Wymiary schodów do domu – normy i najważniejsze informacje

Wymiary schodów do domu – normy i najważniejsze informacje

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego wskazują na szereg wymogów, jakie powinny spełniać ciągi komunikacyjne w domu lub w dwupoziomowym mieszkaniu. Zawarte w nich wytyczne odnoszą się nie tylko do szerokości, głębokości czy liczby stopni, lecz również usytuowania balustrady. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak dobrać odpowiednie wymiary schodów.

Schody – wymiary określone przepisami techniczno-budowlanymi

Szczegółowe wytyczne dotyczące wymiarów schodów znalazły się w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nimi trakty komunikacyjne, łączące dwie kondygnacje budynku, powinny mieć charakter stały. Przepisy wskazują również, jak wymierzyć stopnie na schody oraz podają minimalną szerokość biegu i spocznika.

Wymiary stopni schodowych – głębokość

O czym zatem pamiętać projektując schody? Wymiary stopni powinny być dopasowane do rozmiaru stopy dorosłego człowieka oraz przeciętnej długości kroku. Nieprzestrzeganie tej zasady może sprawiać, że poruszanie się pomiędzy kondygnacjami będzie niebezpieczne lub mało komfortowe.  Jaka szerokość stopnia schodów uznawana jest za optymalną? Taka, mieszcząca się w przedziale od 30 do 32 cm.

Choć zgodnie z przepisami stopnie schodowe mogą mieć mniejszą głębokość, tj. od 25 do 29 cm, to jednak ciągi komunikacyjne o takiej konstrukcji nie zapewnią już takiej wygody użytkowej, jak te z nieco szerszymi stopniami. Taką samą głębokość powinny mieć schody zabiegowe kręte, przy czym szerokość stopni mierzy się tu w odległości nie większej niż 40 cm od balustrady.

Wysokość stopni schodowych

Nie mniej ważna jest wysokość schodów. Wymiary stopni w tym przypadku powinny mieścić się w przedziale od 16 do 18 cm. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość stopni nie powinna przekraczać 19 cm – powyżej tego wymiaru schody uznawane są za zbyt strome.

Przepisy techniczno-budowlane nie wskazują natomiast, jaka wysokość schodów uznawana jest za dopuszczalną. Warto jednak pamiętać, aby dopasować ten parametr do wymiarów kondygnacji. W wysokich pomieszczeniach najlepiej zdecydować się na schody wielobiegowe i łamane, jak np. Maxima 04 L 90 oraz takie ze spocznikami. Pamiętaj również, że wysokość pomiędzy każdym kolejnym stopniem a stropem nie powinna być mniejsza niż 2,05 m.

Wymiary schodów – szerokość i liczba stopni

Zgodnie z obowiązującymi przepisami szerokość schodów stałych w domach jednorodzinnych i mieszkaniach nie powinna być mniejsza niż 80 cm. Tę odległość należy mierzyć od krawędzi balustrady do ściany. Jeśli jednak zależy Ci, aby swobodnie przemieszczać się pomiędzy kondygnacjami, zdecyduj się na schody o szerokości co najmniej 110 cm. Normy prawa budowlanego wskazują również, że liczba stopni w jednym biegu powinna mieścić się w przedziale od 3 do 17.

O czym jeszcze pamiętać projektując schody?

Planując kształt i wymiary schodów, warto wziąć pod uwagę potrzeby domowników. Jeśli odległość pomiędzy kondygnacjami jest dość duża, a w domu mieszkają seniorzy, warto zdecydować się na konstrukcje ze spocznikiem. Pamiętaj jednak, że zgodnie z wymogami prawa budowlanego, podest łączący dwa biegi schodów powinien mieć szerokość co najmniej 80 cm.

Co jeszcze uwzględnić projektując schody? To, jakie wymiary ma pomieszczenie, w którym mają się one znajdować. Jeśli dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią, najlepszym rozwiązaniem okażą się konstrukcje jednobiegowe. W małych mieszkaniach warto wykorzystać schody kręte, jak np. Cora Bavaria S 90 czy Duda Wenecja 200. Takie konstrukcje nie zajmują wiele miejsca, zaś dzięki odpowiednio szerokim stopniom są bardzo wygodne w użytkowaniu. Ciekawym rozwiązaniem są również schody modułowe, czyli takie, których formę można dowolnie zmieniać, nadając im np. kształt łuku, czy też liter S lub U.

Wygodne schody to nie tylko stopnie – jakie wymiary powinny mieć balustrada i poręcz?

Przepisy prawa budowlanego wskazują także, jakie wymogi powinny spełniać balustrady i poręcze. Co do zasady, ich wysokość nie może być mniejsza niż 90 cm. Ważna jest także odległość między tralkami. Pamiętaj, że nie powinna ona wynosić więcej niż 12 cm. Aby korzystanie z poręczy było wygodne, należy zamontować ją w odległości ok. 5 cm od ściany. Dzięki temu osoby wchodzące po schodach będą mogły swobodnie chwycić barierkę.

Wymiary schodów – podsumowanie

Projektując schody do domu lub dwupoziomowego mieszkania, musisz zwrócić uwagę na ich wymiary. Przepisy techniczno-budowlane zawierają pewne normy, dotyczące szerokości czy wysokości stopni, a także usytuowania balustrad. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, jakie są graniczne wymiary schodów oraz o czym pamiętać podczas projektowania ciągów komunikacyjnych. Jeśli natomiast chcesz znaleźć więcej porad, dotyczących tego, jakie schody wybrać do swojego domu, koniecznie zapoznaj się z innymi wpisami zamieszczonymi na naszym blogu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl