Co to są schody dywanowe?

Co to są schody dywanowe?

Aranżując wnętrze domu, należy zdecydować o kolorze ścian, stylistyce aranżacji i doborze poszczególnych elementów wyposażenia. Takie wybory bywają podyktowane aktualną modą i panującymi trendami wnętrzarskimi. Jednak te, jak wiadomo, mogą szybko ulegać zmianie. To sprawia, że wystrój, który dziś postrzegany jest jako modny, za kilka lat może być odbierany jako przestarzały albo wręcz kiczowaty. O ile kolorystykę ścian można zmienić dość szybko i prosto, o tyle z takim elementem jak schody, będzie znacznie trudniej. Dlatego w tym przypadku warto podjąć przemyślaną decyzję, która będzie zbieżna z oczekiwaniami i gustem inwestora, a nie tylko z przejściową modą. Pozwoli to uniknąć kłopotliwej sytuacji, której rozwiązanie wiązałoby się z poważnym remontem i dużymi nakładami finansowymi. 

 

Decydując o wyborze schodów, należy uwzględnić panujące w konkretnym wnętrzu warunki, takie jak odległość pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami i ilość miejsca niezbędna do ich budowy, jak również konieczność zaspokojenia własnego poczucia estetyki. W upodobania wielu inwestorów doskonale wpisują się schody dywanowe. Ich zaletą jest nie tylko atrakcyjny wgląd, ale również możliwość komponowania z aranżacjami utrzymanymi w różnych stylistykach. 

Co to są schody dywanowe?

Schody jako element konstrukcyjny umożliwiający komunikację pomiędzy dwoma kondygnacjami narażone są na duże obciążenia. Ich budowa powinna gwarantować stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowników. Klasycznym rozwiązaniem są belki nośne zamontowane po bokach stopni. Takie schody nazywamy policzkowymi. Alternatywą dla nich są też schody wsparte na wandze, czyli konstrukcyjnym elemencie nośnym biegnącym nie po bokach, a w ich centralnej części. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą obecnie schody dywanowe, czyli pozbawione wangi oraz belek bocznych, zwanych policzkami. W przypadku schodów dywanowych obciążenia przenoszone są przez pozostałe elementy konstrukcyjne schodów, czyli stopnie i podstopnice, a także balustradę. 

Wizualnie schody policzkowe i dywanowe w zasadzie są dość podobne. Różnica między nimi polega właśnie na tym, że schody dywanowe są pozbawione belek bocznych. Inny jest też sposób przenoszenia obciążeń. W dużej mierze przejmują je masywne stopnie i podstopnice, które mają taką samą grubość wynoszącą zazwyczaj około 10 cm. Niektórym producentom udaje się zejść z grubości do ok. 7 cm. Pomimo tak masywnych stopni i podstopnic cała konstrukcja prezentuje się niezwykle lekko, co jest zasługą braku belek bocznych i wangi. Całość może przypominać rozłożony na schodach dywan, stąd właśnie nazwa takiej konstrukcji. Schody dywanowe  mocowane są do stropu, podłogi oraz ścian lub innych elementów nośnych. 

Efektowny minimalizm

Ograniczenie konstrukcji schodów do stopni, podstopnic oraz balustrady nadaje im lekkiego i minimalistycznego, a zarazem nowoczesnego wyglądu. Dość mocno zostaje tu wyeksponowana uroda drewna, z którego powstały schody. Warto zwrócić uwagę, że tak prosta forma stawia duże wymagania przed wykonawcą, który powinien móc pochwalić się swoim kunsztem i wysokimi zdolnościami konstrukcyjnymi. Okazuje się bowiem, że schody dywanowe wyjątkowo nie lubią nierzetelnego wykonania, które zazwyczaj ujawnia się w postaci widocznych defektów. 

Rodzaje schodów dywanowych

Różnice w konstrukcji wynikają nie tylko ze sposobu montażu schodów oraz ich kotwienia, ale także ze sposobu prowadzenia ich biegu. Schody dywanowe dostępne są jako schody jednobiegowe oraz dwubiegowe ze spocznikiem. W ofercie wielu wykonawców spotkamy również schody wachlarzowe (oparte na planie łuku), schody spiralne (skoncentrowane wokół jednego umieszczonego pośrodku wspornika – przykładem takiej konstrukcji są schody w wersji ażurowej spiralne Cora Bawaria S 120 cm) oraz schody drewniane zabiegowe (zamiast spocznika pomiędzy dwoma biegami występują stopnie w kształcie klina – jako przykład konstrukcji można podać modułowe schody Cora Mix Plus 05 L-90 14 elementów). W przypadku trzech wymienionych wyżej konstrukcji duże znaczenie ma szerokość stopni, którym nadano kształt trapezu lub trójkąta. Im szersze będą stopnie, tym większy komfort przemieszczania się po nich. Warto też zwrócić uwagę na to, że schody drewniane zabiegowe mają zarówno stopnie o jednakowej, jak i zmiennej szerokości. 

Wybierz odpowiednią balustradę

Sposób przenoszenia ciężaru konstrukcji schodów dywanowych wymaga zastosowania takiej balustrady, która nie będzie powodować dodatkowych obciążeń. Co więcej, jej rolą może być usztywnianie całej konstrukcji i jej stabilizacja. To zawęża już nieco wybór inwestora do określonych balustrad (wykazujących wyżej wspomniane cechy). Dodatkowym kryterium wyboru powinna być spójność wizualna. Minimalistyczne w formie schody dywanowe najlepiej prezentują się z dopasowanymi do nich stylistyką prostymi balustradami. Doskonale sprawdzają się tu modele wykonane ze stali szlachetnej, szkła albo drewna. Dopuszczalne jest również łączenie tych trzech materiałów, dzięki czemu powstają ciekawe, choć nadal proste w formie kompozycje. Alternatywą może być również szklana balustrada mocowana do ściany, co eliminuje ryzyko dodatkowego obciążenia schodów. 

Schody dywanowe a stabilność 

Bezpieczeństwo użytkowników wymaga stabilności schodów, co powinno zostać zapewnione poprzez odpowiednie kotwienie. To natomiast zależy od rodzaju konstrukcji. W przypadku schodów policzkowych mamy do czynienia z kotwieniem do podłogi oraz stropu. Zazwyczaj okazuje się to wystarczające i nie ma konieczności dodatkowego wzmacniania konstrukcji innym kotwieniem. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku schodów dywanowych. Tutaj dla stabilności konstrukcji konieczne jest kotwienie nie tylko do posadzki oraz stropu, ale również do ścian albo filarów. 

Parametry schodów

Bezpieczeństwo i wygoda użytkowania schodów to nie tylko efekt zastosowania dobrej jakości materiałów oraz stabilnej konstrukcji, ale również skutek dobrych wyliczeń. 

Wymiary stopni

Należy pamiętać, że dla nas jako użytkowników, choć pewnie wiele osób nie zastanawia się nad tym, przemieszczając się pomiędzy kondygnacjami, bardzo duże znaczenie ma dostosowanie wysokości oraz głębokości stopni do długości kroku dorosłego człowieka. Ergonomiczne schody sprawiają, że ich pokonywanie staje się wygodne. Wymiary stopni (ich wysokość, czyli h oraz głębokość, czyli t) oblicza się według wzoru 2h + t = 63 cm. Przyjmuje się tu, że średnia długość kroku człowieka wynosi 63 cm. Wykonanie takich obliczeń pozwala uzyskać wymiary stopni, które można wygodnie pokonać jednym krokiem.

 

Takie wyliczenia stosuje się zarówno w przypadku schodów dywanowych, jak i policzkowych. Warto jednak pamiętać, że te drugie mogą mieć nosek, czyli zostać nieco nadwieszone nad podstopnicą. To zwiększa ich głębokość i pozwala na realizację schodów na mniejszej przestrzeni niż w przypadku dywanowych, które są nosków pozbawione. Mniej miejsca będą również wymagać schody ażurowe. W tym przypadku czubek stopy może zostać lekko wystawiony poza krawędź stopnia, w czym (w przeciwieństwie do schodów dywanowych) nie przeszkadza podstopnica. Dlatego, jeżeli w budynku brakuje miejsca na realizację schodów dywanowych, nie warto upierać się przy takiej konstrukcji. Szukanie kompromisu pomiędzy wymiarem stopni a dostępnym miejscem może sprawić, że schody w efekcie będą niewygodne w użytkowaniu, a być może również mniej bezpieczne.

Długość biegu

Dla ergonomii schodów bardzo ważny jest również kąt nachylenia biegu. Za jego optymalną wartość przyjmuje się 30o. Duże znaczenie ma też ilość stopni w jednym biegu. Będzie ona zależeć od konstrukcji schodów, wysokości kondygnacji oraz wymiarów stopni. Zamieszczony powyżej wzór pozwala wyliczyć wysokość i szerokość stopni, a także zależność między nimi. Im wyższe stopnie (bardziej strome), tym mniejsza ich szerokość. Przyjmuje się, że w budynkach mieszkalnych wymiary te powinny przyjmować wartości 17 cm (wysokość) oraz 29 cm (szerokość). Przy uwzględnieniu tych wymiarów oraz wysokości pomiędzy dwoma kondygnacjami (w domach jednorodzinnych zazwyczaj około 275 cm) można obliczyć, że do przejścia na wyższą kondygnację będą potrzebne schody z 16 - 17 stopniami. Należy tu zaznaczyć, że za maksymalną długość jednego biegu zapewniającą ergonomię schodów przyjmuje się 17 stopni. Zatem schody dywanowe w domach jednorodzinnych można wykonać w formie jednobiegowej, zapewniając przy tym wygodę użytkowników. 

Z czego powstają schody dywanowe? 

Do wykonania schodów dywanowych wykorzystuje się najczęściej drewno. Jego wybór nie może być jednak przypadkowy. Drewno powinno być twarde oraz dobrze znosić obciążenia. Odpowiedni materiał znajdziemy zarówno wśród gatunków rodzimych, na przykład buk, dąb, czy jesion, jak i gatunków egzotycznych – teak, wenge, merbau. Przy wyborze bardzo ważna jest selekcja materiału i wybór elementów, które będą pozbawione skaz i uszkodzeń. Zapewni to stabilność schodów i efektowny wygląd mocno wyeksponowanego drewna schodów dywanowych.

 

Poza wyborem materiałów wysokiej jakości bardzo ważna jest również zastosowana technologia oraz doświadczenie wykonawcy. Niedopuszczalne jest zastępowanie dobrych materiałów (nie tylko drewna, ale również metalowych łączników) zamiennikami o gorszych parametrach. Natomiast ewentualne błędy i zaniedbania na etapie wykonawczym mogą zepsuć oczekiwany efekt wizualny i negatywnie wpłynąć na jakość oraz trwałość schodów dywanowych.

 

Na estetykę wnętrza wpływa nie tylko sposób wykonania schodów, ale również to, jak wkomponowują się w przestrzeń pomieszczenia. Schody dywanowe potrafią wyglądać bardzo efektownie i świetnie prezentują się w otwartych wnętrzach. Ładnie komponują się ze szkłem oraz stalą i dobrze wyglądają w aranżacjach nowoczesnych, oraz minimalistycznych. To sprawia, że mogą pojawić się również we wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim, industrialnym, a także wielu innych pozbawianych nadmiaru elementów dekoracyjnych. Schody dywanowe nie zawsze wykańcza się drewnem. Zdarza się też, że inwestor pokrywa je żywicą posadzkową albo farbą do betonu. To poszerza możliwości budowania schodów spójnych wizualnie z pomieszczeniami utrzymanymi w różnych stylach wnętrzarskich.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl