Gdzie znajdują się najdłuższe schody na świecie?

Gdzie znajdują się najdłuższe schody na świecie?

Czujesz się zmęczony podczas wejścia na trzecie piętro? Pomyśl teraz o tych, którzy hobbystycznie pokonują ponad 11 tysięcy stopni w jednej ze szwajcarskich miejscowości. To właśnie opis najdłuższych schodów na świecie. Gdzie dokładnie trzeba pojechać, aby je zobaczyć?

My dzisiaj opowiemy Ci o ciekawych, a zarazem niezwykłych miejscach, które łączy ich wspólna cecha - schody.

Z pewnością słyszałeś o schodach modułowych czy o schodach spiralnych, ale dziś temat jest jeszcze bardziej ekscytujący, bo dotyczy rekordów. Rekordowych schodów.

Jakie są najdłuższe schody na świecie?

Pierwszym miejscem, które warto zobaczyć jest góra Niesen w Szwajcarii, często nazywana Szwajcarską Piramida. Schody wokół kolejki na szczyt mają 3,5 kilometra - są to oficjalnie najdłuższe schody świata. Nachylenie zbocza sięga nawet 70%. Po 11674 stopniach można się wspinać wyłącznie raz w roku - w trakcie imprezy Niesen- Treppenlauf, która wabi wielbicieli biegania i wspinaczki, tych kochających ekstremalne doznania oraz cudowne krajobrazy.

Warto również wspomnieć o chińskim szczycie Hua Shan. Tak naprawdę nie są to schody, lepszym określeniem będą to stopnie, które są oparciem dla rąk i stóp. Jest to bardzo trudny szlak do przejścia. Polecany dla osób, które lubią ryzyko. Stopnie są umiejscowione w wąskich drewnianych podestach, które wydają się nie mieć końca. Z powodu swojego położenia nazywane są podniebnymi schodami. Pewnym wytchnieniem jest fakt, że na szczęście położony jest dom herbaciany, który z pewnością da wytchnienie niestrudzonym wędrowcom.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w poszukiwaniu najdłuższych schodów są tzw. schody śmieci w Peru. Jest to bardzo niebezpieczne miejsce, ponieważ ich stopnie mają 600 lat. Są w bardzo złym stanie, dlatego przejście przez nie nie wymaga dużej koncentracji i odwagi. Każdy nieuważny ruch może zakończyć się tragedią.

Gdzie znajdują się najdłuższe ruchome schody na świecie?

Za najdłuższe schody ruchome na świecie uznawane są schody w Hongkongu. Zostały wybudowane w 1993 roku, żeby ułatwić komunikację pomiędzy dzielnicami Central, a Mid Levels. Ich długość to 800 metrów. Ciekawostką jest to, że schody rano poruszają się tylko w dół, a po południu wyłącznie w górę. Umożliwia to przemieszczanie mieszkańców do pracy i do swoich domów.

Natomiast najdłuższe schody ruchome w Europie znajdują się na stacji metra Park Pobiedy w Moskwie. Mają 126 metrów i 740 stopni, a ich podróż zabiera mniej więcej 3 minuty. Ich otwarcie odbyło się w 2016 roku.

Najdłuższe schody w Polsce

Zaszczytny tytuł dla najdłuższych schodów ruchomych w Polsce należy do stacji metra Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzięki nim pokonasz trasę 36 metrów w górę w zaledwie 72 sekundy. Najdłuższe schody w Polsce zostały wybudowane w 2015 roku. Interesują Cię bardziej typowe rodzaje schodów? Zajrzyj tutaj i sprawdź nasze schody kręcone.

Polecane modele:

Schody metalowe CORA model Mix 03 U-180 12 elementów
Schody metalowe CORA model Mix 200 vertical U-180 15 elementów
Schody drewniane CORA model Moreno 220 vertical L-90 12 elementów

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl