Najpopularniejsze rozwiązania dla Twojego domu w kwestii schodów.

Najpopularniejsze rozwiązania dla Twojego domu w kwestii schodów.

Schody to niezbędna konstrukcja w każdym domu posiadającym więcej niż jedną kondygnację. Łatwo można je dopasować do charakteru wnętrza i swoich potrzeb – wystarczy poświęcić trochę czasu na przemyślenie wszystkich możliwości. Jakie rozwiązania schodów są obecnie najpopularniejsze?

Rodzaje schodów wewnętrznych samonośnych

Najpopularniejszym obecnie rodzajem schodów wewnętrznych są schody zabiegowe oraz schody ze spocznikiem. Korzystne cenowo oraz niezajmujące wiele miejsca, tego typu konstrukcje cenione są przez klientów szukających idealnego rozwiązania dla piętrowych domów jednorodzinnych. Czym charakteryzują się schody zabiegowe?

Ich główną cechą jest różna wysokość stopni pozwalająca na optymalne rozłożenie ciężaru. Ich bieg (szereg stopni połączonych ze sobą) skręca pod kątem prostym, a stopnie przyjmują formy trapezów lub wydłużonych trójkątów. Dzięki temu schody zabiegowe są wyjątkowo komfortowe w codziennym użytku. Podobną konstrukcję stanowią klasyczne schody wewnętrzne ze spocznikiem. Spocznik rozdziela dwa biegi schodów za pomocą platformy – przestrzeni pozwalającej na kilkusekundowy odpoczynek podczas wspinaczki. Schody wewnętrzne z podestowym spocznikiem oraz schody zabiegowe są uznawane obecnie za najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Trzecim najpopularniejszym rodzajem konstrukcji w nowoczesnych aranżacjach będą schody proste. Te w odróżnieniu do wymienionych wcześniej schodów zabiegowych i schodów ze spocznikiem, posiadają wyłącznie jeden, nieprzedzielony niczym bieg. Nie są one jednak polecane, jeśli zależy nam na maksymalnej wygodzie codziennego korzystania z konstrukcji oraz jeśli do naszych domowników należą osoby starsze, dzieci lub zwierzęta.

Najpopularniejsze modele schodów – trendy 2020

Poza wybraniem odpowiedniej konstrukcji schodów, warto przyjrzeć się obowiązującym obecnie trendom wnętrzarskim i wybrać rozwiązania, które mogą być inspiracją dla stworzenia naszego projektu schodów wewnętrznych. Przodującymi trendami są niezmiennie styl industrialny i minimalizm, nawiązujące do stylistyki wnętrz lat 50. W tego typu aranżacjach najlepiej sprawdzą się nowoczesne schody metalowe. Szczególnie modna jest ich forma spiralna. Schody spiralne, zwane też kręconymi; to idealny pomysł dla małego mieszkania w stylu loft, czy zaaranżowanego w industrialnym stylu poddasza.

Nie należy też zapominać o zabiegowych schodach drewnianych, których charakterystykę przybliżamy w kolejnym paragrafie. Te są kwintesencją wnętrzarskiej klasyki, tak naprawdę nigdy więc nie wychodzą z mody.

Najpopularniejsze rozwiązania schodów – schody drewniane zabiegowe

Obecnie najczęściej wybieranym materiałem wykonania konstrukcji schodów wewnętrznych jest drewno. Popularność schodów zabiegowych lub schodów prostych z drewna wynika przede wszystkim z wysokiej jakości materiału. Ogromną zaletą jest również szeroki wachlarz barw drewna, pozwalający na dopasowanie projektu do reszty mieszkania (np. innych drewnianych mebli czy paneli podłogowych). Pierwszą decyzją będzie wybór pomiędzy drewnem egzotycznym i drewnem europejskim/rodzimym. Pierwsze z nich sprowadzane jest z innych kontynentów – Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Gatunki takie jak doussie, merbau, azobe czy wenge cechować będą się niepowtarzalnym ubarwieniem. Schody drewniane wykonane z drewna egzotycznego cechują się wyjątkową długotrwałością. Choć surowiec ze względu na koszty pozyskiwania będzie dość drogi – otrzymujemy w zamian gwarancję, że konstrukcja posłuży nam nawet przez kilkadziesiąt lat.

Drewno rodzime, czyli to pozyskiwane z lasów europejskich jest równie jakościowe, wymaga jednak odpowiedniej konserwacji. Tą można wykonywać samodzielnie, będziemy jednak musieli zaopatrzyć się we właściwe środki.

Schody metalowe nadal popularne!

Drugim najpopularniejszym materiałem na schody wewnętrzne jest metal. Schody metalowe wznosi się przede wszystkim z żeliwa, aluminium lub stali węglowej i kwasoodpornej. Wszystkie z nich cechują się wysoką trwałością, nie wymagają również dodatkowej konserwacji. Również tutaj lepiej od razu zdecydować się na najtrwalszy rodzaj metalu, wybierając schody metalowe ze stali kwasoodpornej. Nie będzie ona wymagała odpowiednich środków chemicznych i zachowa swój pierwotny wygląd nawet przez kilkadziesiąt lat codziennego użytkowania. Schody metalowe są również wyjątkowo łatwe do utrzymania w czystości – dlatego tak często montuje się je w domach wielorodzinnych.

Ważną cechą metalu jest również jego wysoka plastyczność. Schody metalowe mogą być wykonane niemal w każdej aranżacji. Giętkość pozwala na tworzenie różnych modułów, ale i swobodne łączenie schodów metalowych z innymi materiałami. Tego typu schody hybrydowe to przykładowo schody z klasycznymi stopniami z drewna, z balustradą i konstrukcją wykonaną z solidnego metalu. Schody metalowe często spotyka się w formie schodów kręconych. Te idealnie pasują do małych wnętrz, galerii i mieszkań typu loft. Również tutaj plastyczność schodów metalowych to niemal nieograniczone konfiguracje kątów skrętu czy dopasowania do otworu w suficie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl