Koniecznie zwróć na to uwagę podczas wyboru schodów - kilka wskazówek

Koniecznie zwróć na to uwagę podczas wyboru schodów - kilka wskazówek

Remont prawie skończony? Czas na wybór schodów do twojego mieszkania. Możliwości jest wiele, warto więc “zaopatrzyć się” w cierpliwość i już teraz zdecydować, jakie schody wewnętrzne są dla nas najlepsze. Aby ułatwić wybór, podpowiadamy kilka wskazówek i omawiamy rzeczy, o których nie można zapomnieć podczas dokonywania wyboru. 

Lokalizacja

Wybór właściwego miejsca w naszym mieszkaniu lub domu na montaż schodów to jedna z ważniejszych decyzji. Punkt łączenia kondygnacji zazwyczaj wytacza się podczas remontu, zdarza się jednak, że potrzeba zamontowania konstrukcji pojawia się dopiero w trakcie budowy. Lokalizacja musi być przemyślana, tak aby zapewnić ergonomię i wygodę codziennego użytku, jeśli więc możemy: zaplanujmy schody już na etapie projektu domu. Pomocne mogą być wytyczne prawa budowlanego, dokładnie regulujące jak powinny wyglądać bezpieczne (a więc wygodne) schody zabiegowe. Gwarancję odpowiednich parametrów, zgodnych z prawem, zyskujemy, kupując schody u sprawdzonych dostawców. Do wytycznych należą między innymi: 

  • odległość od brzegu ściany (minimalnie 110 centymetrów)
  • odległość pomiędzy stropem a stopniem (minimalnie 205 centymetrów)
  • szerokość stopni

Sposób użytkowania 

Sposób użytkowania naszych schodów wewnętrznych ma większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. To pod kątem przyszłej eksploatacji należy wybrać ilość stopni, ich szerokość, dopasować elementy dodatkowe, a nawet – wybrać materiał. Przykładowo, popularne spiralne schody metalowe nie sprawdzą się w niektórych domach jednorodzinnych. Nie tłumią hałasu, są śliskie i mniej wygodne w użytkowaniu niż te wykonane z drewna. Wynika to z rozkładania się stopy na powierzchni materiału. Nie będą więc idealnym rozwiązaniem w domach, gdzie mieszkają dzieci, zwierzęta – czy nawet osoby starsze, mogące łatwo się męczyć przy codziennej wspinaczce. Schody metalowe mają jednak dużo zalet – zmieszczą się nawet w najmniejszej przestrzeni, są też wyjątkowo trwałe i łatwe w utrzymaniu. Są więc prostym wyborem dla singli czy par urządzających nowoczesne mieszkanie w stylu loftowym. Pod kątem przyszłych użytkowników dobierajmy nie tylko materiał wykonania, ale i elementy składowe schodów wewnętrznych. We wspomnianych wcześniej domach z dziećmi i zwierzętami wręcz koniecznością są schody modułowe ze spocznikami i solidnymi poręczami. Spoczniki umożliwiają krótką przerwę w połowie wspinaczki, a poręcz i balustrada zwiększają bezpieczeństwo konstrukcji. 

Estetyka wnętrza

Wreszcie, estetyka. Schody zabiegowe to nie tylko powierzchnia użytkowa, ale i integralny element domu. Właściwie dobrane mogą stać się ozdobą, a nawet elementem dominującym każdego wnętrza. Jeśli mamy już koncepcję przyszłego stylu naszego mieszkania, dodajemy schody do gotowej przestrzeni – wybór nie będzie trudny. Bez względu na to, czy aranżujemy wnętrze w popularnym stylu skandynawskim, industrialnym, czy minimalistycznym, a może tworzymy mieszkanie o zupełnie innej i unikatowej koncepcji - szeroki wachlarz projektów pomoże nam dobrać odpowiednie schody wewnętrzne. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj wykorzystany materiał oraz ostateczna forma konstrukcji. Schody metalowe, często występujące w spiralnej formie idealnie dopasują się do każdej nowoczesnej lub minimalistycznej przestrzeni. Jeśli chodzi o wystroje „cieplejsze”, w stylu skandynawskim, czy nawet eklektycznym stylu nowojorskim – tutaj właściwym wyborem będą proste bądź zabiegowe schody drewniane. 

Jeśli dopiero przystępujemy do budowy i nie mamy jeszcze pomysłu na wystrój wnętrza w naszym domu lub mieszkaniu, szukajmy form prostych i neutralnych, które dopasują się do każdego z rozwiązań. Wybierając pomiędzy schodami metalowymi a schodami z drewna, kierujmy się wygodą użytkowania, ale i naszą intuicją. Warto zastanowić się jakie meble pojawią się w mieszkaniu i czym planujemy pokryć podłogę. Najbardziej neutralne i proste w formie są klasyczne schody drewniane wewnętrzne. Wykonane z jakościowego i trwałego surowca, posłużą nam na lata. Pomocna może być tu pasująca nam kolorystyka. Drewna europejskie – dąb, jesion czy buczyna charakteryzują się prostszym ubarwieniem w przyjemnej, jasnej barwie. Na pewno wyróżniać będą się realizacje schodów z drewna egzotycznego (doussie, azobe, jatoba, merbau, mahoń). Te sprowadza się do Polski z innych kontynentów, mają więc niespotykane w naszym kraju zabarwienie i układ słojów, często stanowiąc dekorację samą w sobie. Większość barw drewien egzotycznych to odcienie miodowe, brunatne, fioletowe, czerwone i wpadające w ciepły brąz.

Zakup odpowiednich preparatów

Przy wyborze schodów nie należy zapomnieć o zwróceniu uwagi na ich konserwację i konieczność zabezpieczenia. Tego wymagają niemal każde (poza najtwardszymi drewnami egzotycznymi) schody drewniane. Już na samym początku warto wiedzieć jak często i w jaki sposób muszą być one zabezpieczane, aby zdecydować, czy mamy taką możliwość oraz środki na specjalistyczne preparaty. Nie bójmy się tutaj korzystać z porad fachowców, szczególnie jeśli korzystamy z ich usług przy zakupie konstrukcji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl