Mieszkanie w stylu nowojorskim - jakie schody pasują do tego typu wnętrz?

Coraz częściej spotykany styl nowojorski to prawdziwy hit nowoczesnego wnętrzarstwa. Projektując mieszkanie w takim stylu musimy zadbać nie tylko o każdy detal, ale i o kluczowe elementy konstrukcyjne takie jak schody. Czym charakteryzują się „nowojorskie” wnętrza? Ich główną cechą jest niezobowiązująca, ponadczasowa elegancja – pomieszanie klasyki z nowoczesnością. Dominuje kolor, ale i różnorodność materiałów: drewna, metalu, szkła czy kamienia. Nowojorski styl to również niebanalne formy, bogate wzornictwo, dekoracyjność, skomponowane tak, aby wciąż dawać wrażenie nowoczesnego minimalizmu. Idealnym rozwiązaniem do tego typu wnętrz będą więc klasyczne schody drewniane zabiegowe, lub schody modułowe łączące drewno z metalem. Połączenie tych form dobrze podkreśli elegancję, ale i eklektyzm, tak typowy dla słynnego miasta.

Schody w klasyce

Jeśli w aranżacji stylu nowojorskiego najbardziej podoba nam się klasyka wnętrza, idealnym rozwiązaniem będą schody drewniane. Zastosowanie drewna w podestach i balustradach nada pomieszczeniu eleganckiego wdzięku i ciepła. Możliwości są tutaj szerokie, schody drewniane dziś wybiera się nie tylko według dopasowanego do mieszkania kształtu, ale i pożądanej kolorystyki. Do wyboru mamy nie tylko tradycyjny dąb, jesion czy buk; ale i sprowadzane z zagranicy drewno egzotyczne. Każde z drewien będzie pasować do stylu nowojorskiego, jeśli zostanie odpowiednio skontrastowane wystrojem wnętrza. Pomogą w tym antyczne meble, ale przede wszystkim kolorystyka mieszkania, szczególnie pięknie komponująca się ze stolarką biel.


Eklektyzm a schody

Poza klasyką, styl nowojorski składa się z inspiracji mających korzenie w wielu kierunkach architektonicznych. Wpływ na to ma duża ilość kultur i narodowości łączących się w mieście. Urządzając wnętrze, szukajmy więc kontrastów, elementów nie pasujących do siebie na pierwszy rzut oka; łącząc je wszystkie w jedną, wyważoną całość. Każdy z nich może mieć swoją własną historię, a ich zbiór sprawi, że wnętrze będzie miało niepowtarzalny charakter. Eklektykę stylu idealnie uzupełniają schody zabiegowe wykonywane z mieszanych materiałów. Świetnym przykładem będą tu schody kręcone Cora z modelu Bawaria gdzie klasyka litego drewna zestawiona jest z matową, czarną stalą barierek. Sama spiralna forma schodów od razu kojarzy się z nowojorskimi loftami, świetnie sprawdzając się w mieszkaniach o małej powierzchni użytkowej. Dużą zaletę nowoczesnych schodów wykonywanych na zamówienie jest wręcz nieograniczona możliwość doboru użytych materiałów – wystarczy wybrać więc formę i na jej bazie komponować całość dobierając barwę drewna do reszty wnętrza. Wyjątkowo nowojorskie jest samo zastosowanie innego materiału w balustradzie. Można również dodać im dekoracyjności za pomocą słupków czy zdobionych tralek. Metaloplastyka daje jeszcze więcej pola do popisu niż drewno – pozwala bowiem na wszelkie formy i wzornictwo; kojarzyć się też będzie z industrialnymi klatkami schodowymi, tak słynnymi w amerykańskich filmach.

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl