Najczęściej zadawane pytania związane ze schodami

Najczęściej zadawane pytania związane ze schodami

Projektując swój wymarzony dom, nie możesz zapomnieć o… wymarzonych schodach. To niełatwy wybór, schody wewnętrzne muszą być bowiem jednocześnie praktyczne, ale i dopasowane charakterem do wnętrza mieszkania. Zanim zdecydujesz, zapoznaj się z naszymi odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania związane ze schodami.

Estetyka, długotrwałość konstrukcji… te wszystkie rzeczy zależą tak naprawdę od dwóch rzeczy: jakości wykonawcy oraz wybranego materiału na schody. Często więc spotykamy się z pytaniami o surowiec, który polecamy na piękne schody zabiegowe w domu.

Drewno czy metal – jaki materiał na schody?

Główne znaczenie przy wyborze materiału na konstrukcję schodów wewnętrznych w domu ma ich przewidywany sposób użytkowania. Schody idealne muszą być dopasowane do nas i naszej rodziny. Głównymi materiałami, z których wykonuje się schody są drewno i metal. Każdy z tych surowców ma swoje wady i zalety, łączy je jednak długotrwałość. Bez względu na to, czy wybierzemy schody drewniane zabiegowe czy metalowe; otrzymamy jakościowy produkt. 

Warto zastanowić się jakie inne meble pojawią się w mieszkaniu? Jak planujemy rozwiązać panele podłogowe? W jakim stylu chcemy urządzić pomieszczenie?

Podstawowe różnice pomiędzy schodami drewnianymi i schodami metalowymi zamykają się w komforcie użytkowania. Metalowe schody są chłodniejsze w odbiorze i gorzej dopasowane do stopy. Schody tego typu nie są więc polecane w mieszkaniach, gdzie część domowników stanowią dzieci, osoby starsze lub zwierzęta. Problem można jednak dość łatwo rozwiązać, montując na schodach specjalistyczne taśmy lub dywanik z wykładziny. Drugą różnicą jest sposób konserwacji powierzchni. Większość schodów drewnianych (poza niektórymi gatunkami drewna egzotycznego) wymagać będzie czasowej konserwacji przy użyciu specjalistycznych środków. Schody metalowe z kolei są wyjątkowo odporne na obciążenia, dłużej więc zachowają „nienaganny” wygląd.

Spiralne czy proste – jaką formę schodów wybrać?

Tutaj znów wrócimy do pojęcia sposób użytkowania. To właśnie pod kątem przyszłej eksploatacji należy wybrać ilość stopni czy ich szerokość. Wspomniane już osoby starsze czy dzieci mogą mieć problem w korzystaniu z popularnych schodów spiralnych metalowych. Kręcone schody nie sprawdzą się więc w domach jednorodzinnych. Są jednak idealną propozycją dla młodych singli czy par urządzających modne, minimalistyczne mieszkanie w loftowym stylu. Najważniejsze w wyborze formy schodów zawsze musi być bezpieczeństwo. Jeśli to możliwe, schody zabiegowe powinny posiadać spoczniki, solidne poręcze i balustradę.

Forma to również estetyka wnętrza. Podobnie jak w przypadku materiału – schody drewniane lepiej sprawdzą się w klasycznych, skandynawskich wnętrzach. Minimalizm, industrializm to z kolei schody metalowe – im bliższe „fabrycznemu” stylowi, tym lepiej. Jeśli jeszcze nie wiemy w jakim stylu będzie nasze mieszkanie, warto poszukać form prostych i neutralnych. Sugerujemy zdecydowanie się na „klasyk” jakim są zabiegowe schody drewniane. Wykonane z drewna o jasnej barwie (drewno rodzime), będą pasować do każdego mieszkania. Miłośników kontrastu zainteresują schody wykonane z drewna egzotycznego. Drewno egzotyczne sprowadzane jest do Polski z innych kontynentów (Azja, Afryka, Ameryka Południowa). Cechuje się więc zupełnie obcym dla naszego kraju ułożeniem słojów i zabarwieniem, oraz szeroką gamą kolorystyczną.

Długotrwałe i jakościowe – jak sprawić, aby schody posłużyły nam na lata?

Na to jak długo posłużą nam schody, wpływają trzy czynniki: jakościowy wykonawca, solidny materiał, odpowiednia konserwacja. Zakup schodów u profesjonalnego sprzedawcy w większości gwarantuje nam solidne wykonanie i jakościowy materiał. Podczas konsultacji ze sprzedawcą mamy też szansę na spojrzenie na plan okiem specjalisty. Jedyny czynnik na jaki mamy rzeczywisty wpływ, to odpowiednia konserwacja powierzchni. Tutaj również zachęcamy do skonsultowania się z wykonawcą. W przypadku schodów drewnianych, środki specjalistyczne różnią się w zależności od gatunku drzewa. Niewłaściwy środek może uszkodzić powłokę surowca, zmniejszając jego właściwości higroskopijne. Jeśli więc chcemy, aby nasze schody wewnętrzne były inwestycją na przyszłość, koniecznie skorzystajmy z porad fachowców.

Dzięki długoletniemu doświadczeniu i stałej kooperacji z najlepszymi dostawcami na rynku, jesteśmy w stanie zagwarantować odpowiednią ekspertyzę. Zakup schodów w sklepie Schody24 to nie tylko wybór modelu – ale i możliwość skorzystania z pełnego doradztwa w zakresie konstrukcji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl