Konserwacja i czyszczenie różnych typów schodów. Jak to robić dobrze?

Konserwacja i czyszczenie różnych typów schodów. Jak to robić dobrze?

Uporczywe plamy, osad czy zacieki nie są czymś, co chcesz widzieć na swoich schodach. Dzięki naszym radom pożegnasz się z tym problemem raz na zawsze. Oto kompleksowy poradnik, jak czyścić schody.

Żeby schody zaskakiwały swoim wyglądem, niezwykle istotna jest dbałość o ich wygląd. Nie wystarczy je tylko odkurzyć, czy nawet umyć mokrą ściereczką. Warto mieć na uwadze rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Oczywistym jest również, że inaczej powinieneś dbać o te na zewnątrz, i te wewnątrz.

Konserwacja i czyszczenie drewnianych schodów

Najczęściej wybieranym typem schodów wewnętrznych są schody drewniane. Zaskakują swoim wyglądem, nadając pomieszczeniu atrakcyjności i pasują do wielu rodzajów aranżacji. Ich producenci oferują wielu różnych typów - jednym z najpopularniejszych są schody spiralne. Jak prawidłowo o nie dbać?

W codziennej pielęgnacji wystarczy pamiętać o prawidłowym odkurzeniu każdego schodka oraz umyciu wodą z płynem. Dobrym wyborem będzie tutaj preparat przeznaczony do drewna - posiada on w sobie woski i olejki, dzięki temu po pielęgnacji będziesz mógł cieszyć się błyszczącym i nasyconym kolorem schodów.

Dobrze sprawdza się również lakierowanie schodów, a alternatywną opcją jest olejowanie drewna. Schody, podobnie jak podłoga, narażone są na uszkodzenia. Dlatego tylko prawidłowa pielęgnacja pomoże zachować odpowiedni wygląd schodów przez długie lata. Nie należy jednak narażać ich powierzchni na zbyt częsty kontakt z wodą - optymalnie zaleca się myć schody dwa razy w tygodniu.

Zobacz, jak usunąć plamy z drewnianych schodów.

Czyszczenie metalowych schodów?

Odpowiedni wygląd schodów podkreśli estetykę całej aranżacji. Metalowe schody, oprócz eleganckiego wyglądu, są również stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Konserwacja metalowych schodów opiera się jedynie na regularnym myciu. Dokładne czyszczenie wodą z płynem uniwersalnym w zupełności wystarczy, aby schody zostały w nienaruszonym stanie. Ważna tutaj jest systematyczność, tak aby na powierzchni schodów nie osadzało się zbyt dużo kurzu.

Należy zaznaczyć, że schody metalowe zazwyczaj wykonane są ze stali nierdzewnej, która jest odporna na wszelkie czynniki zewnętrzne. Dlatego są świetnym wyborem jako schody zewnętrzne, ponieważ różnego rodzaju opady atmosferyczne, również nie wpłyną na ich wygląd.

Czyszczenie stopni z kamienia

Kolejnym rodzajem schodów są schody wykonane z kamienia. W codziennej pielęgnacji wystarczy używać zwykłej wody z dodatkiem płynu. Kamień jest materiałem dość szybko ścieralnym, dlatego czyszczenie schodów powinno odbywać się za pomocą specjalnych past polerskich. Należy je odpowiednio dobrać do rodzaju powierzchni. Inne preparaty kupimy do marmuru, a inne do granitu. Na pewno poradzą sobie z niewielkimi zabrudzeniami.

Jak myć szklane schody?

Utrzymanie szklanych schodów w czystości wymaga sporo wysiłku. Tylko wtedy będą zachwycać swoim wyglądem. Jeżeli w domu posiadasz małe dzieci lub zwierzęta utrzymanie w czystości schodów szklanych, wysiłek będzie podwójny. Natomiast całą udrękę związaną z czyszczeniem, wynagrodzi Ci ich wygląd.

Nadają one pomieszczeniu eleganckiego, a zarazem nowoczesnego wyglądu. Mycie schodów szklanych zaleca się wykonywać bardzo często, ponieważ ten materiał jest narażony na liczne ubrudzenia. Najlepiej wykorzystywać do tego specjalne płyny do mycia szkła - pomocne będą również ściereczki z mikrofibry, które cechuje wysoka chłonność.

Pozwala to w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko zabrudzeń. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalny środek czyszczący przeznaczony właśnie do szkła, dzięki temu powstaje niewidzialna powłoka zabezpieczająca przed powstawaniem nowych zabrudzeń. Mycie szklanych schodów bywa bardzo uciążliwe. Natomiast przy dobrze zorganizowanej pielęgnacji, z łatwością utrzymasz czystość w swoim mieszkaniu.

Jak czyścić metalowe balustrady?

Dodatkiem do schodów są balustrady. Balustrady metalowe są narażone na czynniki zewnętrzne, dlatego ważna jest odpowiednia konserwacja i pielęgnacja ich powierzchni. Należy co jakiś czas umyć balustradę wilgotną ściereczką z płynem uniwersalnym. Nie zaleca się stosowania mocnych preparatów. Wszystkie zacieki i odciski należy przemywać suchą szmatką z octem rozcieńczonego z wodą.

Bardzo popularne wśród posiadaczy metalowych balustrad jest polerowanie balustrady. Do tej czynności przyda się zwykły kawałek materiału z koszuli flanelowej bądź zamszowej. Pocieranie o balustradę nazywamy polerowaniem na sucho. Dzięki tej technice nie będziesz musiał martwić się o niechciane zacieki. W tym miejscu znajdziesz przykłady ciekawych balustrad do schodów wewnętrznych.

Polecane modele:z

Schody CORA model Maxima 05 L-90 14 elementów
Schody metalowe CORA model Mix 220 vertical U-180 13 elementów
Schody CORA model Mix plus 07 L-90 14 elementów
Schody metalowe CORA model Mix 03 U-180 12 elementów
Schody kręcone DUDA model Venecja 02 120 cm

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl