Schody Zabiegowe - najważniejsze informacje

Schody z zabiegiem z drewna w mieszkaniu

Jesteście w stanie sobie wyobrazić wielopiętrowy dom bez schodów lub czegoś na ich wzór? Jak uciążliwe musiałoby być życie w takim miejscu? Napisalibyśmy, że klatka schodowa to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku, gdyby nie to, że we współczesnym budownictwie odchodzi się projektowania klasycznych klatek schodowych, które zostają wyparte przez nowoczesne rozwiązania.


Co to są schody zabiegowe?


Jednym z nich są schody zabiegowe, którym tenże artykuł będzie poświęcony. To charakterystyczny styl budowania schodów zakręcających. Ilość zakrętów może być dowolna, najczęściej są to jednak stopnie jednobiegowe posiadające jeden zakręt lub wielobiegowe ­– 2 lub więcej. Istotnym elementem jest natomiast to, w jaki sposób owe zakręty są tworzone. Podesty układają się w kliny przypominające momentami kawałki pizzy, które mają za zadanie zmieniać bieg schodów (najczęściej o 90 lub 180 stopni).   


Czy schody zabiegowe są wygodne?  


Jeśli chodzi o funkcjonalność schodów zabiegowych, to z pewnością pozwalają one zaoszczędzić wiele miejsca, aczkolwiek mogą być momentami trudne do pokonywania, Aby możliwy był montaż tego typu zabudowy, konieczne jest wykorzystanie podestów, które są z jednej strony węższe, co może stanowić utrudnienie szczególnie w przypadku osób starszych. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu – schody można pokonywać po zewnętrznej, gdzie powierzchnia stopni jest już o wiele większa.


Schody zabiegowe w domu jednorodzinnym


Projektując schody do swojego domu, z pewnością warto wziąć pod uwagę właśnie ten rodzaj konstrukcji. Stopnie zabiegowe to nie tylko duża oszczędność miejsca, ale także bardzo nowoczesne rozwiązanie, które wykorzystane w odpowiedni sposób nadaje wnętrzom ciekawego stylu i wpływa na wystrój. Stosowanie takiej zabudowy w domach jednorodzinnych staje się coraz popularniejszą praktyką głównie ze względu na stosunkowo łatwy montaż i szeroką gamę możliwości projektowych.


Schody zabiegowe z metalu czy z drewna?


Decydując się na schody zabiegowe, warto zawczasu zastanowić się nad tym, z jakiego materiału chcemy je wykonać. To oczywiście będzie w dużej mierze zależne od tego, jak wykończony jest dom, jednak biorąc pod uwagę już samą klatkę schodową, to najczęściej wyposaża się ją w podesty i barierki z drewna lub metalu. Wśród zalet schodów z drewna bez wątpienia wymienilibyśmy elegancki wygląd, który świetnie wpasuje się w klasycznie wykończone wnętrza. Trzeba jednak wspomnieć, że drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz regularnego konserwowania powierzchni. Schody z metalu nie są aż tak problemowe, a w dodatku odznaczają się trwalszą konstrukcją i większą wytrzymałością elementów.   


Schody zabiegowe – jakie wymiary?


Jeśli chodzi o specyfikację schodów, to w dużym stopniu będzie ona zależna od możliwości, jakie stwarza nam projekt architektoniczny budynku, aczkolwiek istnieją pewne wytyczne, które pozwolą na dobranie funkcjonalnych i wygodnych dla domowników schodów zabiegowych. Podstawowe i najpopularniejsze zakresy wymiarów to:

  • wysokość stopnia:  15-19 cm
  • szerokość w najwęższym miejscu: 10-16 cm, w najszerszym: 40 cm
  • zwis podnóżka: 2-4 cm


Dodatkowo warto zaznaczyć, że wszystkie stopnie powinny mieć taką samą wysokość.


Schody zabiegowe do samodzielnego montażu


Mogłoby się wydawać, że schody to integralna część, którą powinno montować się podczas murowania ścian, wykładania podłogi oraz innych tego typu czynności wykonywanych na etapie budowy. Rozwój technologii sprawił jednak, że wiele sklepów oferuje schody, które można zamontować samodzielnie (nawet na późniejszych etapach wykończania pomieszczeń). Schody gotowe do montażu są sprzedawane w postaci połączonych już elementów, które wystarczy przytwierdzić w odpowiednich miejscach.  Ich konstrukcja zależy w dużej mierze do tego, z jakiego materiału są wykonane, aczkolwiek wspomniane elementy produkuje się najczęściej w takich rozmiarach, aby można było je w łatwy sposób dostarczyć do miejsca przeznaczenia.
Podsumowując schody zabiegowe to uniwersalne i nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na ergonomiczne zaprojektowanie klatki schodowej oraz daje dużą dowolność w planowaniu całości konstrukcji. Taki rodzaj stopni jest aktualnie bardzo chętnie wybierany przez klientów nie tylko ze względu na zalety czysto techniczne, ale także możliwości aranżacyjne i potencjał estetyczny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl