiedniej długości stopni, ze schodów tego rodzaju mogą korzystać jednocześnie dwie osoby. Na taki wariant warto zdecydować się także wówczas, gdy różnica poziomów pomiędzy kondygnacjami przekracza 3 m. Podest pozwala na chwilowy wypoczynek, dlatego korzystanie ze schodów ze spocznikiem nie jest bardzo męczące.

To jednak nie wszystkie zalety. Pamiętaj, że schody ze spocznikiem można zbudować na różnych konstrukcjach i z wielu materiałów. To z kolei stwarza mnóstwo możliwości aranżacji – zarówno samej klatki schodowej, jak i przestrzeni pod schodami. Wykończone drewnem lub kamieniem imitującym beton mogą wyglądać bardzo reprezentacyjnie. Więcej na ten temat piszemy w poradniku: jakie schody wybrać.

Mimo wielu zalet schody ze spocznikiem mają także pewne wady. Po pierwsze konstrukcje tego typu zajmują wiele przestrzeni. Z tego względu najczęściej stosuje się je w bardziej przestronnych pomieszczeniach. Po drugie koszt wykończenia takich schodów jest często wyższy niż konstrukcji zabiegowych. Dlaczego? Ponieważ aranżacja jednego lub kilku spoczników pochłania sporo materiału.

Jak zaprojektować wygodne schody?

Układ to tylko jeden z czynników, który wpływa na komfort i bezpieczeństwo podczas korzystania ze schodów. Właśnie dlatego, niezależnie od tego, na jaką konstrukcję się zdecydujesz, już na etapie projektowania uwzględnij kilka innych kwestii. Poniżej omawiamy te najważniejsze.

Wymiary schodów

Już na etapie przygotowania projektu zwróć uwagę na to, aby schody miały odpowiednią szerokość, zaś wymiary stopni spełniały normy bezpieczeństwa. Pamiętaj, że głębokość stopni powinna być dopasowana do rozmiaru stopy dorosłego człowieka. Najlepiej, jeśli będzie ona wynosiła od 25 do 30 cm. Równie ważna jest wysokość stopni. Ta, nie powinna przekraczać 17 cm. Ostatnią kwestią, którą musisz uwzględnić, jest szerokość samych schodów. Powinna ona wynosić ok. 80 cm. Jeśli jednak dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią, zdecyduj się na schody o szerokości 100-110 cm. Dzięki temu osoby schodzące w dół i wychodzące do góry bez problemu się miną.

Oświetlenie schodowe

Odpowiednie oświetlenie pozwala nie tylko podkreślić walory wizualne klatki schodowej. Wpływa ono również na komfort i bezpieczeństwo domowników. Właśnie dlatego już na etapie projektu zastanów się, jakie rozwiązanie wybrać. W sklepach znajdziesz wiele rodzajów lamp – począwszy od plafonów i kinkietów, poprzez oczka schodowe, aż po listwy LED, które należy podkleić bezpośrednio do podstopnicy. Niektóre lampki wyposażone są w specjalne czujniki ruchu. Dzięki temu zapalają się automatycznie, gdy ktoś zbliży się do skrajnych stopni. To z kolei zwiększy komfort i bezpieczeństwo korzystania ze schodów, szczególnie przez dzieci.

Balustrada i poręcz schodowa

Decydując się na schody ze spocznikiem, pomyśl o zamontowaniu odpowiedniej balustrady. Za jej pomocą rozdzielisz oba biegi, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo domowników. Wybór rozwiązań, jakie znajdziesz obecnie na rynku, jest naprawdę spory. Możesz wybierać spośród balustrad pełnych, kurtynowych, lub też takich wypełnionych ażurowym panelem. W przypadku schodów zabiegowych usytuowanych pomiędzy dwoma ścianami warto zdecydować się na montaż poręczy.

Kiedy schody zabiegowe, a kiedy ze spocznikiem – krótkie podsumowanie

Podsumujmy najważniejsze informacje. Zarówno schody zabiegowe, jak i te ze spocznikiem cieszą się dużą popularnością. Podczas wyboru konstrukcji, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Do tych najważniejszych należą:

  • szerokość i wysokość klatki schodowej,
  • potrzeby domowników,
  • możliwości finansowe,
  • stylistyka wnętrza.

Schody zabiegowe lepiej sprawdzą się w niedużych pomieszczeniach. Ich wykończenie często okazuje się tańsze niż konstrukcji ze spocznikiem. Z drugiej jednak strony są mniej komfortowe w codziennym użytkowaniu. Dlatego za ich pomocą warto łączyć niewysokie kondygnacje. Prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie takich schodów wymaga odpowiedniej wiedzy i niemałych umiejętności. Schody ze spocznikiem to z kolei bardziej komfortowe i wygodne rozwiązanie. Wykończone wysokiej jakości materiałami, potrafią wyglądać bardzo reprezentacyjnie, stając się prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Zajmują jednak więcej miejsca niż konstrukcje zabiegowe. Z tego względu najlepiej sprawdzą się w przestronnych klatkach schodowych.

Czy wiesz już, jakie schody wybrać do swojego domu?

Wybór układu schodów to jeden z ważniejszych problemów, z jakim trzeba się zmierzyć na etapie projektowania domu. Mamy nadzieję, że w naszym poradniku udało Ci się znaleźć wiele przydatnych informacji, które pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję. Jeśli natomiast nadal się wahasz, zapoznaj się z innymi wpisami na naszym blogu. Znajdziesz tam szereg cennych porad dotyczących tego, jakie schody wybrać do swojego mieszkania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl