Czy schody modułowe są dobrym wyborem?

Czy schody modułowe są dobrym wyborem?

Era schodów oddzielonych od wnętrza już dawno się skończyła. Teraz stawia się na schody będące elementem wnętrza i stanowiące nie tylko część ciągu komunikacyjnego, ale również takie, które pełnią funkcję dekoracyjną. Schody można zamówić na wymiar u stolarza lub kupić gotowe schody modułowe. Które rozwiązanie jest lepsze?

Schody modułowekonstrukcją złożoną z metalowych elementów nośnych oraz barierek i stopni wykonanych z drewna. Czy modułowe schody to dobry wybór? Co warto wiedzieć na ich temat podczas urządzania swojego wnętrza? Kiedy się na nie zdecydować i jakie wybrać? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Jak skonstruowane są schody modułowe – wymiary i budowa

Schody modułowe, to rodzaj schodów oparty na konstrukcji, która złożona jest z powtarzalnych modułów. Moduły te pozwalają zbudować schody każdej długości. Jeśli chodzi o elementy tych modułów jest to: konstrukcja nośna ze stali nierdzewnej, drewniane stopnie w różnych kolorach, często lakierowane oraz stalowa lub wykonana z tworzywa sztucznego barierka. Dzięki temu, że te schody posiadają formę większego systemu, łatwo można je dostosować do swoich potrzeb i ustawić odpowiednie schody modułowe. Możemy je bowiem skrócić, wydłużyć, zamienić stopnie czy barierkę. Schody systemowe, bo tak też się je nazywa, nie muszą koniecznie wyglądać jak typowe modele schodów industrialnych. Mogą też być w pełni drewniane.

Rodzaje schodów modułowych

Istnieje kilka rodzajów schodów modułowych. Wybór odpowiednich zależy od miejsca, w którym mają znajdować się w domu, od ilości dostępnej przestrzeni oraz dostosowania do aranżacji całego wnętrza. Zależnie od projektu można zdecydować się na schody modułowe zabiegowe lub dwubiegowe. Jednak schody modułowe, to przede wszystkim:

  • schody żelbetowe – Płyta żelbetowa opiera się o belki spocznikowe lub na ścianie. Rozwiązanie wykorzystywane jest najczęściej w przypadku schodów małych i dość wąskich. Mają gotowe stopnie, których montaż jest prosty (choć najlepiej wykonać go przy udziale specjalistów). Najtańszym wyborem są te w kształcie spirali, niemniej można zdecydować się też na inne kształty przystosowane do projektu czy stylu preferowanego we wnętrzu. Montuje się je w ciągu kilku dni.
  • schody spiralne – schody spiralne montowane są dookoła słupa wspornikowego, który stanowi centralny punkt całej konstrukcji. Są zazwyczaj wykorzystywane we wnętrzach industrialnych jako nowoczesne schody kręcone. Schody spiralne są niemal całkiem pionowe, dzięki czemu oszczędza się miejsce, co stanowi doskonałą alternatywę w przypadku tradycyjnych schodów, gdy przestrzeń we wnętrzu jest ograniczona. Są to loftowe schody, ale można znaleźć modele pasujące do klasycznych i nowoczesnych wnętrz;
  • schody samonośne – elementy nośne stanowią konstrukcje stalowe lub drewniane. Jednocześnie każdy kolejny stopień jest podporą dla następnego, z tego powodu muszą charakteryzować się mocnym i niezwykle trwałym materiałem. W przypadku drewna jest to najczęściej dąb lub jesion, ponieważ są wytrzymałe. To niezwykle stylowe rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości miejsca. Można je zamontować na końcowym etapie podczas prac wykończeniowych w domu. Schody samonośne da się też ustawić pod kątem i uzyskać schody zabiegowe modułowe – z zakrętem. Stopnie montowane są kołkami do ściany, a na końcu umieszczana jest balustrada. Najczęściej wybierane są do wnętrz loftowych lub przemysłowych.

Do jakich wnętrz nadają się schody modułowe?

Schody modułowe będą wprost idealne do wnętrz minimalistycznych. To doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących przestronne, niezagracone przestrzenie. Modułowe schody nie zajmują dużo miejsca, więc będą znakomitym wyborem do mniejszych wnętrz, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca. Duży wybór rodzajów schodów modułowych sprawia, że niemal do każdego wnętrza można znaleźć odpowiednie. Metalowa konstrukcja sprawia, że świetnie sprawdzą się jako schody loftowe albo modernistyczne. Samodzielny montaż schodów modułowych oraz możliwość określenia kąta, pod jakim mają stać schody, czy miejsca, w którym będą zakręcały, sprawia, że schody zabiegowe modułowe nadają się niemal wszędzie. Można wykorzystać je jako wejście na piętro, poddasze czy antresolę. Ogólnie są to uniwersalne schody, które można zastosować w każdym wnętrzu, niezależnie od wielkości. Warto rozważyć montaż takich schodów w salonie, który przecież musi być przestronny, gdyż cała rodzina spędza w nim czas niemal całymi dniami. Komfort przebywania w salonie jest więc niebagatelnie ważny. Schody nie mogą więc go przytłoczyć ani zagracić. Aranżacja salonu ze schodami wymaga połączenia komfortu spędzania w nim czasu z komfortem ciągu komunikacyjnego. Schody modułowe pozwalają zrobić to wprost idealnie.

Zalety i wady schodów modułowych

Schody do domu są wyborem na wiele lat. Muszą więc być odpowiednio przystosowane zarówno do wnętrza, jak i potrzeb wszystkich domowników. Każde schody, modułowe również, mają pod tym względem zarówno zalety, jak i wady. Do zalet schodów modułowych należy przede wszystkim oszczędność przestrzeni, dzięki czemu sprawdzą się w małych domach i pomieszczeniach (w przeciwieństwie do tradycyjnych schodów). Zaletą ich jest także niewątpliwie lekkość konstrukcji, dzięki której możliwa jest aranżacja schodów z zagospodarowaniem przestrzeni pod nimi, stawiając na przykład komodę, szafę czy cokolwiek innego. Sprawiają wrażenie bardzo lekkich, co dodaje wnętrzu przestronności. Do salonu więc nadają się wprost idealnie.

Ponadto schody takie są dostępne praktycznie od ręki. W wielu sklepach budowlanych proste konstrukcje można kupić niemal od razu. Dla porównania na schody zamówione na wymiar u stolarza trzeba czekać bardzo często nawet kilka miesięcy. Do zalet schodów modułowych należy również ich cena, która jest często wielokrotnie niższa niż cena schodów zamawianych u stolarza. Ponadto jeszcze tego rodzaju schody mają różnorodne wersje kolorystyczne, zarówno jeśli chodzi o balustradę, jak i stopnie. Schody systemowe są także bardzo funkcjonalne i sprawdzą się zarówno jako schody wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Niestety tego typu schody nie są pozbawione wad. Chociażby zdecydowanie nie będą miały tak dużej trwałości, jak schody zamówione u stolarza i zamontowane na solidnej konstrukcji. Dodatkowo montaż schodów modułowych, choć możliwy samodzielnie, może sprawić problemy osobie, która nie posiada w tej kwestii doświadczenia. Montaż schodów modułowych może niestety nie być też najlepszym pomysłem w domu, w którym mieszkają dzieci, zwłaszcza małe. Schody tego typu mogą być zbyt strome i dosyć niebezpieczne dla maluchów, którym zwykle brakuje ostrożności i biegają po schodach tak samo, jak po podłodze.

Czy schody systemowe są zatem dobrym wyborem?

Wybierając schody do domu, należy wziąć pod uwagę nie tylko kwestie związane z ich wyglądem i funkcją dekoracyjną, ale również komfort poruszania się po nich i bezpieczeństwo dla wszystkich domowników – również dzieci, osób z obniżoną sprawnością czy nawet zwierząt. Czy schody modułowe będą więc dobrym wyborem? Niewątpliwie mają więcej zalet niż wad. Przemawia za nimi przede wszystkim lekkość, to, że nie zajmują dużo miejsca oraz niska cena, dostępność i możliwość samodzielnego montażu. Jednak mogą nie być tak trwałe, a także odpowiednio bezpieczne dla dzieci czy osób mniej sprawnych przez to, że nie mają podstopnic.

Mimo kilku wad jednak są to schody, które może wybrać do swojego domu niemal każdy. Są niezwykle uniwersalne pod względem designu i pasują do prawie każdego wnętrza, więc aranżacja schodów tego typu jest łatwa. Idealnie też wpisują się w nowoczesne trendy aranżacyjne, ponieważ pasują najbardziej do wnętrz minimalistycznych czy też industrialnych. Na pewno mają dużą przewagę nad schodami zamawianymi u stolarza na wymiar, na które trzeba długo czekać, zapłacić znacznie więcej, a ich montaż jest znacznie trudniejszy niż modułowych. Na pewno jest to rozwiązanie dla osób potrzebujących schodów szybko i tych, którzy nie chcą czekać kilku miesięcy na zamówione u stolarza. Polecamy tego typu schody, zwłaszcza że możesz zamówić je także w naszym sklepie!

Polecane produkty:

Schody CORA model Mix 03 U-180 15 elementów
Schody metalowe CORA model Mix 03 U-180 12 elementów
Schody kręcone CORA model Berlin 03 S 130 cm

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl