Kiedy schody w salonie to dobry pomysł?

Kiedy schody w salonie to dobry pomysł?

Czasy, kiedy w domach mieszkalnych schody były bezwzględnie ograniczane klatkami schodowymi, bezpowrotnie odeszły do lamusa. Dziś zdecydowanie częściej stawia się w aranżacjach na otwarte, wielofunkcyjne wnętrza i wzajemnie przenikające się przestrzenie o różnym przeznaczeniu. Schody postrzegane są w ich nie tylko jako konstrukcja służąca do komunikacji pomiędzy kondygnacjami, ale również jako ciekawy element aranżacyjny, który ożywia wnętrza, wpływa na jego charakter i decyduje o wystroju.

 

Współczesne schody wewnętrzne mogą być zróżnicowane pod wieloma względami. Dostępne są zarówno w formie klasycznych i masywnych policzkowych schodów drewnianych, jak i cechujących się lekką, ażurową konstrukcją schodów wspornikowych. Znamy je jako schody proste jednobiegowe, dwubiegowe, zabiegowe, a także schody spiralne i wachlarzowe. Różne konstrukcje, a także wiele dostępnych materiałów umożliwia budowanie przeróżnych aranżacji z ich udziałem. W zależności od założenia projektanta schody mogą być w salonie ciekawym tłem dla reszty wystroju, a niekiedy stanowić mocno eksponowany element o niewątpliwych walorach wizualnych. 

Co dają nam schody w salonie?

Okazuje się, że zamykanie schodów w klatkach schodowych nie zawsze jest dobrym pomysłem. Czasem zdecydowanie bardziej opłaca się zaaranżować je w salonie jako element konstrukcyjny doskonale wpisujący się w przestrzeń tego wnętrza i łączący dwie kondygnacje. Dzięki temu zarówno salon, jak i same schody będą wydawać się bardziej przestrzenne, przez co zyskają na atrakcyjności. Jeszcze ciekawego wyglądu nabiorą, jeśli na wyższej kondygnacji zostaną zakończone antresolą. Dzięki temu osoby pozostające na różnych kondygnacjach mogą pozostawać w bezpośrednim kontakcie wzrokowym, a w pomieszczeniach można zyskać jeszcze więcej przestrzeni. Dodatkowo otwarte przestrzenie z otwartymi na salon schodami sprzyjają częstszym kontaktom pomiędzy domownikami, co bez wątpienia ma wpływ na zacieśnianie więzi rodzinnych. 

 

Przy aranżacji schodów w salonie bardzo ważne jest dostosowanie ich budowy oraz materiału do wystroju konkretnego wnętrza. W aranżacjach nowoczesnych nie można przecież wykonać cechujących się ciężką pod względem wizualnym konstrukcją klasycznych schodów drewnianych, a w tradycyjnych wnętrzach źle mogą wyglądać schody metalowe o ażurowych stopniach. Jakie kryteria warto zatem brać pod uwagę przy ich wyborze?

Jak wkomponować schody w wystrój wnętrza? 

Na szczęście na rynku jest wiele różnych modeli schodów, które mogą zostać wykonane na indywidualne zamówienie inwestora, jak i modeli określanych jako schody modułowe, czyli przeznaczonych do samodzielnego montażu. Bardzo istotne pozostaje dopasowanie ich do konkretnego wnętrza. Dotyczy to zarówno jego wystroju, jak i dostępnej przestrzeni. I tak na przykład schody spiralne doskonale sprawdzą się tam, gdzie miejsca jest stosunkowo niewiele. Mogą być aranżowane nawet w skromnych pod względem metrażu salonach. Ich lokalizacja zależy od charakterystyki wnętrza oraz preferencji inwestora. Komunikację pomiędzy kondygnacjami można wykonać w osłoniętym lub znajdującym się przy ścianie miejscu albo usytuować je centralnie w salonie, gdzie będą stanowić widoczny element aranżacyjny. 

 

We wnętrzach industrialnych oraz nowoczesnych świetnie będą wyglądać schody o ażurowej, lekkiej konstrukcji, z tą jednak różnicą, że w tych pierwszych lepiej sprawdzą się schody metalowe w kolorze chromu lub czarnym, których konstrukcja w całości została wykonana z metalu albo z metalu i drewna (przykład stanowi tu model Cora Maxima 02 U-180 14 elementów), a w tych drugich schody o takiej samej konstrukcji, ale w jasnej kolorystyce (zazwyczaj białe). W nowoczesnych aranżacjach można się też pokusić o wykonanie schodów szklanych lub drewnianych schodów wspornikowych, których stopnie przenikają się z resztą wystroju salonowego wnętrza. Z kolei we wnętrzach klasycznych dobre zaprezentują się mocno zabudowane schody policzkowe z drewnianymi stopniami i podstopnicami. 

 

Poza samą konstrukcją schodów i ich kolorystyką ważne jest również ich otoczenie. Dlatego warto zwracać uwagę na materiał zastosowany na ścianie przy schodach, a także na elementy wyposażenia, które znajdą się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. I tak na przykład pod schodami można ustawić efektowną i wpisującą się w styl aranżacyjny wnętrza komodę albo ustawić komplet wypoczynkowy. Jeśli przestrzeni jest dostatecznie dużo, będzie to również odpowiednie miejsce na domową biblioteczkę lub kolekcję płyt winylowych. A jeżeli domownicy są miłośnikami zieleni, a przestrzeń pod schodami jest dobrze doświetlona, to warto zaaranżować tam kącik z efektownymi egzemplarzami doniczkowych kwiatów.  

 

Schody w salonie stanowią obecnie coraz częściej spotykane rozwiązanie. Pomysłów na takie aranżacje jest naprawdę wiele. W ich poszukiwaniu warto odwiedzić strony producentów schodów albo witryny prowadzone przez architektów wnętrz. 

 

https://schody24.net.pl/pl/schody-spiralne-cora-model-bawaria-s-170-cm.html

https://schody24.net.pl/pl/schody-krecone-cora-model-madryt-02-140-cm.html

https://schody24.net.pl/pl/schody-drewniane-cora-model-moreno-250-l-90-15-elementow.html

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl