Jak usunąć plamy z drewnianych schodów?

Odpowiednia konserwacja tradycyjnych schodów drewnianych to najlepszy sposób, aby utrzymać ich trwałość i zadbać o koloryt drewna. Bez względu jednak na to, jak bardzo o nie zadbamy, codzienne użytkowanie jakiejkolwiek powierzchni wiąże się z jej zabrudzeniem. Czy to niosąc kubek herbaty na górę, czy stając na schodach brudnymi butami – drewniane podesty prędzej czy później się zaplamią. Jak więc usunąć plamy z drewnianych schodów?

Czyszczenie powierzchni

Czyszczenie powierzchni drewnianej nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Drewno jest materiałem o wysokiej trwałości, jest jednak silnie narażone na działanie wody. Choć jedna kropla im nie zaszkodzi, długotrwałe i częste wilgotnienie drewna może powodować odkształcanie się desek schodów i odwarstwienie znajdującego się na nich lakieru. Niewłaściwe środki chemiczne mogą z kolei wypaczyć koloryt bądź połysk drewna, pozostawiając nieestetyczne plamy na podestach. Przede wszystkim więc zaopatrzmy się w odpowiednie środki do czyszczenia powierzchni drewnianych. Należą do nich szczotki wysokociśnieniowe, płyny specjalistyczne; ale i dostępne w każdym sklepie chusteczki do mycia. Każdy z nich powinien składać się z komponentów czyszczących, pielęgnujących drewno oraz mających właściwości antystatyczne które zabezpieczą schody drewniane wewnętrzne przed osadzaniem się na nich kurzu. Na drewno pod żadnym pozorem nie wolno nakładać „uniwersalnych” płynów lub środków chemicznych o innym przeznaczeniu – zawarte w nich silne detergenty mogą uszkodzić materiał.

Domowe sposoby na uporczywe plamy na schodach

Jeśli jednak szybko chcemy usunąć plamę a nie mamy pod ręką odpowiednich środków, pomocne będą sposoby domowe. Te będą różnić się w zależności od zabrudzenia. Plamy po atramencie lub dziecięcym rysunku ołówkiem łatwo zejdą po przetarciu spirytusem, tłuste zacieki takie jak rozlany olej, sok czy jedzenie usuniemy wykorzystując kuchenną mąkę ziemniaczaną lub sodę. Z tłuszczem dobrze radzi sobie też pianka do golenia, mydło do rąk lub płyn do mycia naczyń. Przemycie plany mydlinami jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, nie ryzykujemy bowiem odbarwienia drewna. Bez względu na to z jakiego sposobu korzystamy – kluczem jest ograniczenie użycia wody i przetarcie powierzchni suchą ścierką antystatyczną. Raz na jakiś czas warto też przeprowadzić gruntowne czyszczenie schodów, sięgając po specjalistyczne odplamiacze.

Zabezpieczenie przed plamami na schodach

Przed plamami na schodach drewnianych jednak najlepiej jest się…zabezpieczyć. Ochronny preparat należy nałożyć nie tylko po usunięciu plamy, ale i profilaktycznie w celu zakonserwowania powierzchni. Środki takie jak wosk, pasta czy oleje ochronią fakturę drewna, zachowując jego blask i trwałość. Ważne jest też lakierowanie schodów – jedyny sposób na zabezpieczenie barwy drewna. Tutaj wykorzystywane są lakiery wodne, lakiery poliuretanowe, rozpuszczalniki i lakiery barwiące. Stworzą one warstwę ochronną, dzięki której zabrudzenia będzie się dało łatwo usunąć. Powierzchnię zabezpieczą też oleje, które dodatkowo wnikną w strukturę drewna, utwardzając ją i chroniąc przed pękaniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl