Monochromatyczne konstrukcje schodów do loftów i industrialnych aranżacji

Monochromatyczne konstrukcje schodów do loftów i industrialnych aranżacji

Wnętrze w stylu industrialnym to najnowszy krzyk mody. Jak zaaranżować schody wewnętrzne tak, aby pasowały do reszty naszej przestrzeni? Podpowiadamy jak stworzyć najlepsze konstrukcje monochromatyczne które uzupełnią każde mieszkanie o industrialnym wymiarze. 

Styl Industrialny – czym się charakteryzuje? 

Czym charakteryzuje się styl industrialny i jak dopasować do niego nasze schody wewnętrzne? Stylistyka industrialna związana jest bezpośrednio z wnętrzami post-przemysłowymi. Początki stylu to czasy Amerykańskiej recesji lat pięćdziesiątych. Kiedy znacznie wzrosły ceny wynajmu, a kryzys gospodarczy pozostawił wiele opustoszałych pomieszczeń po dawnych fabrykach; wiele osób zaczęło szukać przestrzeni mieszkalnej w dawniej przemysłowych lokalizacjach. Przestrzenie te były użytkowe, cechowały się więc skromnym wyposażeniem, wykorzystaniem surowych, monochromatycznych kolorów oraz stosunkowo sporym metrażem. Przestrzeń powodowała brak ścian podziałowych, schody wewnętrzne zaczęto więc wykorzystywać jako sposób na oddzielenie strefy prywatnej. Szczególną rolę w stylu industrialnym odgrywają wspomniane już lofty. Równie popularne dzisiaj, loftowe przestrzenie pozwalają na aranżację stosunkowo taniego mieszkania. Aby jednak stało się ono w pełni funkcjonalne w codziennym użytku, potrzebne będą nam schody. 

Jakie schody do przestrzeni w stylu industrialnym? 

W stylistyce industrialnych loftów najczęściej spotykamy schody spiralne, zwane również schodami kręconymi. Już sama ich forma nada wnętrzu nowoczesnego charakteru, świetnie więc sprawdzi się w każdym minimalistycznym wnętrzu. Choć zdarzają się formy z drewna, schody kręcone to niemal zawsze schody wykonane z metalu. Do zalet schodów metalowych należy długotrwałość, lekkość oraz szerokie możliwości kształtowania – dzięki czemu można je zamontować nawet w najbardziej wymagających przestrzeniach. 

Industrialna forma i monochromatyczny wyraz schodów wewnętrznych 

Moda na monochromatyzm to pole dla popisu dekoratorów wnętrz. Monochromatyzm to bardzo popularna technika polegająca na użyciu tylko jednej barwy w różnych odcieniach. Jeśli dążymy do uzyskania minimalistycznego lub industrialnego wnętrza, warto stylistykę utrzymać w bardziej stonowanych barwach. Świetnie sprawdzą się tutaj wszelkie czernie, szarości ale i kontrasty z bielą. Często stosowanym rozwiązaniem jest oparcie kanwy barwnej na naturalnym kolorze wykorzystanego w konstrukcjach użytkowych surowca. Punktem wyjścia dla monochromatycznych schodów będzie więc zimna barwa stali kwasoodpornej (z której najczęściej wykonywane są tego typu konstrukcje). Oczywiście również schody drewniane wewnętrzne mogą być zaaranżowane w monochromatycznych tonacjach. Często pojawiają się też formy hybrydowe, łączące w sobie obydwa surowce. Pamiętajmy wtedy jednak aby odpowiednio zestawić ze sobą kolory wybranych materiałów. 

Zalety i wady schodów metalowych 

Zanim zdecydujemy się na monochromatyczne i industrialne schody metalowe, warto zapoznać się z ich charakterystyką. Do głównych zalet schodów metalowych należy wspomniana już długotrwałość. Właśnie z tego powodu materiał ten do tej pory wykorzystuje się w budownictwie przemysłowym. Schody wewnętrzne wykonane ze stali kwasoodpornej (obecnie najwyższej jakości surowca z którego wznosi się schody) będą nie tylko odporne na zniszczenia wynikające z codziennego użytku ale i bez większego problemu oczyścimy je z zabrudzeń. Zaletą metalu jest również jego wysoka plastyczność. Dzięki temu większość schodów metalowych da się dopasować nawet do najtrudniejszych przestrzeni. Schody zabiegowe oraz schody spiralne ponadto posiadają różne możliwości dopasowania kątów skrętu. Dzięki temu każda konstrukcja jest w pewien sposób unikatowa i dopasowana na wymiar do naszego mieszkania. Lekkość i względna łatwość w obróbce wpływa również na koszt całości. Schody metalowe są znacznie tańsze od swoich drewnianych odpowiedników, szczególnie jeśli porównamy je pod kątem trwałości. Jakość którą zapewniają schody metalowe ze stali kwasoodpornej osiągniemy jedynie przy schodach drewnianych z drewna egzotycznego. To sprowadzane jest z innych kontynentów, wymaga również specjalistycznych narzędzi, co znacznie podwyższa cenę konstrukcji. Warto jednak pamiętać, że każde schody stalowe wymagają montażu wykonanego przez fachowca. Choć można je zakupić w łatwych formach jaką są schody modułowe, złe przykręcenie jednej śrubki może z czasem spowodować rozchwianie się całości metalowego stelażu. Koszty montażu powinniśmy więc wliczać w całość naszego budżetu – wtedy uzyskujemy pewność, że nasza konstrukcja będzie w całości bezpieczna i spełniająca wyznaczone przez Prawo Budowlane normy. Pozostałe wady schodów metalowych zależne są już od stylu naszego życia – niska sprężystość surowca powoduje szybsze męczenie się stopy. Codzienny użytek tego typu konstrukcji może być więc problemowy dla osób starszych czy dzieci, szczególnie jeśli zdecydujemy się na schody kręcone o różnych szerokościach stopnia. Warto więc i takie sprawy skonsultować z zaufanym wykonawcą, który doradzi nam rozwiązanie odpowiednie nie tylko dla naszych potrzeb ale i planowego budżetu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl