Schody loftowe - jak je wybrać?

Schody loftowe - jak je wybrać?

Loftowe wnętrza od lat cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Tym, co wpływa na ich popularność, jest minimalistyczny wystrój, który jednak nie zawsze musi być pozbawiony elegancji i przytulności. Cechą charakterystyczną są zastosowane w nich materiały i rozwiązania. Surowa cegła, metal, beton czy drewno pojawiają się stosunkowo często, budują charakter loftu i wpływają na panujący w nim klimat. Zastosowane w takiej aranżacji schody również odbiegają od tradycyjnych modeli, z jakimi możemy się spotkać w klasycznych wnętrzach. Czym wyróżniają się na tle innych schodów?

Loftowe wnętrza to niejednokrotnie zaadaptowane na potrzeby mieszkaniowe stare, pofabryczne budynki, warsztaty albo magazyny. Ich charakterystyczny wystrój przenoszony jest również do nowoczesnego budownictwa, gdzie na lofty przekształcane są lokale mieszkaniowe. O ile jednak w tych pierwszych zazwyczaj znajdują się już schody wewnętrzne, które mają służyć lokatorom, o tyle w tych drugich często o ich wykonaniu inwestor musi pomyśleć samodzielnie. Jaki model spośród dostępnych na rynku należy wybrać, by możliwie najlepiej wpisał się w industrialny wystrój?

Dopasuj materiał, dopasuj konstrukcję

Okazuje się, że wybór wcale nie musi być z góry narzucony, czy też ograniczony do jakiegoś konkretnego modelu. Wiele zależy bowiem od charakterystyki wnętrza (dostępna przestrzeń, lokalizacja schodów itd.) oraz preferencji inwestora. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które wpisują się w stylistykę industrialną. Ważne, by umieć je właściwie do takiego wnętrza dopasować. I tak na przykład warto zwrócić uwagę na to, by industrialne schody wewnętrzne nie były zbyt ciężką konstrukcją. Z tego właśnie powodu zdecydowanie lepiej od schodów z podstopnicami mogą się sprawdzić schody ażurowe. Te natomiast dostępne są w wielu różnych wariantach. Można wykonać je na zamówienie albo zdecydować się na schody modułowe przeznaczone do samodzielnego montażu. Co istotne, ich montaż wcale nie jest trudny. Poza tym są dostępne w wielu różnych wariantach konstrukcyjnych, co sprawia, że schody modułowe stosunkowo łatwo można dopasować do różnych wnętrz.  

 

Warto również zwrócić uwagę na to, że schody w loftach można lokalizować nieco inaczej, niż we wnętrzach klasycznych. O ile w tych drugich umieszcza się je zwykle w wydzielonej przestrzeni klatki schodowej, o tyle w aranżacjach industrialnych nie ma takiej potrzeby. Co więcej, schody loftowe nie muszą znajdować się przy ścianie czy na uboczu dużego salonu. Wręcz przeciwnie, mogą zostać umieszczone nawet w centrum, gdzie – dzięki zastosowanej konstrukcji i surowym, ale jednocześnie efektownym pod względem wizualnym materiałom – będą stanowić prawdziwą ozdobę aranżacyjną. 

Na jaką konstrukcje należy się zdecydować?

Wybór konstrukcji schodów industrialnych zależy między innymi od dostępnego miejsca oraz oczekiwań użytkowników, którzy powinni wziąć pod uwagę zarówno efekt wizualny, jak i komfort podczas przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami. Wbrew pozorom konstrukcji, które mogą zagościć w takim wnętrzu, wcale nie jest tak mało. Poza schodami prostymi obecnymi w wielu  loftach aranżowanych w pofabrycznych budynkach (te stanowią często pozostałość po czasach, kiedy te fabryki jeszcze działały) jest jeszcze wiele innych możliwości. Inwestorzy mogą zdecydować się między innymi na schody spiralne. Ich zaletą jest to, że w pomieszczeniu zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Dostępne są też w wielu różnych wariantach, a przykładem może być model schody spiralne Duda Oslo. Jeśli domownicy nie lubią wspinać się po schodach kręconych i dysponują miejscem, by wybrać inny model, to świetnym rozwiązaniem mogą być schody dwubiegowe albo dobrze wpisujące się w stylistykę loftu schody zabiegowe. Przykładem tych drugich jest model Cora Moreno 180 Vertical L-90 14 elementów. Konstrukcją, która nie do końca może wpisywać się w charakter loftu, są natomiast schody wachlarzowe. Ze względu na reprezentacyjny, elegancki wygląd zdecydowanie częściej wprowadzane są do aranżacji w stylu klasycznym. Należy jednak zaznaczyć, że przy wyborze odpowiednich materiałów i zachowaniu lekkości konstrukcji mogą sprostać również oczekiwaniom inwestorów, którzy chcieliby je wprowadzić do wnętrz industrialnych.

Loftowe schody – dobór materiałów

Konstrukcje schodów, które dobrze odnajdują się w industrialnych wnętrzach, należy wykonać z materiału korespondującego ze stylistyką takiego wnętrza. I tu świetnie spisują się schody metalowe. Stopnie takich schodów mogą zostać wykonane z metalowej kratki albo z drewna, natomiast sama konstrukcja, która je wpiera, pozostaje wtedy metalowa. Balustrada powinna zostać dopasowana do konstrukcji. Przy drewnianych stopniach można się zdecydować na model z elementami drewna i metalu, natomiast jeżeli schody w całości wykonane są z metalu, to balustrada i poręcz również powinna być metalowa. Poza metalem i drewnem jest jeszcze jeden materiał, który może sprostać oczekiwaniom inwestorów projektujących lofty. Mowa tu o szkle, które zdecydowanie częściej pojawia się jednak w aranżacjach w stylu nowoczesnym. 

 

Schody loftowe zależnie od konkretnego wnętrza mogą przybierać różną formę. Różnice dotyczą nie tylko ich konstrukcji, ale także zastosowanych materiałów. Spore zróżnicowane w tym zakresie stanowi atut dla architektów wnętrz oraz prywatnych inwestorów.

 

https://schody24.net.pl/pl/schody-drewniane-cora-model-moreno-250-vertical-u-180-12-elementow.html

https://schody24.net.pl/pl/balustrada-metalowa-do-schodow-kreconych-cora-model-madryt.html

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl