Jakie schody wybrać, gdy w domu są zwierzęta?
Jakie schody wybrać, gdy w domu są zwierzęta?

Niezależnie od tego, czy masz duży dwupoziomowy dom, czy proste, jednopiętrowe mieszkanie loftowe, jeśli jesteś właścicielem psa czy innego domowego pupila, z pewnością wstrzymujesz oddech na sekundę za każdym razem, gdy podskakuje w górę lub w dół po schodach.

Jest tak nie bez przyczyny – ale właściwie z dwóch powodów:

  • w trosce o swojego zwierzaka
  • w trosce o swoje schody

Urazy związane z wypadkami na schodach mogą być różne - od urazów mięśni i siniaków po złamania, urazy głowy, a nawet śmierć. Z innej strony – nie wszystkie typy schodów są odporne na intensywną eksploatacje przez małego futrzaka. Nie wspominając już o kocich pazurach i spotkaniu z niezabezpieczonymi, drewnianymi schodami.

Na szczęście wiele psów czy kotów jest naturalnie przystosowanych do tego, aby wspinać się i schodzić po schodach, a sporo nowoczesnych modeli klatek schodowych dostosowanych również do ich zwierzęcych użytkowników - schody spiralne DUDA model Venecja vertical 03 ø 140 cm to bardzo dobry przykład.

Większość zwierząt wcześnie uczy się poruszać po schodach. Szczególnie młode szczenięta czy kocięta mają na to ochotę i chęć do nauki. Chcą podążać za matką lub właścicielem, a wtedy widać, że mają w sobie naturalną ostrożność w pobliżu krawędzi. To sprawia, że całkiem bezpiecznie poruszają się po schodach, ale nie oznacza, iż powinniśmy rezygnować całkowicie z troski o to, by schody były do nich dostosowane.

Jak przygotować schody, gdy w domu znajduje się zwierzak? Zwróć uwagę na:

  • antypoślizgowe powierzchnie
  • odpowiednia szerokość stopni
  • bramka zabezpieczająca (szczególnie w przypadku psów, dla kotów bowiem nie będzie ona stanowić żadnej przeszkody)

Wyżej wymienione punkty są szczególnie ważne, jeśli chodzi o szczenięta, starsze psy i rasy o długich kręgosłupach (jak jamniki, psy rasy Basset i Corgis) – one mogą mieć większe kłopoty ze schodzeniem po schodach. Ważne jest, aby właściciele robili wszystko, co mogli, aby pomóc swoim psim towarzyszom w spokojnym poruszaniu się po tej części domu. Co jeszcze zrobić aby tak było?

Nadzorowanie użytkowania schodów przez zwierzęta

Oczywiście, samo obserwowanie, jak pies idzie w górę i w dół po schodach, nie zapobiegnie wypadkowi, ale zapewni ochronę przed innymi potencjalnymi problemami zdrowotnymi lub chorobami, które mogą być jeszcze poważniejsze.

Oznacza to, iż można używać schodów jako narzędzia do diagnozowania różnych problemów – bowiem cokolwiek je trapi, ujawnia się dopiero, gdy pies korzysta ze schodów. Wysokiej jakości solidne schody takie jak schody metalowe CORA model Mix 220 vertical L-90 13 elementów, to obowiązkowy wybór, a gdy już znajdą się w domu, mogą pomóc w trosce o zwierzę ponieważ psy z problemami ortopedycznymi - łącznie z biodrami, kolanami i tylnymi łapami – o ile nie będą miały problemu z zejściem po schodach, to pokażą niechęć, jeśli chodzi o wejście z powrotem do góry. Natomiast pokazując niechęć lub ból podczas zejścia - problem zazwyczaj występuje z łokciami lub barkami psa.

Poza tym, że warto wybrać schody wykonane z solidnych materiałów, o stopniach optymalnej wysokości zadbaj o:

  • dobre oświetlenie klatki schodowe
  • dywaniki/chodniki dobrze leżące na każdym schodzie

Warto też pomyśleć o balustradach dla zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa podczas użytkowania schodów przez psy.

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl