Jak wybrać schody na poddasze?

Jak wybrać schody na poddasze?

Poddasze to jedna z najbardziej wymagających architektonicznie przestrzeni w domu. Choć wiele z nich pozostaje nieużywanych lub pełni wyłącznie funkcję schowka, odpowiednia aranżacja może zamienić tą przestrzeń we wspaniale oświetloną sypialnię, pokój dzienny lub gabinet pracy. Jednym z wyzwań przy jego urządzaniu, jest dobranie odpowiednich schodów wewnętrznych na poddasze.

Wykorzystanie poddasza

Poddasza to przestrzenie występujące w domach z dachami o tradycyjnej konstrukcji więźby dachowej. Aby można było z niego korzystać, musi być ono przystosowane do użytku; czyli spełniać odpowiednie wymogi dotyczące ocieplenia, wentylacji, ogrzewania oraz przede wszystkim: minimalnej wysokości pomieszczenia. Przy zakupie lub projektowaniu nowego domu warto od razu zastanowić się nad możliwością korzystania z poddasza – dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń o ciekawej, architektonicznej formie.

Poddasze jako strych

Aranżacja poddasza użytkowego wymaga dobrania odpowiednich schodów wewnętrznych, tak aby móc bezpiecznie dostać się na kolejną kondygnację. Pierwszym krokiem, który należy wykonać jest wstępne zaplanowanie powierzchni poddasza. Nie znaczy to oczywiście, że już na etapie projektu lub urządzania nowego domu musimy decydować o tym do którego z domowników będzie należeć pokój – wystarczy zastanowić się jedynie czy poddasze będziemy traktować jako schowek w formie strychu, czy chcemy umeblować przestrzeń i wykorzystać ją jako kolejne pomieszczenie. Jeśli poddasze chcemy traktować jako rzadziej użytkowane miejsce na przechowywanie starych gratów i przedmiotów, w pełni usatysfakcjonuje nas rozwiązanie takie jak składane lub wysuwane schody strychowe. Proste schody na poddasze w formie strychowej to drewniane bądź metalowe schody przypominające drabinę które po złożeniu „chowają się” w poddaszu, nie zajmując miejsca. Jednocześnie, są stabilną i bezpieczną konstrukcją, którą można łatwo wysunąć, kiedy potrzebujemy umieścić coś w przestrzeni pod dachem.

Poddasze jako pokój

Decydując się na pełne wykorzystanie użytkowej przestrzeni poddasza, należy zainwestować w bardziej stabilną, stacjonarną konstrukcję taką jak schody zabiegowe lub stacjonarne schody proste. Choć bezpieczne, składane schody strychowe są mniej wygodne w codziennym użytkowaniu ze względu na brak zabiegów, prostą linię pod dużym kątem oraz konieczność ciągłego składania i rozkładania. Ogromne znaczenie tutaj będzie mieć rodzaj otworu w suficie oraz ilość przestrzeni którą dysponujemy w pomieszczeniu gdzie będzie rozpoczynać się bieg schodów. Dla wygody użytkowania, lepiej unikać schodów jednobiegowych – jeśli tylko mamy więc taką możliwość, wybierajmy schody zabiegowe lub schody kręcone.

Schody kręcone, zwane też schodami spiralnymi świetnie sprawdzą się właśnie w przypadku pomieszczeń takich jak poddasze – nie zajmują bowiem wiele miejsca, są stosunkowo tanie oraz łatwe w montażu. Schody kręcone charakteryzują się konstrukcją opartą na centralnym słupie, do którego dopasowywane są stopnie. Choć dobór materiału stanowi tutaj kwestię drugorzędną, aranżację poddasza może ułatwić wybór kręconych schodów metalowych – plastyka surowca pozwala bowiem na dopasowanie do niemalże każdego otworu sufitowego (na planie okręgu lub kwadratu), nie będzie więc konieczna ingerencja w plastykę konstrukcji stropowej. Materiał (przykładowo najpopularniejsza stal kwasoodporna) umożliwia też dowolne dobranie szerokości stopnia, tutaj jednak należy pamiętać o prawnych regulacjach dotyczących konstrukcji. Oczywiście, schody kręcone wykonuje się również z drewien rodzimych i egzotycznych, a drewniane schody na poddasze są coraz popularniejszym rozwiązaniem pośród miłośników eklektyzmu w designie wnętrz.

Jeśli dysponujemy dużą ilością miejsca lub dopiero planujemy nasze wymarzone mieszkanie, dobór schodów na poddasze nie będzie zasadniczo różnił się od wykonywania aranżacji w innych pomieszczeniach. W tym przypadku, jak zawsze, pierwszorzędne będzie dla nas bezpieczeństwo i funkcjonalność konstrukcji oraz w drugiej kolejności, dopasowanie schodów wewnętrznych do estetyki mieszkania za pomocą formy oraz materiału wykonania. Aby mieć pewność, że nasze schody są bezpieczne (i zgodne z wymogami prawnymi) wystarczy skorzystać z usług sprawdzonych dostawców. Funkcjonalność zależna będzie z kolei od naszego trybu życia i częstotliwości korzystania z konstrukcji – lepiej jednak zainwestować w jakościowe, długotrwałe schody wewnętrzne i mieć pewność, że będziemy korzystać z nich przez lata. Drugorzędny, choć niemal równie ważny dobór materiału to w dużej mierze wybór pomiędzy schodami drewnianymi, schodami metalowymi lub tak zwanymi schodami hybrydowymi, łączącymi w swoim wykonaniu kilka materiałów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl