Rodzaje schodów wewnętrznych - jakie z nich wybrać dla siebie?

Rodzaje schodów wewnętrznych - jakie z nich wybrać dla siebie?

Schody to nieodłączny element wnętrza każdego piętrowego domu. Wybór schodów nie jest jednak taki prosty, jak się wydaje. Ważny jest nie tylko komfort wchodzenia i schodzenia, ale także wygląd schodów i dopasowanie ich do wnętrza, aby tworzyły spójną całość z całą aranżacją.

Schody wewnętrzne mogą mieć dowolny kształt, konstrukcję oraz być wykonane z różnych materiałów. Ich konstrukcja tylko z pozoru wydaje się prosta. Prawidłowy wybór oraz zaprojektowanie schodów wymaga jednak dużej wiedzy. Jakie istnieją rodzaje schodów? Jakie schody do domu będą najlepsze i jak je wybrać? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania, a decyzja stanie się nieco łatwiejsza.

Jakie są rodzaje schodów wewnętrznych?

Dom piętrowy, dom z poddaszem, dwupoziomowe mieszkanie, a może dom ze strychem – dla każdego rozwiązania odpowiednie będą inne rodzaje schodów. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, ile jest do wyboru różnych możliwości.

Podstawowe typy schodów, to schody jedno, dwu i trójbiegowe. Jednobiegowe schody są najpopularniejsze z całej tej trójki. Wyróżnia je długi bieg (bieg to nazewnictwo określające szereg stopni, co najmniej dwóch, które są połączone ze sobą) oraz to, że można zagospodarować przestrzeń pod nimi. Do wysokich kondygnacji nie są jednak polecane z powodu braku spocznika. Najlepiej pasują do klasycznych wnętrz. Łatwo można do nich dobrać balustradę, a do tego nie są drogie. Niestety mają też jedną wadę – zajmują dużo miejsca.

Schody dwubiegowe też zabierają sporo miejsca. Te schody mają dwa biegi połączone spocznikiem. Są bardzo dobrym rozwiązaniem do domów, w których są małe dzieci czy osoby starsze, gdyż zapewniają bezpieczeństwo.

Za najwygodniejsze uznawane są jednak schody trójbiegowe. Dzięki dwóm spocznikom są w pełni bezpieczne dla użytkowników. Najczęściej stosowane są tam, gdzie planowane jest półpiętro oraz przy wysokich kondygnacjach. Pod tymi schodami również można zrobić sobie schowek. Dodatkowo okazale się prezentują, jednak odbija się to wszystko na ich cenie, która jest wyższa od poprzednich modeli.

Oprócz tych podstawowych rodzajów możesz też wybrać inne rodzaje schodów wewnętrznych, a mianowicie niestandardowe propozycje, które będą pełniły w domu również funkcję dekoracyjną. Są to na przykład:

  • schody zabiegowe – schody z biegiem skręconym pod kątem prostym, dzięki czemu możliwa jest optymalna oszczędność przestrzeni. Są to jakby schody dwubiegowe, w których zamiast spoczników znajduje się kilka zakręconych stopni. Ta niebanalna forma sprawia, że są to często wybierane schody w domu. Szerokość stopni jest większa po stronie zewnętrznej, a schody te są mniej wygodne od standardowych;
  • schody spiralne – idealne schody w mieszkaniu, gdzie jest naprawdę mało miejsca oraz do nowoczesnych wnętrz. Wyróżniają się wysoką estetyką przy niskiej cenie wykonania. Będą znakomitą dekoracją wnętrza. Ich stopnie zwykle mają kształt trójkąta lub trapezu. Niestety są strome, więc nie będą dobre do domów, w których mieszkają małe dzieci;
  • schody wachlarzowe – efektowne schody, gięte w łuk, ale nadające się niestety tylko do dużych pomieszczeń. Z pozoru przypominają schody dwubiegowe lub spiralne, ale zamiast spoczników posiadają stopnie o zróżnicowanej szerokości, które rozkładają się niczym wachlarz;
  • schody łamane – podobne do jednobiegowych, jednak mają węższy i krótszy otwór w stropie, przez co mają mniej stopni. Są więc wygodniejsze niż standardowe typy schodów.
  • schody podwieszane – mają ciekawą, nowoczesną i ozdobną konstrukcję. Inne ich nazwy, to schody półkowe lub samonośne. Ich stopnie umieszczone są w ścianach nośnych. Nie mają wystających belek i słupów. Wyglądają dosłownie jakby lewitowały w powietrzu. Można je zamontować jako schody proste, spiralne lub zabiegowe. Są jednak jednym z najdroższych rozwiązań.

Schody w domu - dobierz do stylu mieszkania!

Istnieją tak różne rodzaje schodów wewnętrznych, że można z powodzeniem dobrać odpowiednie do mieszkania w każdym stylu. Dopasowanie do stylu jest bardzo ważne, aby schody tworzyły z pozostałymi elementami wnętrza spójną i estetyczną całość. Do wyboru są różne materiały wykonania schodów, różne kolory, wykończenia czy kształty. Schody drewniane będą świetną propozycją dla zwolenników tradycyjnych i przytulnych wnętrz. Do stylu industrialnego, nowoczesnego czy skandynawskiego dobrym wyborem będą schody metalowe. Do nowoczesnych wnętrz idealne są szklane konstrukcje, które odbijając światło, dodatkowo rozjaśniają wnętrze. Warto też wiedzieć, do jakich wnętrz pasują konkretne kształty schodów:

  • schody żelbetowe policzkowe – schody żelbetowe wymagają czasu na zbudowanie, jednak uważane są za jedne z najbezpieczniejszych. Mają solidną konstrukcję ze stopniami umieszczonymi w tak zwanych policzkach nośnych;
  • schody na belce centralnej – sprawiają wrażenie masywnych, więc będą lepszym wyborem do większych pomieszczeń. W mniejszych mogą stwarzać wrażenie przytłoczenia;
  • schody wspornikowe – inaczej też schody półkowe, w których stopnie mocowane są do belki umieszczonej w ścianie. Ściana musi mieć minimum 24 cm szerokości, a do tego rzadko wykonywane są z drewna;
  • schody zamknięte – odpowiednie schody w domu z klatką schodową. Zapewniają użytkownikom prywatność, jednak nie nadają się do małych domów ani dwupoziomowych mieszkań;
  • schody dywanowe – wbrew nazwie nie chodzi o pokrycie dywanem czy wykładziną, a o brak policzków nośnych. Dzięki temu prezentują się niezwykle lekko i subtelnie. Mogą to także być schody ażurowe.

Bardzo istotne w doborze schodów do stylu wnętrza jest ich wykończenie. Do wnętrz nowoczesnych i skandynawskich idealne są płytki ceramiczne bądź kamienne. Schody można także wykończyć drewnem, ale jeśli są z niego wykonane, można ograniczyć wykończenie do minimum.

Jakie schody do domu wybrać?

To, jakie schody do domu będą najlepsze, zależy od kilku czynników. Dobierając typy schodów do domu, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy. Najważniejszą kwestią jest oczywiście bezpieczeństwo schodów. Stopnie nie mogą być zbyt wąskie ani mieć ostrych krawędzi. Nie mogą też być zbyt strome i muszą mieć balustradę lub zabezpieczające poręcze. Dodatkowo warto zadbać o to, aby nie były śliskie.

O stylu i wystroju wnętrza już była mowa, ale trzeba koniecznie skupić się na konkretnym miejscu, w którym schody w mieszkaniu będą się znajdowały. Jeśli miejsca jest mało, należy wybrać schody, które pozwolą zaoszczędzić przestrzeń, na przykład kręcone. Wiele też zależy od tego, czy planujesz schody w konkretnym pomieszczeniu, czy odrębną klatkę schodową. Poza bezpieczeństwem ważna jest oczywiście także wygoda korzystania ze schodów. Najwygodniejsze są takie, w których szerokość stopni wynosi minimum 25 cm, a wysokość 17 cm.

Poza tym przy wyborze schodów warto uwzględnić wiek i sprawność domowników, a mianowicie, czy w domu mieszkają małe dzieci, osoby niepełnosprawne lub starsze. W takich przypadkach szczególnie należy skupić się na bezpieczeństwie i wygodzie korzystania ze schodów. Jeśli w domu ma zamieszkać pies, dopasujmy też schody dla niego, w zależności od jego wielkości i sprawności. Ostatnim czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest sam projekt. Niektóre rodzaje schodów wewnętrznych muszą być uwzględnione już w projekcie domu. Takimi schodami są przede wszystkim żelbetowe. Jeśli korzystasz z usług profesjonalnych projektantów, a zwykle tak jest, oni doradzą Ci, jakie schody do domu będą dla Ciebie najlepsze.

Nowoczesne schody w salonie, czyli jakie?

Bardzo często wybieranym rozwiązaniem są schody w salonie. Decydując się na takie schody w domu, należy pamiętać o tym, że koniecznie muszą być dopasowane do wnętrza i pełnić także rolę dekoracyjną. Chcąc umieścić nowoczesne schody w salonie, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość tego pomieszczenia. Jeśli masz duży i otwarty salon, możesz wybrać schody na belce centralnej. Nie bój się zaszaleć. W salonie idealnie sprawdzą się schody o niestandardowych kształtach, np. spiralne czy wachlarzowe. W przypadku małego salonu warto wybrać typy schodów, które umożliwiają wykorzystanie przestrzeni pod nimi. Możesz urządzić tam małą biblioteczkę albo jakiś schowek. Schody powinny też być lekkie i jasne, aby nie przytłoczyły niewielkiego wnętrza.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby schody, zwłaszcza te znajdujące się przy ścianie, oddzielić od pokoju dziennego. Można zdecydować się na zabudowę schodów. Bardzo ciekawym pomysłem na zabudowane nowoczesne schody w salonie jest zabudowa szklana. Nie przytłacza ono wnętrza, a dodatkowo je rozjaśnia.

Innym rozwiązaniem jest ażurowa ścianka dekoracyjna. Ciekawym pomysłem będzie też ścianka ze stalowych prętów imitująca balustradę. Bardzo ciekawą propozycją do nowoczesnych wnętrz są również schody podwieszane. Na pewno zaskoczą gości i będą podziwiane, gdyż prezentują się niezwykle efektownie.

Pamiętaj, że schody w salonie warto ładnie wykończyć, a nawet oświetlić, jeśli nie sięga tam światło salonowe. Oświetlenie LED będzie pełniło dodatkową funkcję dekoracyjną i doda wnętrzu jeszcze więcej nowoczesności oraz elegancji. Ścianę nad schodami również można ozdobić, wieszając na przykład jakieś obrazki bądź inne dekoracje. Całości dopełnią balustrady o efektownym wzornictwie.

Schody to ogromne pole do popisu. Warto dać się ponieść swojej wyobraźni, by stworzyć ciekawe, zaskakujące, a zarazem wymarzone wnętrze. Nie bój się kombinować, gdyż walory estetyczne z łatwością da się połączyć z wygodą i bezpieczeństwem.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jakie schody do domu wybrać i nie masz pewności, jakie będą odpowiednie do twojego mieszkania, zobacz oferowane przez nas schody wewnętrzne. W ofercie znajdziesz różne rodzaje schodów, które dopasujesz łatwo do swojego wnętrza. U nas dostępne są eleganckie i nowoczesne schody do przedpokoju, a nawet salonu.

Polecane produkty:

Schody kręcone BARDA model Lizbona 03 110 cm
Schody drewniane zabiegowe CORA model Moreno 200 L-90 12 elementów
Schody drewniane CORA model Moreno 180 L-90 13 elementów
Schody metalowe CORA model Madi extra 00 L-90 15 elementów

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl