Czy schody metalowe pasują do wnętrza Twojego mieszkania?

Czy schody metalowe pasują do wnętrza Twojego mieszkania?

Schody metalowe to świetne rozwiązanie pod kątem trwałości i wygody użytkowania, które cieszy się coraz większą popularnością. Materiał ma jednak swoją specyfikę, przed zakupem warto więc zastanowić się: czy schody metalowe będą pasować do Twojego mieszkania?

Rodzaje wnętrz 

Wewnętrzne schody metalowe najczęściej pojawiają się w realizacjach stylu minimalistycznego i industrialnego. Wnętrza takie cechują się prostotą oraz futurystycznym, nowoczesnym klimatem. To właśnie w fabrykach czy biurowcach po raz pierwszy zaczęto stosować schody metalowe na szeroką skalę. Nic dziwnego – są one wyjątkowo łatwe w utrzymaniu czystości i tańsze niż schody drewniane. Ze względu na swoją chłodną kolorystykę, stają się też neutralnym punktem przestrzeni. Dzięki temu wnętrze można ozdobić w dowolny sposób, bez obawy o zaburzenie jego spójności. 

Wnętrze industrialne w mieszkaniu odwoływać się będzie do elementów pozornie nie kojarzących się z domem – tak jak metal. Pasować będą tutaj nawet najprostsze metalowe schody zabiegowe. Warto jednak nadać konstrukcji elegancji poprzez dodanie do niej balustrady z metalowych krat czy połączenie metalu z równie nowoczesnym szkłem. Jeśli bardziej kręci nas minimalizm, możemy zupełnie zrezygnować z balustrady i poręczy. Pamiętajmy jednak, że taka prosta forma schodów musi mieć przynajmniej jeden zabieg pozwalający na odpoczynek, oraz odpowiednio szerokie stopnie. 

Jeśli inspirujemy się wnętrzami typu loft, warto pomyśleć o schodach kręconych. Schody spiralne wykonane z metalu da się w łatwy sposób zamontować nawet w najmniejszych przestrzeniach, nie zajmują bowiem wiele miejsca. Jednocześnie sama ich forma nada wnętrzu ciekawego charakteru. Najczęściej stosuje się je w przypadku rozbudowy mieszkania o dodatkowy poziom, taki jak antresola czy wspomniany loft. Schody spiralne cechuje niemalże nieograniczona możliwość dostosowywania ich do naszych potrzeb. Umożliwiają to liczne konfiguracje kątów skrętu, wysokości i dopasowania do otworów.

Wnętrza minimalistyczne to z kolei surowość, monochromatyczność i unikanie zbędnych detali. Schody odpowiednie dla tej konwencji muszą charakteryzować się czystymi liniami i twardymi, jednoznacznymi powierzchniami stopni. Schody w minimalistycznym mieszkaniu lub apartamencie muszą wyróżniać się szlachetnym, a jednocześnie surowym i chłodnym wzornictwem. 

Pamiętajmy jednak, że trendy wnętrzarskie należy traktować jedynie jako inspirację. Nasze mieszkanie musi odwzorowywać nasz charakter, będąc jednocześnie miejscem, w którym czujemy się komfortowo. Nie bójmy się więc instalacji schodów metalowych w mieszkaniach o innym stylu: ich prostota będzie pasowała do nawet najbardziej eklektycznych pomieszczeń. Dowodem na to są, chociażby wnętrza w stylu skandynawskim, w których przeplatają się przeróżne style dekoracyjne. Choć bardziej kojarzą się ze schodami drewnianymi, coraz częściej uzupełniane są konstrukcjami wykonanymi z innych surowców, takich jak metal czy szkło. Ciekawym pomysłem jest tutaj kompromis w postaci stworzenia projektu uwzględniającego dwa materiały. Tego typu schody łączą w sobie ciepło drewnianych stopni z jakościową, metalową barierką – bądź odwrotnie, surowość metalowych schodów z dekoracyjną balustradę stworzoną przez snycerza. 

Zalety schodów metalowych  

Poza wymienionymi względami estetycznymi, główną zaletą schodów wewnętrznych wykonanych z metalu jest ich trwałość. Do wyboru mamy kilka rodzajów surowca: stal nierdzewną, stal węglową, żeliwo, aluminium oraz stal kwasoodporną. Choć wszystkie z nich są trwałe, nie każde będzie wysoko odporne na wilgoć i zmiany temperatury.

Metale takie jak stal nie wymagają dodatkowej konserwacji i zachowują swój pierwotny kształt i koloryt nawet przez kilkadziesiąt lat. Będą odporne na ścieranie, obciążanie oraz większość środków chemicznych, nie musimy się więc martwić o utrzymanie ich w czystości. Dzięki wysokiej wydajności konstrukcyjnej są one stosunkowo łatwe nawet w samodzielnym montażu (wyłączając schody kręcone, gdzie lepiej zaufać fachowcom). Zajmują też znacznie mniej miejsca niż klasyczne, drewniane schody proste, nie zmniejszając powierzchni użytkowej. Metal jest również materiałem wyjątkowo plastycznym, co pozwala na komponowanie go z innymi surowcami. Takie realizacje (np. drewniana balustrada przy stalowych schodach czy połączenie szkła ze stalą) to schody hybrydowe, zdobywające coraz większą popularność pośród architektów wnętrz. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl