Schody - jakie wybrać?

Rodzaje schodów

Każdego inwestora planującego budowę kondygnacyjnego obiektu czeka decyzja o wyborze materiału, z którego powstaną schody. Dawniej, gdy schody służyły jedynie do komunikacji i najczęściej były oddzielone od reszty domu w osobnych ciągach, decyzja nie była trudna. Obecnie, kiedy schody „weszły na salony” i stały się ważnym elementem każdego domu, należy przeanalizować swoje oczekiwania, a decyzję warto podjąć już na etapie projektowania.


Z czego robione są schody?

Materiał konstrukcyjny decyduje o wyglądzie schodów, ale też wpływa na przebieg prac budowlanych. Ostatecznie jednak przy doborze schodów najbardziej liczy się wygoda, a dla wielu również cena. Każdy z materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych ma swoje zalety i wady – prezentujemy najważniejsze informacje o dwóch najbardziej popularnych typach schodów - drewnianych i stalowych.


Schody drewniane

schody z drewna

Schody drewniane zabiegowe montuje się dopiero, gdy na ścianach są już tynki, na podłogach wylewki, a także znana jest technologia wykończenia podłóg. Koszt wykonania zależy od kształtu schodów – im prostsze, tym tańsze. Ostateczna cena uzależniona jest także od surowca, z którego będą wykonane. W zależności od gatunku drewna, rozpiętość ceny może być znaczna. Drewno pracuje podczas użytkowania, więc schody mogą skrzypieć, co dla niektórych jest zaletą, a dla innych wadą.

Zalety schodów drewnianych:

  • Konstrukcja schodów drewnianych jest lekka, nie obciąża stropów ani podłóg.
  • Stopnie mogą być ażurowe, co dodatkowo nadaje im lekkości.
  • Schody mogą mieć różny kształt i usytuowanie.

Wady schodów drewnianych:

  • Wymagają regularnej, starannej konserwacji.
  • Nie są odporne na ogień.
  • Koszt wykonania jest jednorazowy i nie da się go rozłożyć na etapy.

Jak robione są schody metalowe?

Najlepszym i najpopularniejszym materiałem do budowy schodów jest stal kwasoodporna. Jest droższa i trudniejsza w obróbce od stali nierdzewnej, za to bardzo odporna i trwała. Schody metalowe, spawane lub skręcane z gotowych elementów, funkcjonują dobrze nawet po kilkudziesięciu latach. Bardzo dobrze wyglądają w połączeniu z drewnianymi stopniami. Pasują do domów nowoczesnych, a także tradycyjnych.

Zalety schodów metalowych:

  • Stal daje duże możliwości kształtowania schodów i ich usytuowania.
  • Są sztywniejsze od schodów drewnianych i dużo lżejsze.
  • Dają szerokie możliwości wykończenia powierzchni, począwszy od różnych rodzajów blachy przez stalową lub żeliwną siatkę, drewno aż do szklanych stopni.

Wady schodów metalowych:

  • Są mało sprężyste – podczas chodzenia po nich szybciej męczą się stopy, a spadające przedmioty łatwiej się tłuką.
  • Konstrukcja nie jest ognioodporna – łatwo się nagrzewa.
  • Są zimne w dotyku.
  • Zalecane jest, aby schody stalowe były montowane przez wykonawcę – skręcane samodzielnie z czasem mogą ulec rozchwianiu.

Jakie są typy schodów?

Typy schodów

Oprócz wad i zalet wyboru konkretnego materiału, z którego będą wykonane schody, istotne jest coś jeszcze – ich struktura. Aby dobrze wybrać schody konieczne jest posiadanie choćby minimalnej wiedzy na ich temat.

Oto najważniejsze typy schodów:

  • Schody Modułowe – jest to typ schodów, w których skład wchodzi kilka elementów, na przykład konstrukcja, stopnie i balustrada. Elementy te można układać w wiele kombinacji.
  • Schody zabiegowe – typ schodów z początkowymi stopniami w kształcie trapezu, możliwe do wykonania w wielu konfiguracjach.
  • Schody kręcone - to rodzaj schodów o spiralnym lub łukowatym kształcie, oszczędzające miejsce w pomieszczeniach. Składają się z centralnej kolumny, stopni oraz balustrady, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i stylu wnętrza.

Nie bez znaczenia jest również wybór schodów ze względu na wielkość stopni – wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie, bowiem zbyt wysokie bądź wąskie stopnie mogą okazać się po prostu niewygodne. Szczególnie odczuwalne może być to w przypadku osób starszych, dzieci bądź zwierząt domowych.

Jakie stopnie zastosować w schodach:

  • wysokość stopni – od 14 do 19 cm (najbardziej wygodne są stopnie o wysokości 15 cm, im wyższe tym trudniej się je pokonuje. Schody 17, 18 czy 19 centymetrowe uważa się za przeciętne bądź podrzędne)
  • szerokość stopni – od 25 – 32 cm (najbardziej wygodne są schody najszersze, a więc o szerokości 32 cm, co ma wpływ również na bezpieczeństwo. Schody szerokie na 25, 30 czy 29 cm uważa się za przeciętne bądź podrzędne)

Nieco inaczej wygląda to w przypadku stopni zabiegowych, a duże znaczenie ma również tak zwany zwis podnóżka, wykończenie stopni czy fakt, aby wszystkie były one jednakowej wysokości. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie dobierane biegów, spoczników czy balustrad.

Podsumowanie

Ostatecznie przy wyborze schodów decyzja powinna być podjęta w oparciu nie tylko o kwestie finansowe czy estetyczne, ale również praktyczne. Dlatego w wyborze i wymiarowaniu schodów warto zasięgnąć rady fachowców - specjalistów, którzy wiedzą, jakie schody wybrać do danego obiektu, aby zaspokoić nie tylko wizualne potrzeby inwestorów, ale także zadbać o stronę praktyczną całego przedsięwzięcia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl