Z jakiego materiału robi się schody?

Z jakiego materiału robi się schody?

Schody wewnętrzne to ważny element konstrukcyjny łączący kondygnacje naszego mieszkania. Przy ich budowie warto zadbać nawet o najmniejszy detal, tak aby swoją jakością mogły nam posłużyć na lata. We współczesnym budownictwie istnieje kilka materiałów, z których wykonuje się obecnie schody. W tym artykule przedstawimy najważniejsze z nich.

Schody drewniane

Najczęściej wybieranym materiałem wykonania konstrukcji schodów wewnętrznych jest drewno. Popularność schodów drewnianych zabiegowych wynika nie tylko z wyjątkowej trwałości materiału, ale i szerokiej gamy możliwości kompozycyjnych. Decydując się na schody wewnętrzne wykonane z drewna mamy do wyboru wiele gatunków surowca, różniących się wizualnie usękowieniem i kolorystyką. Jedną z pierwszych decyzji będzie wybór pomiędzy drewnem rodzimym (Polska oraz europejskie lasy) i drewnem egzotycznym (sprowadzanym zza morza, z kontynentów takich jak Azja, Afryka, Ameryka Południowa). Schody zabiegowe z drewna egzotycznego będą znacznie droższe w realizacji, jednak surowiec będzie cechował się wyjątkową trwałością i odpornością co pozwoli oszczędzić przy konserwacji powierzchni. Do wykorzystywanych drewien egzotycznych należą gatunki takie jak mahoń, wenge, jesion skandynawski, doussie, merbau, azobe lub jatoba. Drewno rodzime jest równie jakościowe, wymaga jednak czasowego pokrycia odpowiednimi środkami.

Bez względu na to, jaki rodzaj drewna wybierzemy, należy pamiętać o odpowiednio wczesnym zamówieniu konstrukcji u sprawdzonego wykonawcy. Powinny być one również ściśle dopasowane do planu stworzonego przez architekta wnętrz, tak aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo korzystania.

Schody metalowe

Coraz większą popularność zdobywają jednak nowoczesne schody metalowe. Główną zaletą surowca jest jego wyjątkowa trwałość. Metale, z których wznosi się schody to przede wszystkim stal kwasoodporna, stal węglowa, żeliwo czy aluminium. W przeciwieństwie do drewna żaden z nich nie wymaga dodatkowej konserwacji. W praktyce znaczy to, że konstrukcja może zachować swój pierwotny kształt i koloryt nawet przez kilkadziesiąt lat codziennego użytkowania. Choć na etapie wznoszenia na materiał taki jak stal kwasoodporna wydamy trochę więcej (niż w przypadku schodów drewnianych zabiegowych), oszczędzimy później na konserwacji oraz środkach chemicznych. Schody będzie też łatwo utrzymać w czystości, co szczególnie docenią właściciele domów z wieloma lokatorami.

Drugą zaletą metalu jest jego wysoka plastyczność i wydajność. Dzięki temu łatwo dopasować go do nawet najtrudniejszych przestrzeni. Schody metalowe najczęściej więc spotyka się w nowoczesnych mieszkaniach typu loft, gdzie w planie architektonicznym nie przewidziano połączenia dwóch kondygnacji. Znajdziemy tam przede wszystkim metalowe schody kręcone. Te najlepiej sprawdzą się w małych pomieszczeniach takich jak poddasze. Schody spiralne to niemalże nieograniczona możliwość dostosowywania pod potrzeby wnętrza. Umożliwiają to liczne konfiguracje kątów skrętu oraz dopasowania do otworów.

Giętkość metalu pozwala też na swobodne łącznie go z innymi surowcami – co w żargonie dekoratorów wnętrz nazywa się schodami hybrydowymi. Schody metalowe posiadają dość chłodną kolorystykę, dzięki czemu łatwo zaaranżować je jako neutralny punkt przestrzeni. Wnętrze można więc ozdobić na dowolny sposób, utrzymując spójność w stylu. Oczywiście wewnętrzne schody metalowe najczęściej spotkamy w realizacjach stylów minimalistycznego i industrialnego. Cechują się one typową dla metalu prostotą oraz futurystycznym klimatem. Konotacja tutaj jest dość prosta – ze względu na łatwość w utrzymaniu, schody metalowe po raz pierwszy zaczęto montować właśnie w takich przestrzeniach jak fabryki czy biurowce.

Inne materiały na schody wewnętrzne

Ciekawym pomysłem na wykorzystanie kilku surowców przy budowie schodów wewnętrznych są wspomniane już schody hybrydowe. Połączenie materiałów to świetny pomysł, jeśli marzy nam się odrobina ekstrawagancji lub luksusu w naszym domu. Najczęściej wykorzystywane zestawienie to klasyczne drewno w stopniach oraz metalowe barierki. 

Nieco rzadziej niż schody drewniane czy metalowe spotykane są rozwiązania wykonane z kamienia, betonu, szkła, czy cegły. Są to jednak materiały znacznie mniej praktyczne przy codziennym użytkowaniu. Konstrukcje z tych materiałów spotkamy częściej przy schodach zewnętrznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl