Schody w najmodniejszych kolorach 2019 roku

Schody w najmodniejszych kolorach 2019 roku

Kolorowe schody wewnętrzne? Ten niebanalny sposób na dodanie barwy każdemu mieszkaniu to jeden z hitów wnętrzarstwa. Inspirację można znaleźć wszędzie, a z pomocą przyjdzie lista najmodniejszych kolorów tego roku.

Schody jak malowane

Podróżując po różnych miastach, często spotyka się kolorowe schody. Barwne schody z cytatami na krakowskim Podgórzu czy słynne tęczowe schody w Istambule są popularnymi punktami turystycznych wypraw. Czemu by nie przenieść trochę radosnych barw do wnętrza naszego mieszkania i ozdobić nasze drewniane lub metalowe schody? Odważnym zwolennikom tego trendu podpowiadamy, które z modnych kolorów dobrze sprawdzą się w mieszkaniu.

Lista najpiękniejszych kolorów

Publikowana co roku lista najmodniejszych kolorów to zasługa instytutu Pantone. Ta ekspercka firma poligraficzna może niektórym kojarzyć się z uniwersalnymi wzornikami wykorzystywanymi przy wszelkich pracach graficznych. Instytut od 20 lat zajmuje się również tworzeniem list kolorów, wyznaczając światowe trendy – nie tylko w modzie, ale i we wnętrzarstwie. Wykorzystanie barw ze wzorników Pantone w dekoracji schodów zabiegowych będzie więc najlepszym sposobem na wystrój mieszkania zgodny ze światowymi trendami.

Za „kolor roku 2019” został uznany odcień Living Coral, czyli ciepły, złotawy koral. Instytut Pantone decyzję tłumaczy nawiązaniem do natury (rafy koralowe), optymizmu i afirmacji życia. Dzięki pozytywnym skojarzeniom z barwą nasze mieszkanie – i utrzymane w modnym odcieniu schody drewniane wewnętrzne (lub metalowe) – dodadzą nam energii na każdy dzień. Zwycięskiej barwie towarzyszy spójna paleta prezentująca optymalne zestawienia kolorów. Pośród nich znajdziemy coś dla każdego: różne odcienie niebieskiego, szmaragdową zieleń, ciepłą szarość oraz wiele odcieni beżu przechodzącego w orzech. Ostatnia grupa kolorów to dobra informacja dla wielbicieli schodów drewnianych. Decydując się na schody wykonane z drewna, możemy zrezygnować z dodatkowej powłoki farby, zamiast niej wybierając jaśniejsze odcienie surowca. Do rodzajów drewna, które idealnie wpasuje się w kolorystyczne trendy wnętrzarskie 2019 roku, należą między innymi sosna, jesion czy orzech europejski. Tutaj ważne jest odpowiednie zakonserwowanie powierzchni schodów, aby jak najdłużej zachować pożądaną barwę.

Dodanie koloru naszym schodom wewnętrznym to świetny sposób na łatwą odmianę wyglądu naszego mieszkania. Dzięki szerokiej dostępności farb nie musimy już zamawiać gotowych schodów w wymarzonym kolorze – wystarczy jedynie wycieczka do najbliższego sklepu z profesjonalnymi preparatami. Wybierając idealny kolor ze wzornika na rok 2019, koniecznie weźmy pod uwagę, jak zmieni się reszta naszego pomieszczenia. W planach warto przewidzieć również posiadane przez nas oświetlenie, to od niego bowiem zależeć będzie finalnie uzyskana barwa.

Specjalistyczne farby na schody

Jeśli idziemy krok dalej i chcemy pokryć powierzchnię naszych schodów jednym z modnych kolorów, musimy zaopatrzyć się w specjalistyczne farby. Produkty różnić się będą w zależności od wykorzystanego w konstrukcji materiału. Brak uniwersalnej farby może wydawać się utrudnieniem, jednak jedynie dobór odpowiedniego produktu gwarantuje nam trwałość konstrukcji. Na szczęście zarówno w przypadku schodów metalowych, jak i drewnianych, znajdziemy wiele specjalistycznych produktów, które nie wpłyną negatywnie na trwałość powierzchni stopni.

Malowanie schodów drewnianych

W przypadku schodów drewnianych najpopularniejszymi preparatami są tzw. bejce. Bejca to roztwór barwnika w rozpuszczalniku, stosowany zazwyczaj jako impregnat do powierzchni drewnianych. Jej kolory można dobrać niemal dowolnie do naszych potrzeb, od przezroczystej bejcy zabezpieczającej po barwne odcienie modnego koralu. Zanim przejdziemy do pokrycia schodów farbą, należy naprawić miejscowe uszkodzenia oraz przetrzeć całość powierzchni papierem ściernym. Dzięki temu uzyskamy równomierne pokrycie oraz lepszą przyległość warstw. Pod kolorową farbę warto nałożyć warstwę farby podkładowej, która zwiększy krycie.

Malowanie schodów metalowych

Metalowe schody zabiegowe równie łatwo odmienimy za pomocą koloru. Tutaj poza specjalistycznymi farbami do metalu można wykorzystać również łatwe w użytku spreje przemysłowe. Również w przypadku schodów metalowych przed nałożeniem koloru należy zabezpieczyć całość powierzchni. Kluczowa jest tutaj staranność, niezabezpieczone warstwy metalu mogą bowiem pękać, pozostawiając nieestetyczne rysy. Warto skonsultować się z wykonawcą konstrukcji i poprosić o doradzenie właściwego preparatu. Podobnie jak przy schodach drewnianych wewnętrznych, przed nałożeniem warstwy barwnej farby przyda się zabezpieczający impregnat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl