Jak samemu odnowić schody drewniane?
Jak samemu odnowić schody drewniane?

Czy renowacja drewnianych schodów w jeden dzień jest możliwa? Jeśli tak, to czy da się to zrobić samemu? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania, aby każdy wielbiciel drewnianych schodów uwierzył w siebie w tej kwestii i wziął się samodzielnie za to zadanie!

Na początku zastanówmy się, co przyczynia się do gorszego stanu schodów:

  • codzienna i intensywna eksploatacja
  • uszkodzenia mechaniczne
  • otarcia i zadrapania

Dlaczego należy odnawiać schody?

Oczywiście zanim faktycznie będą tak zużyte, że aż niebezpieczne w użytkowaniu – liczy się przecież też ich estetyka. Dlatego, jeśli tylko chcemy i mamy możliwość odnowienia wysłużonych już schodów z drewna, warto to zrobić szybko i sprawnie - na to pozwalają nam dostępne dzisiaj na rynku lakiery szybkoschnące. To właśnie dzięki nim jest możliwa konserwacja każdego pojedynczego stopnia – w zaledwie jeden dzień doprowadzająca schody do totalnego odświeżenia. Dzięki ich zastosowaniu zapewnia się nie tylko maksymalną ochronę schodów, ale i przedłuża ich żywotność.

Czy samodzielne odnawianie schodów to dobry pomysł?

Można się spotkać z różnymi opiniami – część nich alarmująco informuje, iż samodzielne podjęcie się tego zadania może zniszczyć schody do końca zamiast poprawić ich stan. Owszem, jeszcze do niedawna tak było, ale na dzisiejszym rynku mamy do dyspozycji takie preparaty, które nie tylko są łatwe w aplikacji i szybko schną, ale też są bezpieczne dla domowników. Oczywiście przed ich zastosowaniem należy schody odpowiednio przygotować – oczyścić, osuszyć i w razie potrzeby odpylić.

Zastosowanie lakieru szybkoschnącego na drewniane schody pozwala na ich zabezpieczenie przed:

  • zarysowaniami
  • ścieraniem
  • zabrudzeniami
  • wnikaniem wody

Należy działać zgodnie z zaleceniami producenta, ale zwykle nakłada się 3 warstwy lakieru w równych trwających dwie godziny odstępach, pamiętając, iż przed nałożeniem tej ostatniej polakierowana warstwa schodów winna być przetarta papierem ściernym o odpowiedniej grubości (nie więcej niż 240, nie mniej niż 220).

Oczywiście najlepiej jeśli myśli się o odpowiedniej konserwacji i trosce o schody przed doprowadzeniem do takiego stanu. Dodatkowym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę jest fakt, iż jeśli zainwestuje się w wysokiej jakości schody takie jak schody drewniane zabiegowe CORA model Moreno 220 L-90 15 elementów (https://schody24.net.pl/pl/schody-drewniane-cora-model-moreno-220-l-90-15-elementow.html) czy też schody system drewno Moreno 250 Lux U-180 14 elementów (https://schody24.net.pl/pl/schody-system-drewno-moreno-250-lux-u-180-14-elementow.html) – można z pewnością na bardzo długi czas zapomnieć o konieczności ich renowacji i to nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl