Czy warto mieć schody w salonie?

Czy warto mieć schody w salonie?

Pięknie prezentujące się nowoczesne domy, które tworzą osiedla domków jednorodzinnych, szeregowce lub ,,bliźniaki”, a wszystko to otoczone aurą nowoczesności, oryginalności i designu. Wśród tych jakże nowoczesnych pomysłów, jedną z opcji stanowią schody, które to wkomponowane są w całość danej przestrzeni, będąc jego integralną częścią. Rozwiązaniem, które cieszy się bardzo dużą popularnością, a przy tym tworzone jest przez współczesnych architektów, stanowią schody drewniane zabiegowe w centralnej części salonu. Czy jest to dobry wybór? A jeśli tak, jakie wybrać, by były z jednej strony praktyczne, nie zabierały zbyt dużo miejsca, a jednocześnie tworzyły spójną całość z pozostałymi elementami wystroju danej przestrzeni?

Projektowanie domów ze schodami w centralnej części salonu

Architekci wnętrz tworząc projekty domów, w których znajdują się piętra, muszą wziąć pod uwagę odpowiednie ulokowanie w nich schodów. Dawniej, w domach istotną rolę odgrywała klatka schodowa, która stanowiła zupełnie oddzielną część domu. Dziś coraz częściej z niej rezygnujemy, a same schody wkomponowane są w centralne miejsce domu, czyli salon, pełniąc i rolę praktyczną i co istotne dekoracyjną. Wykonując projekt, architekci muszą w pierwszej kolejności skupić się na bezpieczeństwie i komforcie użytkowania ich. Nie mogą one mieć przypadkowego miejsca, bowiem taki projekt nie uzyskałby zgody na realizację. Schody drewniane zabiegowe muszą więc spełniać określone wymogi. Jakie? 

Jeśli schodów jest więcej, niż siedemnaście, niezbędne jest zastosowanie w nich spocznika. W przypadku ich głębokości, te powinny mieć około 29 - 30 centymetrów i wysokości 15 - 17 centymetrów, bowiem tylko wtedy każde wejście po schodach i zejście z nich, może zapewnić maksymalną wygodę użytkowania ich. Jeśli są one wyższe, niż 19 centymetrów, a do tego węższe niż 25 centymetrów, wtedy komfort jest znacząco ograniczony. A jaka powinna być ich szerokość? Na pewno nie mniejsza, niż 80 centymetrów. Im one szersze, tym większą zapewniają wygodę i bezpieczeństwo poruszania się po nich, ale jednocześnie odbywa się to kosztem wykorzystania przestrzeni. 

Zalety schodów w salonie

Nie ma wątpliwości, iż schody w salonie cieszą się bardzo dużą popularnością, bowiem takie ich usytuowanie niesie za sobą szereg zalet. Po pierwsze wpływają one na estetykę pomieszczenia, nadając mu niebywale nowoczesnego wyglądu. Dzięki tak dużej różnorodności produktów, takie drewniane schody zabiegowe stają się niejako formą dekoracji w oryginalnie przemyślanym wnętrzu. Z racji tego, że są one częścią salonu, niezbędne jest zachowanie na nich nienagannego porządku, co ma duże znaczenie dla kwestii czystości, jak również i samego bezpieczeństwa. Nic nie zostaje na schodach, nic nie jest składowane, ale wszystko odpowiednio uporządkowane. Taka przestrzeń salonowa ze schodami, pozwala także w dużej mierze zaoszczędzić powierzchnię domu. Nie trzeba tworzyć dodatkowego miejsca na klatkę schodową, ale idealnie wkomponować takie schody w konkretne miejsce w samym salonie. I oczywiście warto także zaznaczyć, iż taka forma aranżacji przestrzeni, zwiększa integralność domowników. Jest to miejsce otwarte dla każdego i taka forma tworzy niejako pomiędzy poziomami jedną całość. W nowoczesnych domach stanowi ona absolutnie coraz częściej wybierane rozwiązanie. 

Jakie schody do salonu wybrać?

Oferta dostępnych na rynku schodów jest naprawdę ogromna. To sprawia, że każdy właściciel z pomocą projektanta wnętrz może dopasować odpowiedni ich rodzaj, do konkretnego wystroju. W dużej mierze typ schodów uzależniony jest od kształtu salonu, jego wielkości i ustawności. W jednych wnętrzach doskonale sprawdzą się schody kręcone, w innych najlepszym wyborem okażą się być schody drewniane zabiegowe, z określoną ilością stopni zabiegowych, dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu, ale także i odpowiedniego ich dostosowania do konkretnej przestrzeni salonu. Jedni wybierają tradycyjne schody w całości wykonane z drewna, z kolei inni zdecydowanie bardziej wolą metalowe w połączeniu z drewnem, które są bardziej oryginalne i nowoczesne. Trzeba pamiętać o jednej kluczowej zasadzie - mają one stać się częścią salonu, a nie osobnym elementem, bowiem wtedy w żaden sposób nie będą one w stanie stworzyć ciekawie zaprojektowanej przestrzeni. 


Nie ma wątpliwości, iż coraz większa grupa osób, która marzy o własnym domu, stawia na nowoczesność urządzanych wnętrz. Bez względu na to, czy decyduje się na projekt własnego domu jednorodzinnego czy też na gotowy dom od dewelopera, w każdym przypadku coraz częściej występującą opcją są schody w salonie. Jeśli znajdują się w odpowiednim miejscu, a do tego ciekawie się z taką przestrzenią komponują, są wówczas jak najbardziej doskonałym wyborem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl