Schody drewniane versus metalowe. Które wybrać?

Schody drewniane versus metalowe. Które wybrać?

Własnoręczna aranżacja wnętrza domu lub mieszkania to zarówno wyzwanie, jak i okazja do zadbania o każdy najmniejszy jego detal. Zanim przejdzie się do mebli i elementów dekoracyjnych, należy skupić się na konstrukcjach użytkowych, takich jak podłogi, drzwi i schody. Odpowiednio dobrane staną się ramą wnętrza, warto więc dokładnie poznać zalety i wady różnych rozwiązań.

Schody w naszym domu

Jednym z elementów konstrukcyjnych jaki należy wybrać, są schody wewnętrzne. Najczęściej stosowanymi w nowoczesnych wnętrzach są schody drewnianeoraz schody metalowe. Decyzję tą należy podjąć stosunkowo wcześnie, schody wewnętrzne metalowe powinno wznosić się bowiem jeszcze przed pracami wykończeniowymi. Schody drewniane można montować w dowolnym momencie, pozwalają więc na szerszy wybór usytuowania. Tutaj jednak nie kończą się różnice pomiędzy tymi dwoma typami schodów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety z którymi warto się zapoznać przed zakupem projektu, tak aby schody w naszym mieszkaniu służyły nam na długo.

Schody drewniane kontra schody metalowe

Drewno to materiał stosowany od wielu lat w konstruowaniu schodów. Choć przede wszystkim kojarzy się z wnętrzami klasycznymi, łatwo dopasować go do każdego stylu, wykorzystując szeroką paletę barw. Ostateczny wygląd naszych schodów drewnianych będzie zależał więc od wyboru pośród szerokiej palety gatunków i odcieni. Poza dobrze znanymi i występującymi na polskim rynku dębem, jesionem, bukiem i sosną; wykorzystuje się drewno z drzew egzotycznych. Należeć do nich będą mahoń, wenge, jesion skandynawski, jatoba czy azobe. Część z nich będzie też twardsza oraz odporniejsza na wilgoć.Zasada tutaj jest prosta: im częściej użytkowane będą schody, tym solidniejszy materiał należy wybrać. Jest tutaj jednak jeden haczyk - bez względu na wykorzystany surowiec, każda powierzchnia drewniana musi zostać na koniec zabezpieczona, będzie wymagać też regularnej konserwacji.

Zabezpieczenia nie wymagają schody metalowe. Metale trwałe, takie jak stal kwasoodporna, zachowają swój kształt i koloryt nawet przez kilkadziesiąt lat. W przeciwieństwie do schodów drewnianych, do wyboru mamy jedynie kilka rodzajów metalu: stal nierdzewna, stal węglowa, żeliwo, aluminium lub wspomniana już stal kwasoodporna. Wszystkie z nich są względnie trwałe, nie są jednak aż tak odporne na wilgoć i zmiany temperatury. Zdecydowaną różnicą będzie też więc ich wyższy koszt. Schody metalowe są trudniejsze w obróbce i w montażu od tych wykonanych z drewna.

Różnice między schodami

Prawdziwe różnice pomiędzy dwoma najpopularniejszymi rodzajami schodów wewnętrznych leżą we względach estetycznych. Tak jak klasyka schodów drewnianych łatwo komponuje się z większością wnętrz, chłodniejsze barwy, które posiadają schody metalowe automatycznie kojarzą się z nowoczesnością. Lepiej niż w ciepłych, przytulnych wnętrzach sprawdzą się więc w industrialnym wystroju stylu a’la loft, czy stylu minimalistycznym. Wyjątkiem tutaj jest dość eklektyczny styl nowojorski, w którym kluczem jest różnorodność, a swoje miejsce odnajdzie każdy materiał.

Obydwa typy schodów można dodatkowo zdobić, wplatając w ich konstrukcję elementy dekoracyjne. Zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne ma tutaj snycerka drewna – łatwość pracy i plastyczność materiału pozwala na stworzenie najwykwintniejszych rozwiązań. Popularnym rozwiązaniem jest też łączenie drewna z metalem – stalowe barierki przy schodach drewnianych, czy schody drewniane na metalowej konstrukcji. Coraz częściej we wnętrzarstwie spotyka się schody zabiegowe które wykorzystują elementy z litego drewna i stali nierdzewnej. Schody metalowe za to cechują się niemal nieograniczonymi możliwościami projektowania. Jednym z przykładów są modne schody spiralne, których zaletą jest możliwość dopasowania nawet do najmniejszych wnętrz. Udaje się to za pomocą różnych konfiguracji kątów skrętu, wysokości i dopasowania do otworów

Schody z drewna czy z metalu?

Oczywiście, ogromne znaczenie ma też wygoda użytkowania. Choć trwałe i odporne na brud, schody metalowe są zimne w dotyku i źle tłumią dźwięki, mogą więc być niekomfortowe w mniejszych pomieszczeniach. Ze względu na sprężystość nie sprawdzą się też na dłuższą metę używane przez osoby starsze, dzieci czy zwierzęta – inaczej rozkłada się na nich ciężar stopy, łatwiej jest się więc zmęczyć oraz poślizgnąć.  

Aby ułatwić – z pewnością niełatwy – wybór, podsumujmy zalety i wady obydwu rozwiązań. Przede wszystkim jednak zalecamy kontakt z wykonawcą. Profesjonalista będzie w stanie dobrać materiał stricte pod kątem nie tylko naszego gustu ale i potrzeb wynikających z budowy wnętrza i potencjalnego usytuowania wnęki schodowej.

Schody drewniane:

  • Tańsze
  • Trwałe, choć wymagają regularnej konserwacji
  • Wiele gatunków drewna = szeroka paleta barw
  • Łatwiejsze w obróbce
  • Wygodniejsze w użytkowaniu

Schody metalowe:

  • Nie wymagają konserwacji
  • Łatwe w czyszczeniu
  • Trwalsze od innych typów schodów
  • Odporne na ścieranie, obciążanie i środki chemiczne
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl