Oświetlenie schodowe – jak je dobrać do typu schodów?

Oświetlenie schodowe – jak je dobrać do typu schodów?

Oświetlenie stopni schodowych pozwala nie tylko podkreślić walory wizualne schodów, lecz również zwiększyć bezpieczeństwo domowników. Właśnie dlatego o tej kwestii warto pomyśleć już podczas projektowania instalacji elektrycznej lub remontu klatki schodowej. Nie wiesz, na które z rozwiązań się zdecydować? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak oświetlić schody w swoim domu!

Oświetlenie stopni schodowych – dlaczego jest tak ważne?

Klatka schodowa to niewątpliwie jedno z najbardziej niedocenianych pomieszczeń. Planując budowę czy remont domu, niewiele osób zastanawia się nad jej aranżacją. To błąd, ponieważ sposób, w jaki zostanie ona urządzona, wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, lecz również bezpieczeństwo domowników.

Jedną z kluczowych kwestii, jakie warto wziąć pod uwagę, projektując klatkę schodową, jest oświetlenie schodów. Nieodpowiedni układ lampek sprawia, że wieczorem lub nocą, niektóre stopnie są zacienione, a przez to słabo widoczne. Poruszanie się po takich schodach jest nie tylko niewygodne, lecz również niebezpieczne. O oświetleniu stopni schodowych warto pomyśleć także ze względów estetycznych. Rozmieszczone w przemyślany sposób źródła światła, mogą podkreślić klimat i charakter pomieszczenia. Dzięki temu nawet ciemna i ciasna klatka schodowa stanie się bardziej przytulna.

Oświetlenie schodów – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku

W sklepach znajdziesz wiele rodzajów lampek, które możesz z powodzeniem wykorzystać do podświetlenia stopni schodowych. Wśród nich na uwagę zasługują m.in. nieduże i płaskie kinkiety przykręcane do ściany, a także oczka schodowe natynkowe, lub te montowane bezpośrednio w podstopnicy. Pamiętaj jednak, że tego typu oświetlenie trzeba zainstalować przed wykończeniem klatki schodowej.

Ciekawym rozwiązaniem są również listwy LED. Przyklejone wzdłuż dolnej krawędzi stopni, pozwalają bardzo efektownie doświetlić główny trakt komunikacyjny. Nowoczesne oświetlenie schodowe często wyposażone jest w moduły reagujące na ruch. Kąt detekcji czujnika można wyregulować tak, by lampki włączały się automatycznie, gdy któryś z domowników zbliży się do krawędzi schodów.

Jak dobrać oświetlenie do rodzaju schodów?

Podczas wyboru oświetlenia, warto wziąć pod uwagę konstrukcję, wymiary oraz usytuowanie traktów komunikacyjnych. Schody kręcone, jak np. Cora Bawaria 02 czy Cora Berlin 00, warto podświetlić za pomocą płaskich opraw zamontowanych na ścianie. Lepiej jednak unikać dużych, wystających kinkietów, które mogą niepotrzebnie zajmować przestrzeń. Wybierając oprawę, sprawdź, czy pozwala ona na rozchodzenie się światła we wszystkich kierunkach. Dzięki temu unikniesz sytuacji, że część schodów będzie tonęła w mroku.

Schody jedno- i dwubiegowe możesz oświetlić za pomocą niedużych oczek umieszczonych przy ścianie lub tuż nad stopniami. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, lecz również daje bardzo dekoracyjny efekt. Schody spiralne oraz modułowe, jak np. Mix Plus 00, o nowoczesnym designie będą z kolei ładnie się prezentowały, podświetlone za pomocą taśm LED, zamontowanych tuż pod stopniami. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo dyskretną luminację. Warto je zatem wykorzystać, jeśli nie chcesz, aby włączone na klatce schodowej światło przeszkadzało śpiącym domownikom.

O czym pamiętać, wybierając oświetlenie schodowe?

Jeśli chcesz uzyskać konkretny efekt dekoracyjny, zwróć uwagę nie tylko na rodzaj lampki, lecz również barwę światła. Klatka schodowa utrzymana w chłodnej kolorystyce i wykończona w minimalistyczny sposób, np. tynkiem strukturalnym lub płytkami imitującymi marmur, będzie ładnie prezentowała się podświetlona światłem o białej lub niebieskiej tonacji. Aby podkreślić urok drewnianych schodów, warto z kolei sięgnąć po żarówki o ciepłej barwie. W nowoczesnych wnętrzach można z kolei pokusić się o wykorzystanie taśm LED wyposażonych w diody, które pozwalają na zmianę koloru emitowanego światła.

Planując oświetlenie stopni schodowych, pomyśl również o rozwiązaniach, które ułatwią włączanie i wyłączanie lampek. Jeśli klatkę schodową chcesz podświetlić za pomocą kinkietów naściennych lub oczek schodowych, pamiętaj, aby na górnej oraz dolnej kondygnacji umieścić włączniki schodowe. Dzięki temu bez trudu zapalisz i zgasisz światło. Alternatywą dla tego rozwiązania jest oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu. Tego typu lampki wyposażone są w specjalny optyczny moduł, który emituje niewidoczną dla ludzkiego oka podczerwień. Dzięki temu podświetlenie schodowe włączy i wyłączy się automatycznie.

Czy wiesz już, jakie oświetlenie schodowe wybrać?

Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwala nie tylko podkreślić urok klatki schodowej, lecz również zwiększyć jej funkcjonalność. Właśnie dlatego o tej kwestii warto pomyśleć już na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Mamy nadzieje, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, jakie oświetlenie stopni schodowych najlepiej sprawdzi się w Twoim domu. Jeśli natomiast planujesz remont klatki schodowej i szukasz inspiracji, zapoznaj się z innymi wpisami zamieszczonymi na naszym blogu. Znajdziesz tam szereg porad, jakie schody wybrać oraz jak pomysłowo je zaaranżować.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl