Dobieramy schody do drewnianej podłogi. Jak to zrobić?

Dobieramy schody do drewnianej podłogi. Jak to zrobić?

Już od pewnego czasu wiemy, że schody są czymś więcej niż jedynie łącznikiem między kondygnacyjnym. Pełnią one również funkcję dekoracyjną oraz stanowią bardzo istotny element konstrukcyjny, który ma za zadanie podkreślić styl i kompozycję wnętrza.

Aby sprawić, że schody w naszym domu będą prezentowały się atrakcyjnie i stanowiły spójną całość z resztą wyposażenia lokum, należy poświęcić ich wyborowi chwilę uwagi. Najważniejszy komponent, do którego należy je dopasować stanowi podłoga - to od właściwej synchronizacji obydwu elementów będzie zależeć harmonijny i efektowny wygląd całego pomieszczenia. Szczególne znaczenie ma to w przypadku schodów drewnianych wewnętrznych. Poniżej przedstawiamy, jak dobrać schody do podłogi wykonanej z drewna.

Spójność czy kontrast?

Istnieje wiele opinii dotyczących tego, jak we właściwy sposób dopasować schody drewniane zabiegowe do drewnianej podłogi. Przeważająca część specjalistów postuluje spójność podczas doboru obydwu, jednak dla wielu osób jest to znakomita okazja do eksperymentów kolorystyczno-materiałowych. To, po której stronie się opowiemy, zależy w dużej mierze od naszych własnych preferencji, poczucia estetyki oraz efektu, jaki ostatecznie chcemy uzyskać.

Wiele oczywiście zależy od indywidualnych upodobań. Osoby ceniące sobie tradycyjny styl schodów wewnętrznych nie będą miały ochoty na kontrastujące barwy, a ci poszukujący nieco mniej standardowe rozwiązania raczej nie zwrócą się w stronę stonowanych, pogodnych kolorów. W końcu dużą zaletą schodów drewnianych wewnętrznych jest ich szeroka barwa odcieni i form. Przyjrzyjmy się, jak rozwiązać taki dylemat.

Klasyczne i stonowane schody drewniane

Osobom ceniącym sobie klasyczne rozwiązania, zdecydowanie zalecamy dobrać schody drewniane wewnętrzne do podłogi. Dzięki temu łatwiej będzie nam wkomponować całość konstrukcji do mieszkania.

Koniecznie należy dokładnie przyjrzeć się oferowanym przez producentów opcjom. Istnieje duża szansa, że uda się nam dopasować ten sam gatunek drewna a nawet ten sam odcień barwy. Podłoga podobnie jak schody drewniane wewnętrzne wymaga surowca o wysokiej jakości. W katalogach najlepszych hurtowni i sklepów ze schodami znajdziemy właśnie takie produkty – drewno rodzime oraz egzotyczne.

Dokładne dopasowanie tego samego bądź bardzo podobnego gatunku drewna, będzie miało kluczowe znaczenie. Zwolennicy klasycznych rozwiązań postulują zachowanie ciągłości między stopniami a podłogą. Może wymagać to nieraz dłuższych poszukiwań, warto jednak im się poświęcić, aby efekt odpowiadał naszym oczekiwaniom. Jeżeli decydujemy się na połączenie schodów drewnianych zabiegowych z podłogą z drewna, wszystkie szczegóły mają znaczenie. Musimy zwrócić uwagę nie tylko na kolor, ale także na ilość słojów i pierścieni drewna, z którego wykonano schody. Powinny one dokładnie odpowiadać tym znajdującym się na podłodze. Tylko wówczas otrzymamy klasyczny, harmonijny wygląd. Kierujmy się zasadą, która każe wybierać kolor schodów identyczny z podłogowym, a kiedy to niemożliwe, spróbujmy znaleźć o jeden ton ciemniejsze bądź jaśniejsze. Wówczas nasze schody stanowić będą dopełnienie pokoju i raczej tło pomieszczenia, niż wyróżniający się element. Odpowiednio dobrane balustrady w stonowanych barwach, pasujące do schodów i podłogi, uzupełnią obraz.

Poeksperymentuj z kolorami – Nowoczesne schody drewniane

Pośród miłośników drewnianych schodów wewnętrznych nie brakuje miłośników nowoczesnych form. Dla nich harmonijna gra barw i materiałów nie będzie odpowiednio współgrać ze stylowym wnętrzem reszty lokum. Dla takich osób polecamy grę kontrastem - zamiast efektu spójności, otrzymamy ciekawą kompozycję, gdzie schody zamiast wtapiać się w otoczenie, będą się wyróżniać. Wówczas do podłóg z ciemnego drewna dobieramy schody wewnętrzne białe lub na odwrót - ciemne schody powinny prowadzić do jasnej podłogi. Tak zakomponowane schody zabiegowe staną się przyciągającym wzrok elementem mieszkania.

Tradycyjność czy nowoczesność?

Odpowiedni dobór schodów wewnętrznych do drewnianej podłogi może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Po zasięgnięciu różnorodnych opinii mówiących o tym, jak powinno to właściwie wyglądać, można się pogubić.

Kiedy już ustalimy, czy bardziej podoba nam się klasyczny, czy modernistyczny wystrój, wystarczy trzymać się powyższych zaleceń. Nowoczesne rozwiązania charakteryzować się będą grą kontrastów. Do ciemnej podłogi dobieramy jasne, najlepiej białe, schody, natomiast do podłogi z jasnego drewna - ciemne stopnie. Bardziej skomplikowana jest w gruncie rzeczy kwestia doboru schodów do pomieszczenia o klasycznym stylu. W tym przypadku sporo czasu może zająć znalezienie identycznych lub chociaż bardzo podobnych do podłogi schodów.

Pamiętajmy, że wszystko zależy od naszego gustu i finalnego efektu, jaki nas interesuje. To w końcu my mamy czuć się komfortowo w naszym mieszkaniu – a dzięki szerokiemu wachlarzowi form schodów drewnianych wewnętrznych każdy może stworzyć schody na wymiar.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl