Czym charakteryzują się schody w stylu amerykańskim?

Czym charakteryzują się schody w stylu amerykańskim?

Od wielu lat seriale i filmy amerykańskie podbijają serca polskich widzów. Za pomocą srebrnego ekranu wielu z nas codziennie gości w domach mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Oglądając perypetie bohaterów, zapewne wielokrotnie podziwialiśmy ich domy. Przedmieścia, równo ostrzyżone zielone trawniki i przestronne wnętrza piętrowych domów z obowiązkowo zaadaptowanym poddaszem. Warunki fantastyczne, ale z pozoru niedostępne w polskiej rzeczywistości. Wprawdzie w naszym kraju mało kto dysponuje przestrzenią rodem z amerykańskich przedmieść, jednak upodobnienie naszego wnętrza do tego, które obserwujemy w ulubionym serialu, jest jak najbardziej możliwe.  Wystarczy odpowiednio zaadaptować schody wewnętrzne.

Jeżeli budujemy dom i marzy nam się wnętrze rodem z amerykańskiego filmu, musimy przede wszystkim pomyśleć o schodach zabiegowych prowadzących na piętro lub poddasze. Wielu z nas zakłada, że polskie warunki dyskwalifikują z miejsca możliwość uzyskania tego typu efektu wizualnego. W naszym kraju na posiadanie domu w “amerykańskim rozmiarze” mogą sobie bowiem pozwolić tylko nieliczni. Jednak, żeby cieszyć się tego typu rozwiązaniem, nie musimy mieć do dyspozycji ogromnej przestrzeni, wystarczy zastosować się do kilku zasad.

Jak wyglądają schody amerykańskie? 

Przede wszystkim należy skupić się na efekcie wizualnym. Co widzimy przed oczami, kiedy myślimy o schodach amerykańskich? Przestronny salon lub hall, wszystko urządzone w ciepłych, jasnych barwach. W tej wizji wyjątkowo istotną rolę grają schody wewnętrzne, stanowiące integralną część domu, łączące jego dzienną część z piętrem, na którym z reguły znajdują się sypialnie domowników. Jakie więc schody wybrać, aby odpowiadały one temu wyobrażeniu? Przede wszystkim musimy postawić na spójność. Jeżeli projektujemy nasze wnętrze w stylu amerykańskim, schody powinny być jego integralną częścią. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się drewniane schody wewnętrzne

Drewno to uniwersalny materiał, który jest jednak na tyle różnorodny, że dopasowanie jego koloru i rodzaju do naszych indywidualnych potrzeb nie będzie stanowiło żadnego problemu. Charakterystyczną cechą schodów rodem z amerykańskich domów są elementy bieli, dlatego dobrym pomysłem będzie zastosowanie tego koloru w naszej konstrukcji. Wpłynie to na zachowanie tradycyjnego ciepłego charakteru całości. Kolor biały można zastosować, na przykład, w postaci barierek. Ciekawym pomysłem wydaje się także zastosowanie białych stopni, z którymi kontrastować będą drewniane podstopnice w kolorze, na przykład, brązowym.

Jakie schody wybrać?

Kiedy zastanawiamy się jakie schody wewnętrzne wybrać do naszego domu w stylu amerykańskim, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę przestrzeń, którą dysponujemy. Wiele osób zniechęca się już na wstępnie, dyskwalifikując ten model estetyczny z powodu ograniczonej przestrzeni, jaką dysponują. Jednak w obecnych czasach nie jest to w zasadzie żadna przeszkoda. Obecnie rynek oferuje szeroką gamę materiałów i zastosowań, które pozwalają na szeroki wachlarz rozwiązań architektonicznych. W tym momencie ograniczenie stanowi jedynie nasza wyobraźnia. Wiemy już, że aby upodobnić nasz nowy dom do tego, który podziwiamy na ekranie telewizora, niezbędne nam będą drewniane schody wewnętrzne z elementami bieli. Jeżeli mamy do dyspozycji stosunkowo dużą przestrzeń, możemy zdecydować się na schody betonowe wykończone drewnem. Jeżeli zaś przestrzeń naszego domu nie jest aż tak imponująca, nic straconego. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem mogą okazać się zabiegowe schody wewnętrzne. Konstrukcja schodów zabiegowych pozwala dostosować model schodów amerykańskich do niewielkiej powierzchni domu. Chociaż wymagają one od architekta dobrej wyobraźni przestrzennej, z pewnością sprawdzą się niemal w każdym budownictwie. 

Gdzie umieścić schody w stylu amerykańskim?

Na koniec dobrze zastanowić się, w którym miejscu domu ulokować nasze schody wewnętrzne. Jeżeli chcemy, aby nasz dom imitował styl amerykański, powinniśmy raczej zrezygnować z zamkniętej klatki schodowej. Konstrukcję schodów najlepiej umieścić w hallu, z którego bezpośrednio przeniesiemy się na piętro lub zaadaptowane poddasze. W sytuacji, kiedy dysponujemy dużym i przestronnym salonem, nie ma przeszkód, aby ulokować schody właśnie w nim. Wprawdzie takie rozwiązanie sprzyja ograniczeniu prywatności, jest jednak o wiele bardziej reprezentacyjne. Jeżeli zależy nam, aby goście podziwiali nasze drewniane schody wewnętrzne, to rozwiązanie może okazać się idealne. 

Jak widać, w dzisiejszych czasach możliwości dostosowania naszego wnętrza do indywidualnych preferencji są niemal nieograniczone. Styl amerykański przez lata wydawał nam się nieosiągalny, jednak w tym momencie jest w zasadzie na wyciągnięcie ręki. Należy jedynie pamiętać o kilku zasadach architektonicznych i estetycznych. Upodobnienie naszego domu do tych, które oglądamy w ulubionych filmach i serialach, będzie wówczas jedynie dobrą zabawą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl