Schody ażurowe – czy sprawdzą się w domu?

Schody ażurowe – czy sprawdzą się w domu?

Schody ażurowe to jedno z ciekawszych trendów stosowanych obecnie we wnętrzarstwie. Ta elegancka i lekka forma nie sprawdzi się jednak w każdym domu. Jeśli więc marzą ci się tego typu schody wewnętrzne, sprawdź czy dopasujesz je do swojej przestrzeni.

Czym charakteryzują się schody ażurowe?

Schody ażurowe to w dużym skrócie schody które nie posiadają podstopnic. Podstopnice to elementy znajdujące się pomiędzy stopniami i łączące je ze sobą. Choć nie są one konieczne dla stabilności konstrukcji, zwiększają jej bezpieczeństwo. Podstopnice stanowią też często atrakcyjny element dekoracyjny, szczególnie jeśli są wykonane z innego surowca (np. drewniane stopnie z kamiennymi podstopnicami). Rezygnując z nich w całości otrzymujemy atrakcyjny „ażurowy” efekt prześwitów pomiędzy stopniami.

Czy schody ażurowe sprawdzą się w moim domu?

Pytanie to ma wiele odpowiedzi, zależnych przede wszystkim nie tyle od stylu zastosowanego w naszym mieszkaniu ale i obecnych w nim domowników. Tak jak zawsze, zachęcamy do odważnych decyzji i swobodnej zabawy formami. Zaczynając od stylu – schody ażurowe fantastycznie sprawdzą się w przestrzeniach zaaranżowanych zarówno w klasycznym stylu skandynawskim jak i bardziej nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Zrezygnowanie z podstopnic to świetny sposób na dodanie lekkości masywnym konstrukcjom wewnętrznych schodów drewnianych i metalowych. Zabieg ten często stosowany jest we małych wnętrzach gdzie nie ma dużej ilości światła słonecznego – puste prześwity pomiędzy stopniami stworzą wtedy atrakcyjny efekt, dodając wizualnie miejsca. Tego typu rozwiązanie pojawia się też jako sposób na wyeksponowanie wolnej przestrzeni pod schodami. Jeśli posiadamy schody spiralne samonośne, przestrzeń tą możemy wykorzystać jako dodatkowe miejsce na biblioteczkę lub zawieszenie półek z roślinami. Brak podstopnic w schodach ażurowych sprawi, że światło słoneczne dotrze również do tego „ukrytego” miejsca.

Co z przestrzeniami zaaranżowanymi w stylu industrialnym lub eklektycznym?

Czy i w takich przestrzeniach sprawdzą się schody ażurowe?

Tutaj wszystko zależy od surowca wykorzystanego przy wzniesieniu konstrukcji schodów. Styl industrialny to przede wszystkim schody metalowe. Możemy więc zdecydować się na kręcone schody modułowe z prześwitami – wtedy całość konstrukcji oparta będzie na stabilnym słupie.

Bezpieczeństwo, a schody ażurowe

Przepiękne schody ażurowe mają jednak kilka wad. Lepiej się z nimi zapoznać zanim zdecydujemy się na taką aranżację – w przypadku schodów, bezpieczeństwo zawsze powinno być naszym priorytetem.

Schody ażurowe wykonane przez jakościowego producenta będą stabilne i długotrwałe, niekoniecznie jednak sprawdzą się we wszystkich domach jednorodzinnych. Schodów wewnętrznych o konstrukcji ażurowej lepiej unikać, jeśli pośród naszych domowników znajdują się osoby starsze, zwierzęta czy dzieci. Schody tego typu są nieco mniej wygodne w codziennym użytkowaniu – prześwity wymuszają bowiem często umieszczenie stopni w szerokim oddaleniu od siebie. Problematyczne mogą być również wolne przestrzenie pomiędzy stopniami. Tam gdzie w przypadku klasycznych schodów wewnętrznych znajdują się podstopnice, schody ażurowe będą posiadać dość szerokie dziury. W połączeniu z wysokością schodów, grozi to niestety nieszczęśliwym wypadkiem. Wystarczy chwila nieuwagi aby dziecko poślizgnęło się i spadło z wysokości. Rozwiązaniem pośrednim jest zamontowanie tymczasowych podstopnic lub dodatkowych barierek.

Jak zakomponować schody ażurowe we wnętrzu?

Teraz kiedy już wiemy czy schody ażurowe będą bezpiecznym rozwiązaniem w naszym domu, czas na przedstawienie kilku porad od naszych specjalistów od dekoracji wnętrz. Jak właściwie zakomponować schody ażurowe we wnętrzu?

Jednym z najczęściej powtarzających się w katalogach rozwiązań jest wspomniane już wykorzystanie wolnej przestrzeni powstałej pod samonośnymi schodami ażurowymi. Jeśli mamy w domu kilka pięter, seria ażurowych schodów wzniesionych w jednym pionie da nam ciekawą iluzję niekończącego się bloku. Bardziej kameralne domy gdzie mamy tylko jedną klatkę schodową to z kolei okazja na zagospodarowanie przestrzeni jako miejsca na małą biblioteczkę, ukryty kącik pracy czy miejsce na powieszenie kurtek. Zarówno materiał wykonania schodów ażurowych jak i ich ostateczny kolor warto skomponować z podłogą i bezpośrednio sąsiądującymi ścianami. Tutaj zadziała prosta zasada – wzajemne uzupełnianie się lub kontrasty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl