Schody do mieszkań w stylu skandynawskim

Schody do mieszkań w stylu skandynawskim

Wiele osób, które urządzają swój własny dom lub mieszkanie decyduje się na wybór wnętrza w stylu skandynawskim. Minimalistyczne, eleganckie i funkcjonalne wnętrza rodem z dalekiej północy są stosunkowo proste do zaaranżowania. Wnoszą do naszego otoczenia wiele ciepła i od wielu lat nie wychodzą z mody. Jeżeli myślimy nad zastosowaniem skandynawskich rozwiązań w naszym domu, w końcu staniemy przed pytaniem: jakie schody wewnętrzne wybrać? Podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru schodów do wnętrza w stylu skandynawskim i o jakich zasadach warto pamiętać.

Styl skandynawski świetnie sprawdza się zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i w dużych, przestronnych domach. Wnosi do nich niepowtarzalny klimat i ciepło, które nikogo nie pozostawia obojętnym. Ze względu na popularność, jaką cieszy się on w ostatnich latach, stał się nie tylko modny i pożądany, ale także dostępny niemal w każdym wariancie i w każdej opcji cenowej. Dlatego podczas urządzania naszego nowego lokum możemy dokładnie zaplanować każdy element jego wystroju. W takiej sytuacji naturalnie należy intensywnie przemyśleć kwestię odpowiedniego wyboru schodów. Zarówno w dużych domach, jak i w niewielkich dwupiętrowych loftach wybór odpowiednich schodów pozwoli nam dopasować wygląd wnętrza do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.

Barwa i oświetlenie

W mieszkaniach i domach Skandynawów dominują naturalne materiały, dzięki którym wnętrza  stają się przytulne i klimatyczne. Szczególne miejsce w sercach mieszkańców Północy zajmuje drewno. Właśnie dlatego drewniane schody wewnętrzne mogą okazać się odpowiednim wyborem podczas naszych poszukiwań. Istotną kwestią wydaje się także barwa i oświetlenie schodów, które wpłyną znacząco na ostateczny efekt wizualny. Minimalizm i odpowiedni dobór kontrastu to zasady, którymi powinniśmy się kierować. Należy pamiętać o tym, że skandynawskie wnętrza charakteryzują się dominacją jasnych kolorów, które łamane są odpowiednią ilością ciemnych elementów. Dlatego, jeżeli decydujemy się na pomalowanie ścian w kolory szarości lub bieli, ciekawym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie kontrastujących z nimi, ciemnych kolorów podłogi i schodów. Minimalistyczne schody z ciemnego drewna prowadzące na piętro będą fantastycznym dopełnieniem korytarza lub salonu. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się rezygnacja z balustrady. Stosując ten zabieg, sprawimy, że nasze wnętrze będzie sprawiało wrażenie nowoczesnego. Jeżeli jednak w naszym domu mieszkają dzieci lub osoby starsze, możemy zdecydować się na proste, klasyczne balustrady, których kolor będzie korespondował z kolorem konstrukcji. Podczas urządzania wnętrza w stylu skandynawskim warto także pomyśleć o oświetleniu schodów. Możemy zdecydować się na zamontowanie ledowego oświetlenia bezpośrednio na stopniach. Taki zabieg nie tylko poprawia bezpieczeństwo użytkowania schodów, ale także generuje przytulny efekt dodatkowego oświetlenia. Jeżeli schody znajdują się w niewielkim pomieszczeniu, na przykład na zamkniętej klatce schodowej, mogą z powodzeniem służyć za główne źródło światła.

Wielkość ma znaczenie 

Jednym z głównych kryteriów podczas wybierania schodów jest ilość przestrzeni, jaką dysponujemy. W dużych i przestronnych domach możemy zdecydować się na umieszczenie schodów w salonie. Wówczas dobrze, jeżeli podkreślają one styl pomieszczenia. Odpowiednio dobrane i zaaranżowane będą pełnić funkcję nie tylko użyteczną, ale także estetyczną. Szerokie drewniane schody prowadzące na piętro staną się ozdobą całego pomieszczenia. Jeżeli jednak przestrzeń, którą dysponujemy, jest ograniczona, warto zastanowić się nad innym wyborem. Do dwupoziomowego mieszkania lub niewielkiego domku świetnie nadają się schody spiralne. Ze względu na to, że zajmują niewiele miejsca, schody spiralne mogą zostać zamontowane niemal w każdym pomieszczeniu. Świetnie sprawdzą się zarówno w korytarzu, jak i w przestrzeni pomiędzy otwartą kuchnią a salonem. Ze względu na możliwość dopasowania kształtu schodów spiralnych do naszych indywidualnych preferencji, zajmą one dokładnie tyle miejsca, ile akurat jesteśmy w stanie na nie przeznaczyć. Wykonane z drewna, z pewnością przyciągną spojrzenia gości, stając się nienachalnym i eleganckim elementem wystroju naszego skandynawskiego wnętrza.

W dzisiejszych czasach podczas urządzania własnego wnętrza mamy całą gamę opcji do wyboru. Jeżeli decydujemy się na zamieszkanie w domu, w którym dominuje styl skandynawski, musimy przede wszystkim pamiętać o spójności wszystkich elementów wystroju. Wszystko, od kolorów ścian, przez meble, aż po elementy konstrukcyjne, ma w tym przypadku znaczenie. Dlatego warto postawić na przemyślany wybór schodów. Odpowiednio dopasowane do stylu naszego wnętrza staną się nie tylko niezbędnym elementem konstrukcji, ale także jego niepowtarzalną ozdobą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl