Schody kręcone i spiralne - do jakich aranżacji pasują poszczególne rozwiązania?

Schody kręcone i spiralne - do jakich aranżacji pasują poszczególne rozwiązania?

Podczas projektowania swojego wymarzonego mieszkania lub domu często stajemy przed wyborem schodów wewnętrznych. Zastanawiamy się wówczas jak wybrać takie, które nie tylko zajmą jak najmniej miejsca, ale staną się także oryginalnym i efektownym elementem wyposażenia wnętrza. Dobrze wówczas zwrócić uwagę na schody kręcone lub spiralne. Jaki model wybrać i w jakich aranżacjach sprawdzą się one najlepiej?

Zarówno schody kręcone, jak i spiralne opierają się na bazie modeli zabiegowych wpisanych w okrąg lub ułożonych w spirale. Dzięki tego typu zastosowaniom te oryginalne, lekkie i niecodzienne konstrukcje zajmują bardzo niewiele miejsca i pięknie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, dodając im charakteru oraz niebanalnego uroku.  Nie pełnią jedynie funkcji użytkowej, ale stanowią integralną część wyposażenia mieszkania lub domu.

Schody jako dekoracja wnętrza

W dzisiejszych czasach istnieje szereg możliwości dopasowania wyglądu i konstrukcji schodów do naszych indywidualnych potrzeb estetycznych. Ze względu na szereg możliwości do wyboru nie  jesteśmy już skazani na umieszczenie ich w rogach korytarzy lub na zamkniętych klatkach schodowych. Zarówno schody spiralne (https://schody24.net.pl/pl/schody-krecone) , jak i kręcone, mogą z powodzeniem zostać zamontowane w centralnym miejscu salonu albo stanowić element wystroju oddzielający otwartą kuchnię od pozostałej przestrzeni mieszkalnej. Ze względu na elastyczne możliwości dopasowania ich kształtu do naszych indywidualnych potrzeb, zajmują one dokładnie tyle miejsca, ile jesteśmy w stanie zagospodarować. Sprawdzają się doskonale niezależnie od tego, czy mają prowadzić na piętro, czy poddasze, a ich fantazyjna forma z pewnością przyciągnie spojrzenia gości.

Idealne do niewielkiego wnętrza

Schody spiralne lub kręcone są doskonałym wyborem w przypadku kiedy urządzamy niewielki, dwupoziomowy apartament. Nie tylko pozwalają oszczędzić jak najwięcej przestrzeni, ale także nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Pozwalają także zachować optymalne oświetlenie w pomieszczeniach, w których zostają zamontowane.

Sprawdzone w różnych stylach i aranżacjach

Schody kręcone i spiralne wyjątkowo dobrze sprawdzą się jako element aranżacji w stylu skandynawskim. Wystarczy wybrać minimalistyczną konstrukcję z jasnego lub ciemnego drewna, aby nasze wnętrze zaczęło przypominać przytulny i elegancki domek na dalekiej północy. W tym wypadku dobrze sprawdzi się połączenie bieli i szarości albo intensywnie ciemnego drewna, które będzie kontrastowało z jasnym kolorem ścian. Dużą rolę odgrywa tu także projekt balustrady. Minimalistyczna w formie i zaprojektowana w kolorze, który koresponduje z kolorem schodów, podkreśli aranżacje i doda jej spójnego charakteru. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość zamontowania na schodach ledowego oświetlenia. Jeżeli zdecydujemy się na ten krok, nasze schody będą nie tylko fantastycznym elementem dekoracyjnym, ale także użytkowym, poprawiającym oświetlenie mieszkania i podkreślającym ciepłą atmosferę domowego ogniska.

Jeżeli decydujemy się na zamieszkanie w bardziej nowoczesnym, futurystycznym wnętrzu, warto zamontować spiralne schody będące połączeniem drewna i stali nierdzewnej. Spiralna konstrukcja, zaokrąglona i opływowa forma schodów będą fantastycznym dopełnieniem mieszkania lub domu urządzonego według nowoczesnego designu. W tym wypadku także sprawdzi się połączenie bieli i szarości. Eklektyczny i niebanalny projekt krętych schodów świetnie sprawdzi się w dużym, otwartym salonie. Na tle wysokich panoramicznych okien albo pomalowanej na niebanalny kolor ściany schody będą prezentowały się naprawdę imponująco.

Pomieszczenie, w którym zdecydujemy się zamontować spiralne schody, na pewno nie zostanie przytłoczone ich konstrukcją, która jest z gruntu lekka i nienachalna. Wybór tego typu rozwiązania daje nam również gwarancję, że oświetlenie pomieszczenia nie zostanie stłumione ani ograniczone.

Schody spiralne czy kręcone? Które wybrać?

Jeżeli zdecydujemy się na którąś z tych dwóch konstrukcji, ale nie jesteśmy pewni, którą z nich wybrać, powinniśmy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim wnętrzu chcemy je zamontować, a także jaka będzie ich funkcja użytkowa. Jeżeli dysponujemy niewielką przestrzenią lub zamierzamy poprowadzić schody na małe poddasze, najlepiej wybrać schody kręcone (https://schody24.net.pl/pl/schody-krecone) , które zajmują bardzo niewiele miejsca, nie tracąc jednak w żaden sposób na atrakcyjności wizualnej. Jeżeli natomiast mamy większe pole do popisu – budujemy dom albo jesteśmy w posiadaniu okazałego loftu, możemy z powodzeniem zdecydować się na schody spiralne. Dają one o wiele więcej możliwości dostosowania konstrukcji do indywidualnych potrzeb. Decydując się na nie, możemy z powodzeniem zaprojektować nawet bardzo niecodzienne kształty.

Obydwa style schodów doskonale sprawdzą się w nowoczesnych apartamentach i ciekawie urządzonych domach. Są lekkie, ciekawe w formie i przede wszystkim dają nam niemal nieograniczone możliwości dostosowania swojej przestrzeni mieszkalnej do tej, która najbliższa jest naszym indywidualnym marzeniom.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl