
Wybór między domem parterowym a piętrowym to częsty dylemat osób planujących budowę domu. Decyzję warunkuje sporo czynników, od prywatnych preferencji inwestorów, aż po warunki zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, jaki typ domu jest aktualnie najpopularniejszy w Polsce oraz jakie czynniki mają wpływ na taki stan rzeczy.
Jakie zalety mają domy piętrowe?
Domy piętrowe, choć aktualnie znajdują się w mniejszości, jeśli chodzi o budownictwo w Polsce, pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni, co jest szczególnie istotne w przypadku niewielkiej działki budowlanej. Dzięki dodatkowej kondygnacji można zyskać większą powierzchnię mieszkalną, co daje większą swobodę w aranżacji wnętrz. W budynkach wielokondygnacyjnych jest również łatwiej o rozdzielenie stref prywatnych od tzw. części reprezentacyjnych. Na parterze najczęściej znajdują się pokoje dziennego użytku, takie jak salon, kuchnia czy jadalnia, a na piętrze oddzielonym widoczną granicą, jaką są schody, można umieścić sypialnie i łazienki, tworząc intymną przestrzeń.
Wielopoziomowa konstrukcja domów piętrowych może pomóc w oddzieleniu części mieszkalnej od potencjalnych źródeł hałasu, na przykład od ulicy czy sąsiadów. Wyższa kondygnacja może stanowić pewną formę izolacji akustycznej. Domy piętrowe często oferują również lepszy widok na otoczenie, bez konieczności inwestowania znacznie większej kwoty w działkę widokową. Z wyższych kondygnacji można cieszyć się panoramicznymi widokami na okolicę, co może być szczególnie atrakcyjne, jeśli dom jest położony w malowniczym otoczeniu, na przykład nad jeziorem czy w górach.
Dlaczego warto zdecydować się na budowę parterówki?
Dom parterowy oferuje łatwiejszą organizację przestrzeni. Jeden poziom pozwala na większą swobodę w aranżacji wnętrz, a także daje możliwość stworzenia otwartych przestrzeni, które zapewniają przepływ światła i tworzą poczucie przestronności. Tego typu domy są zwykle łatwiejsze do utrzymania w czystości i konserwacji. Brak kolejnej kondygnacji zmniejsza trudności związane z czyszczeniem i konserwacją, co pozwala oszczędzić czas i wysiłek. Poza aspektami praktycznymi domy parterowe są doceniane również za ich estetykę. Ich niska sylwetka znacznie lepiej wpisuje się w krajobraz i znacznie ułatwia proces projektowania elewacji i ogrodu.
Domy parterowe to popularne rodzaje domów, które są bardziej dostępne dla osób o ograniczonej mobilności, starszych mieszkańców, rodzin z małymi dziećmi lub osób niepełnosprawnych. Brak konieczności pokonywania kolejnych kondygnacji eliminuje przeszkody architektoniczne i ułatwia korzystanie z całej przestrzeni domu. Dzięki temu parterówki mają też często bezpośredni dostęp do ogrodu, co jest atrakcyjne dla osób ceniących bliskość natury i chcących swobodnie korzystać z przestrzeni zewnętrznej.
Jakie domy najczęściej budują Polacy?
Według danych z raportu przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl, preferencje budowlane w Polsce skłaniają się ku domom parterowym. Wyniki badań przeprowadzanych przez cały 2022 rok wykazały, że aż 81% ankietowanych osób będących w trakcie budowy postawiło właśnie na parterówkę. 50% badanych wybudowało natomiast dom z poddaszem użytkowym. Znaczący spadek w popularności zaliczyły domy z jednym piętrem, ponieważ wybudowało je jedynie 18% ankietowanych. Domy wielokondygnacyjne stanowiły już jedynie 1% wyników badania.
Rosnące koszty budowy oraz rezygnacja z domów wielopokoleniowych przyczyniła się do wzrostu popularności małych domów parterowych. Budownictwo w Polsce przeżywa jednocześnie niespotykany od lat spadek w ilości stawianych domów o wielu kondygnacjach. Brak konieczności stawiania kolejnych kondygnacji ma dodatkowo znaczący wpływ na skrócenie czasu budowy. Domy parterowe są również uważane za wygodniejsze, zarówno w użytkowaniu, jak i dbaniu o czystość.
Dom parterowy czy piętrowy? Co wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji?
Budowa domu wymaga podejmowania wielu wyborów, które mają mniej lub bardziej istotny wpływ na finalny efekt inwestycji. Podjęcie decyzji dotyczącej ilości kondygnacji jest jedną z kluczowych. Warto zastanowić się nad potrzebami swoimi i swojej rodziny i ilością przestrzeni, jaka będzie potrzebna. Domy parterowe świetnie sprawdzą się u osób o ograniczonej mobilności, które mogą mieć problem z pokonywaniem pięter oraz rodzin, w których pojawiły się małe dzieci. Domy piętrowe natomiast pozwalają nieco lepiej zarysować granicę przestrzeni dziennej, w której mogą przebywać goście, od tej prywatnej, przeznaczonej jedynie dla mieszkańców.
Oprócz aspektów dotyczących wygody i preferencji warto zainteresować się również przepisami budowlanymi i planem zagospodarowania terenu. Nie każdy rodzaj domu będzie mógł stanąć na każdej działce, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrym pomysłem będzie sprawdzenie lokalnych planów zagospodarowania terenu. Niektóre, najczęściej bardziej prestiżowe lokalizacje, wymagają uwzględnienia istniejącego krajobrazu architektonicznego, ponieważ według przepisów wszystkie domy w okolicy powinny spełniać założenia ustalonego kontekstu urbanistycznego.
Warto pamiętać, że typ domu bezpośrednio determinuje również wybór działki. Jeśli teren został już zakupiony, wtedy możliwości wyboru znacznie się zmniejszają. Domy parterowe często wymagają szerszej działki, natomiast domy piętrowe zmieszczą się na mniejszym terenie. Dlatego decyzję tę należy podjąć albo przed zakupem działki, albo na podstawie wymiarów posiadanej ziemi. Finalnie warto zastanowić się nad jednym z ważniejszych aspektów — kosztami. Domy parterowe są droższe od domów piętrowych ze względu na większą powierzchnię zabudowy oraz dachu. Dzięki podsumowaniu wszystkich tych aspektów podjęcie ostatecznej decyzji z pewnością okaże się łatwiejsze.