Jak wybrać schody, dbając o bezpieczeństwo dzieci?
Jak wybrać schody, dbając o bezpieczeństwo dzieci?

Nowi bądź przyszli rodzice mogą uważać schody za nieco zbyt śmiały wybór w projekcie domu. Póki dziecko jest maleńkie i cały czas spędza w łóżeczku bądź na rękach dorosłych, wszystko jest w porządku. Problemy mogą się zacząć, gdy maluchy zaczynają pełzać i raczkować – wtedy schody zdają się być bardziej ryzykowne, co dla opiekunów, przy wyborze planu stanowi dodatkowe wyzwania. Pomimo że schody i pociechy mogą wydawać się złym połączeniem, spokojnie – decydując się na odpowiednią koncepcję i kierując się kilkoma środkami ostrożności, będą z powodzeniem współistnieć.

Schody – kiedy można stwierdzić, że są bezpieczne?


Najważniejsze jest odpowiednie projektowanie schodów – muszą być to opcje o przemyślanej konstrukcji, zgodnej z tym, co zawarte w przepisach budowlanych. Dodatkowo, podczas oceny poziomu bezpieczeństwa schodów, następujące czynniki mogą być przydatne :

  • Widoczność schodów
  • Antypoślizgowość stopni schodowych
  • Zapewnienie odpowiednich poręczy
  • Geometria przestrzenna schodów

Powyższe wytyczne odgrywają wielką rolę w zakresie właściwego użytkowania schodów. Ich praktyczne zastosowanie można dojrzeć na podstawie projektu, takiego jak schody system drewno Moreno 220 Lux U-180 14 elementów. Trzeba jednak pamiętać, że bezpieczne schody to również te, które są utrzymywane w stanie czystym i suchym, dlatego też warto postawić na schody łatwe do utrzymania w porządku, jak np. schody kręcone DUDA model Oslo 02 S 110 cm. Warto również pomyśleć o wzbogaceniu konstrukcji schodów o antypoślizgowe maty. Te wskazówki jednak dotyczą ogólnie rozumianej ergonomii użytkowania schodów – w dalszej części artykułu skupimy się na ich użytkowaniu w mieszkaniu z małymi dziećmi.


Schody i dzieci – wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

W okresie czołgania i wczesnych etapów chodzenia, należy zwyczajnie uniemożliwić dziecku dostęp do schodów. Bramy bezpieczeństwa są opcją, która zapewni spokój i pewność, że pociecha będzie bezpieczna – tym bardziej, że są:

  • ładne
  • niedrogie
  • bezpośrednim zabezpieczeniem


Wskazówka: szukaj bramek bezpieczeństwa, które wymagają jednocześnie dwóch akcji do otwarcia – z takimi maluszek sobie nie poradzi. Upewnij się, że zabezpieczenie jest zamontowane stabilnie i że jego wysokość jest wystarczająca, aby zniechęcić do prób wspinania się na górę.

W przypadku dzieci, które są na tyle duże, aby móc korzystać ze schodów samodzielnie - można pozbyć się bram bezpieczeństwa. Jednak uwaga: uprzednio naucz podopiecznych, jak prawidłowo i bezpiecznie korzystać ze stopni. Należy od razu też uzmysłowić pociechom zagrożenia wynikające z ich niewłaściwego użytkowania.

Konieczne, jeśli schody będą użytkowane przez dzieci, jest także zdecyowanie się na takie z poręczą, jak np. schody CORA model Moreno 180 L-90 15 elementów. Jeśli Twoje obecne takowej nie posiadają, koniecznie rozważ jej dodanie. Powinna zostać zainstalowana na wysokości i szerokości zgodnej z poziomem, na którym znajduje się dłoń dziecka i z jej rozmiarem. Umożliwia to pociechom bezpieczne uchwycenie balustrady podczas wchodzenia i schodzenia po schodach.

Ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie te modyfikacje nie mogą zastąpić zdrowego rozsądku, dlatego najlepiej towarzyszyć maluchom do 5 roku życia, przy każdorazowym użytkowaniu schodów.

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl