Schody gięte i zabiegowe
Schody gięte i zabiegowe

Wybór schodów wewnętrznych to zadanie, które staje przed każdym, kto buduje i urządza wielokondygnacyjny dom lub piętrowe mieszkanie. Rynek oferuje całe mnóstwo rodzajów i modeli schodów, każdy więc ma możliwość znalezienia czegoś dla siebie. Z drugiej strony mnogość możliwości może przyprawiać o zawrót głowy. Poniżej znajdziecie charakterystykę schodów giętych oraz zabiegowych, która pomoże dokonać wyboru pomiędzy tymi dwoma, niezwykłymi rodzajami schodów wewnętrznych

Schody zabiegowe

Siłą schodów zabiegowych jest ich popularność. To jeden z najczęściej wybieranych modeli schodów wewnętrznych, który znalazł zastosowanie w wielu domach. Jednakże prostota w żadnym wypadku nie świadczy tu o banalności. Schody zabiegowe to ciekawa forma, która jednocześnie pozwala zaoszczędzić trochę przestrzeni. Konstrukcja tego rodzaju schodów opiera się na ich skręcaniu pod kątem prostym. W miejscu skrętu znajduje się stopień klinowy o kształcie trójkąta lub trapezu. Jedną z największych zalet schodów zabiegowych jest to, że znajdą one zastosowanie nawet w niewielkim domu. Zabierają niewiele przestrzeni i mogą zostać z powodzeniem zamontowane nie tylko w otwartym hallu lub salonie, ale także na zamkniętej klatce schodowej. Istnieje szeroki wachlarz materiałów, z których możemy wykonać nasze schody zabiegowe. Jednym z najpopularniejszych zastosowań tego modelu są schody drewniane. Drewno doskonale komponuje się z podłogami wykonanymi z tego samego materiału. Ponadto sprawia, że nasze wnętrze nabiera ciepłego i przytulnego charakteru. Jeżeli natomiast zależy nam na podkreśleniu industrialnego lub nowoczesnego klimatu wnętrza, możemy zdecydować się na schody zabiegowe wykonane z betonu. Minimalistyczne wnętrza podkreślimy wybierając lżejsze schody metalowe. Ten model schodów to propozycja nie tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych i dwupoziomowych mieszkań. Doskonale sprawdzą się one także w biurze, gdzie ich odpowiednie wykonanie podkreśli estetyczny i profesjonalny charakter wnętrza.

Schody gięte

Ten rodzaj schodów staje się w ostatnim czasie coraz popularniejszym wyborem. Schody gięte charakteryzuje niezwykła,  fantazyjna forma, która może przywodzić na myśl schody w wielkich rezydencjach lub bajkowych pałacach. Wykonywane z drewna przez doświadczonych rzemieślników, mogą przybierać najróżniejsze kształty i doskonale dopasowywać się do naszej wizji domu. Jednak wybór drewnianych schodów giętych musi być dobrze przemyślany, wymagają one bowiem bardzo dużej przestrzeni. Nie jest to bynajmniej podyktowane rozmiarem samych schodów, ponieważ te mogą zostać zamontowane nawet na małej powierzchni. Ich dekoracyjny charakter i intensywna forma w niewielkim wnętrzu mogą sprawiać przytłaczające wrażenie. Ten model schodów wewnętrznych zostanie należycie wyeksponowany w przestronnych i dużych domach. Jest to także projekt wymagający sporych nakładów finansowych. Schody gięte mogą zostać wykonane tylko przez najlepszych fachowców, którzy dysponują odpowiednim sprzętem potrzebnym do wykonania ugięć w drewnie. Czas wykonywania projektu oraz potrzebny nakład finansowy mogą znacznie przekraczać te potrzebne do zbudowania innego rodzaju schodów. Jeżeli jednak dysponujemy odpowiednim budżetem i przestrzenią możemy z powodzeniem sięgnąć po to rozwiązanie. Schody gięte to niezwykły element dekoracyjny domu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na schody ażurowe, czy takie z podstopniami, nasz dom nabierze dzięki nim niepowtarzalnego klimatu. Zastosowane w projekcie drewno jest niezwykle lekkie, a jeżeli zależy nam na efekcie dekoracyjnym możemy zamontować wypełnione ozdobami balustrady i poręcze. 

 

Które wybrać? 

Zarówno schody zabiegowe, jak i gięte to modele popularne na rynku. Kierując się indywidualnymi potrzebami, możemy wybrać spośród nich coś dla siebie. Wewnętrzne schody zabiegowe to dobre zastosowanie dla ludzi, którzy cenią sobie prostotę i nie chcą, żeby schody zajmowały w ich domu zbyt dużo miejsca. Pasują do niewielkich przestrzeni, są proste w formie, ale z powodzeniem mogą podkreślać charakter wnętrza. Natomiast schody gięte to propozycja dla osób, które dysponują dużą przestrzenią i sporym budżetem oraz chcą, żeby ich dom nabrał niepowtarzalnego charakteru. Niezwykle lekkie drewniane schody gięte to prawdziwe dzieło sztuki. Dekoracyjne i fantazyjne, pozwalają na puszczenie wodzy wyobraźni i zaprojektowanie naszego domu w stylu bajkowego pałacu. Jeżeli chcemy zamontować obydwa rodzaje schodów w jednym domu, nie ma ku temu przeszkód. Schody gięte mogą w takim wypadku znaleźć się w dużym hallu lub salonie, gdzie będą prowadziły na drugie piętro. Schody zabiegowe mogą natomiast prowadzić na zagospodarowane poddasze lub trzecią kondygnację, która pełni bardziej prywatną, rodzinną funkcję. Jak widać, jeżeli tylko dysponujemy odpowiednim budżetem i przestrzenią, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Rynek oferuje jednak modele schodów dostępne na każdą kieszeń i pasujące do każdego wnętrza. Schody gięte i zabiegowe to dwa doskonałe tego przykładu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl