Jak konserwować drewniane schody?

Drewniane schody dodają temu wyjątkowemu miejscu charakteru i ciepła. Wykonane, np. z litego buku, zdecydowanie najlepiej wyglądają w swojej surowej formie, ponieważ żaden inny materiał nie dorównuje im pod względem charakteru, tekstury i naturalności.


Jeśli postanowiłeś zainstalować stopnie z drewna lub kupiłeś dom, w którym są np. schody drewniane zabiegowe CORA model Moreno 250 L-90 12 elementów, musisz poznać najlepszy sposób, aby utrzymać je w optymalnym stanie jak najdłużej. Drewno będzie się pięknie starzeć, ale należy zadbać o jego właściwą konserwację - co nie tylko wydłuży żywotność materiału, ale również sprawi, iż ten element projektu całego domu będzie naprawdę wyglądać świetnie.

Jak dbać o schody drewniane?

Jeśli Twoje drewniane schody są fabrycznie nowe i właśnie je zamontowałeś, na pewno będziesz musiał je:

  • naoliwić,
  • ewentualnie polakierować (chyba, że producent zaleci inaczej).

Jeśli zamierzasz użytkować je bez dodatkowego zabezpieczenia, np. chodników lub gumowych mat, sugerujemy, aby nie nosić obuwia, chodząc po nich – szczególnie na obcasach! Kobiece szpilki mogą szybko zrujnować schody drewniane, jak te CORA model Moreno 250 vertical U-180 15 elementów.


Uwaga dodatkowa: nie pokrywaj stopni schodów zbyt dużą ilością warstw lakieru, ponieważ mogą stać się zbyt śliskie i tym samym mogą spowodować wypadki.

Konserwacja schodów drewnianych

Warto zabezpieczyć schody drewniane specjalnymi preparatami do drewna, które zawierają odpowiednie konserwanty. Regularną opiekę nad wyglądem stopni możesz sprawować sam bądź też zlecić takie zadania specjalistom. W swoim zakresie poleruj je co najmniej raz w miesiącu, bo wystawione są na duży ruch. A balustrady przecieraj co najmniej co dwa tygodnie. Ręce, które będą spoczywać na balustradach, mogą być tłuste i prawdopodobnie zabrudzone - można bezpiecznie myć poręcze mydłem i wodą, aby utrzymać je w czystości.


Jak pielęgnować dębowe schody?

Do dębowych schodów idealny jest wosk pszczeli! Dopóki chronisz je dobrej jakości olejem, Twoje dębowe stopnie powinny zachować swój nowy wygląd przez naprawdę długi czas. Jeśli te wykonane z dębu bądź innego rodzaju drewna, wymagają liftingu, można je przeszlifować aż dotrzesz do naturalnej ich tekstury i wówczas ponownie zakonserwować przy pomocy pasty.


Lakierowanie należy traktować jako opcję ewentualną, ale uprzednio powinieneś zdecydować, czy chcesz tylko dodać jedną warstwę czy zależy Ci na kilku. Używanie zabezpieczeń, typu chodniki czy maty, to też właściwy koncept. Takie rozwiązania, dostępne w estetycznej formie, należycie pokrywają stopnie, przez co zapobiegają tak szybkiemu ich zużyciu. Na koniec pamiętaj, by zawsze natychmiast usuwać wszelkie plamy czy wycieki.

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl