To warto wiedzieć przed zakupem schodów do mieszkania

To warto wiedzieć przed zakupem schodów do mieszkania

Schody w domu to nie tylko ciąg komunikacyjny. Pełnią także funkcję estetyczną i dekoracyjną. Schody w domu jednorodzinnym należy dobrać nie tylko pod względem komfortowego poruszania się po nich, ale także do wnętrza, w którym mają zostać zamontowane.

Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli schodów jak schody modułowe czy schody metalowe, że wybór jest naprawdę skomplikowany. Nawet jeśli wybierzemy konkretny model, to jeszcze nie wszystko. Trzeba jeszcze zdecydować się na materiał, z jakiego mają być wykonane, a wybór materiałów także jest niemały. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając schody do domu. To właśnie od wyboru materiału i rodzaju zależy, czy schody będą spełniały należycie swoje funkcje.

Jakie schody do domu będą dobre?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie powinny być dobre schody do domu. To, jakie schody do domu będą odpowiednie, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim wybór rodzaju zależy od specyfiki wnętrza – jego wielkości, kształtu oraz ilości miejsca na montaż schodów. Wybór materiału zaś zależy od tego, kto i jak często będzie się po schodach poruszał, a także od materiałów wybranych do wykończenia całości wnętrza i stylu jego aranżacji. Schody należy planować więc już na etapie projektowania domu.

Wybór rodzaju schodów oraz materiału ich wykonania zależny jest także od tego, kto będzie korzystał ze schodów. Dlatego należy go uzależnić od liczby domowników oraz tego, czy w domu są dzieci, zwierzęta lub osoby z ograniczoną sprawnością fizyczną. Schody muszą zapewniać komfort i bezpieczeństwo każdemu, kto będzie z nich korzystał. Dobre schody to na pewno takie, które nie będą śliskie i będą wykonane z solidnych materiałów oraz zabezpieczone przed upadkiem z nich, a także dopasowane do wnętrza. Jednak do każdego wnętrza odpowiednie będą inne schody. Do wnętrz nowoczesnych z pewnością pasują schody kręcone.

Jakie są rodzaje schodów wewnętrznych?

Ustalając, jakie schody do domu będą najlepsze, trzeba wziąć pod uwagę ich funkcjonalność oraz estetykę. Dlatego podzielone są na typy o określonych cechach, które sprawiają, że nadają się głównie do konkretnych wnętrz. Schody na pewno nie powinny zdominować wnętrza. Mogą stanowić jednak jego główną ozdobę, zwłaszcza gdy mają znajdować się w salonie. Jakie rodzaje schodów wewnętrznych są do wyboru i do jakich wnętrz najlepiej je wybierać?

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe należą do dość rzadko montowanych w domach, ze względu na to, że mało wyróżniają się wyglądem oraz potrzebują dużo miejsca. Niewątpliwie jest to najbezpieczniejszy rodzaj schodów, ale sprawdzi się naprawdę w niewielu miejscach. Najlepiej wybierać je do domów rodzinnych, do dużego salonu, gdzie jest dużo wolnej przestrzeni. Jednobiegowe schody w domu o niewielkiej powierzchni lub w małym wnętrzu, takim jak przedpokój nigdy się nie sprawdzą, ponieważ przytłoczą wnętrze.

Montaż schodów jednobiegowych w małych wnętrzach odbywa się kosztem ich bezpieczeństwa. Będą miały bowiem wtedy bardziej cechy drabiny niż schodów, a to spowoduje problemy szczególnie dla małych dzieci czy osób starszych i mających problemy ze sprawnością. Można zmniejszyć powierzchnię schodów jednobiegowych, ale będzie to wiązało się z podniesieniem wysokości stopni, co właśnie sprawi problemy mniej sprawnym domownikom. Wysokość stopnia nie powinna przekraczać 16 cm.

Schody zabiegowe

Takie schody w domu prezentują się niezwykle efektownie, jednak również zalecane są do co najmniej średniej wielkości wnętrz, a najlepiej dużych. To schody, które zmieniają kierunek niemal u samej podstawy. To pozwala oszczędzić część przestrzeni użytkowej. Schody zabiegowe montowane są przy najdłuższej ścianie, co pozwala uzyskać najlepszy efekt wizualny. Uzyskać można w ten sposób najlepsze wrażenie estetyczne i zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni. Schody zabiegowe to świetne schody wewnętrzne do domu z dziećmi. Są bowiem bezpieczne i dzieci mogą poruszać się po nich bez problemu samodzielnie. Niższe są bowiem stopnie w tym typie schodów i dziecko w razie upadku nie spadnie na sam dół i nie zrobi sobie krzywdy.

Schody wachlarzowe

To jedne z najbardziej efektownych schodów z wyglądu. Bywają mylone ze schodami kręconymi, ale jest między nimi pewna różnica. Schody wachlarzowe najlepiej montować w otwartych przestrzeniach, bo to w nich będą wyglądały najbardziej reprezentacyjnie. Pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, a ich konstrukcja jest prosta i tradycyjna, nie umniejszając przy tym stabilności czy trwałości. W tego rodzaju schodów stopnie oraz podstopnice osadzane są w wyfrezowanych otworach w belkach policzkowych lub montowane dodatkowo za pomocą specjalnych łączników.

Schody kręcone

Schody kręcone mają efektowną konstrukcję, dodając przy tym wnętrzu lekkości. Ich unikalna budowa sprawia, że nadają się do rozmaitych pomieszczeń, niezależnie, czy mają prowadzić na strych, poddasze czy piętro. To znakomita alternatywa dla schodów jednobiegowych i zabiegowych. Nie zawsze będą jednak odpowiednie. Wszystko zależy od tego, kto będzie z nich korzystał. Dla dzieci i osób starszych czy mniej sprawnych mogą okazać się kłopotliwe. Schody kręcone są oparte na centralnym słupie z konstrukcją policzkową. Schody kręcone są ładne, ale niestety powodują pewne niedogodności. Na przykład nie da się wnosić po nich ciężkich rzeczy. Mimo tego inwestorzy i tak dość często je wybierają. To ciekawy pomysł na modne schody w domu.

Z jakiego materiału wybrać schody w domu jednorodzinnym?

Poszczególne elementy schodów mogą być wykonane z jednego lub wielu materiałów. Warto dobierać je pod względem rodzaju schodów, a także stylu, w jakim urządzone jest całe wnętrze. To, kto i jak często będzie użytkował schody, też jest tu ważne. Warto także przemyśleć, czy będziemy mieć czas na ewentualne zabiegi konieczne w celu konserwacji i zadbania o schody. To i wiele innych czynników trzeba wziąć pod uwagę, wybierając materiał, który przełoży się na wygląd, bezpieczeństwo i nasze zadowolenie. Do wyboru są rodzaje schodów wewnętrznych wykonane z:

  • drewna – to uniwersalny materiał, prezentujący się świetnie w każdym wnętrzu. Jest sprężyste, trwałe, ciepłe oraz łatwe w obróbce. To sprawia, że drewniane schody można dowolnie kształtować, ale co za tym idzie, niestety są najdroższe. Jednak łącząc drewno z innymi surowcami, możemy uniknąć tego problemu. Trzeba też pamiętać, że schody drewniane wymagają regularnej konserwacji specjalnymi środkami, bo inaczej stracą po czasie pierwotny wygląd. Jeśli chodzi o rodzaj drewna, to na stopnice wybierzmy twardy buk, dąb lub jesion, a ciekawym pomysłem będą egzotyczne: mahoń, wenge czy jatoba. Nie zaleca się wiśni, brzozy czy klonu. Wilgotność drewna nie może przekraczać 8%. Dobrym przykładem są tutaj schody drewniane zabiegowe.
  • kamienia – najczęściej to marmur, ale może też być bazalt, granit, czy wapień. Schody kamienne nie wymagają konserwacji i są praktycznie niezniszczalne. Niestety nie będą dobrze wyglądały w każdym domu. Czynią wnętrze bardziej eleganckim i monumentalnym, a także dość chłodnym. Do małych, ciepłych wnętrz niezbyt pasują;
  • stali nierdzewnej/szkła – stal i szkło to materiały idealne do nowoczesnych wnętrz, a także industrialnych i minimalistycznych skandynawskich. Niezwykle efektowne, zwłaszcza z balustradą z ciemnego drewna. Najczęściej stal i szkło są wybierane na schody kręcone. Na modne schody do domu to najlepszy wybór, gdyż nie obciążają konstrukcji. Ponadto nie są to drogie materiały.

Na wykończenie schodów wybierane są także wykładziny czy płytki ceramiczne.

Jak dobrać kolor schodów?

Projektując schody wewnętrzne do domu, trzeba nie tylko przeanalizować rodzaje schodów wewnętrznych, ale także ich kolor. Pierwszym kryterium doboru koloru jest wielkość pomieszczenia. Do dużych wnętrz nadają się i ciemne i jasne. W mniejszych zaś lepiej stosować tylko jasne, bo optycznie powiększają przestrzeń, podczas gdy ciemne tylko je przytłoczą. Drugie kryterium wyboru koloru to oczywiście styl i kolorystyka całego wnętrza. W stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy skandynawskim kolory powinny być stonowane. Zaś do wnętrz rustykalnych dobrym wyborem będzie drewno o ciepłym odcieniu – sosna, jesion lub buk. Znaczenie ma także kolor podłogi. Ciekawym pomysłem jest, gdy modne schody w domu są przedłużeniem podłogi lub odwrotnie. Przejście ze schodów na podłogę powinno być zauważalne tylko w niewielkim stopniu.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając schody wewnętrzne do domu?

Schody koniecznie trzeba dostosować do rozmiarów całego mieszkania. Trzeba wziąć pod uwagę wysokość sufitu i balustrady (dla dzieci 70 cm, dorosłych 90 cm). Stopnie nie powinny być węższe niż 25 cm, a ich liczba większa niż 17. Wysokość stopni nie powinna przekraczać 15-16 cm. Głębokość stopni zaś powinna oscylować na poziomie 30-32 cm, aby schody w domu jednorodzinnym były bezpieczne. Chcąc uniknąć dodatkowych opłat związanych z montażem, warto wybrać schody wewnętrzne do domu, które można zamontować samodzielnie. Taką możliwość dają przede wszystkim schody kręcone. Producent dołącza do elementów instrukcję, dzięki czemu montaż nie jest taki trudny, ale warto mieć kogoś do pomocy.

Pamiętajmy, że wybór schodów to decyzja na długie lata i jej dobre lub złe konsekwencje będą nam przez te lata towarzyszyły. Schody w domu jednorodzinnym są idealnym urozmaiceniem wnętrza, ale ze względu na ograniczenia, jakie mają konkretne rodzaje schodów do domu, niektóre będą niepraktyczne dla danych osób czy wnętrza. Przed zakupem trzeba więc dokładnie przemyśleć wszystkie czynniki, aby później mieć stuprocentową pewność, że wybór będzie prawidłowy. Schody trzeba uwzględnić już na etapie projektowania domu, więc im wcześniej zaczniemy o nich myśleć, tym lepiej. Nie zostawiajmy tego na sam koniec, bo modne schody w domu, to nie tylko efektowny wygląd, ale także wygoda i bezpieczeństwo poruszania się po nich czy noszenia różnych rzeczy. To, jakie schody do domu wybrać zależy od wielu czynników, dlatego dogłębne przemyślenie ich wyboru jest koniecznością.

Polecane modele:

Schody metalowe CORA model Mix 180 vertical U-180 13 elementów
Schody kręcone BARDA model Lozanna 00 110 cm
Schody system drewno Moreno 250 Lux U-180 12 elementów

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl