Metalowe konstrukcje schodów do nowoczesnych wnętrz

Metalowe konstrukcje schodów do nowoczesnych wnętrz

Jeśli nasze wnętrze chcemy zaaranżować w nowoczesny sposób, warto zadbać również o stylistykę naszych elementów konstrukcyjnych takich jak schody wewnętrzne. Czy schody metalowe w domu to dobry pomysł? 

Wewnętrzne schody metalowe – skąd bierze się ich popularność? 

Schody metalowe zaaranżowane w przestrzeni domu cieszą się coraz większą popularnością we wzornikach projektantów wnętrz. Moda ta częściowo wynika z powrotu zafascynowania stylami takimi jak minimalizm czy styl industrialny. Obydwa postulują powrót do prostych form użytkowych i wybór surowców które są nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim służą na lata. Do takich surowców należy właśnie metal. 

Schody wykonywane z metalu charakteryzują się wyjątkową długotrwałością i odpornością na codzienne użytkowanie. Inwestując w konstrukcję takiego rodzaju mamy więc pewność, że jest to zakup na lata – warto więc poświęcić trochę czasu na jak najlepsze dopasowanie schodów do naszego wnętrza. 

Schody metalowe – charakterystyka i zalety

Co wyróżnia schody wewnętrzne wykonane z metalu? Przede wszystkim cenione są one za wspomnianą już długotrwałość. Schody metalowe najwyższej jakości wykonywane są głównie ze stali kwasoodpornej. Choć jest ona nieco droższa od innych tworzyw metalowych ze względu na nieco trudniejszą obróbkę, pozwala na oszczędności na przestrzeni lat. Schody wykonane ze stali kwasoodpornej przetrwają niemal wszystko – dzięki czemu będą wyglądać i funkcjonować dobrze nawet po kilkudziesięciu latach. 

Kolejną cechą stali jest wysoka plastyczność. Dzięki niej zarówno schody spawane jak i schody modułowe skręcane z gotowych już elementów można dopasować do każdej przestrzeni. Wysoka plastyczność schodów wewnętrznych z metalu to nie tylko duże możliwości kształtowania i usytuowania, ale i szansa na ciekawe wykończenie powierzchni z zastosowaniem innych surowców. Jeśli więc marzą nam się zarówno schody drewniane wewnętrzne jak i schody metalowe, możemy połączyć obydwa surowce ze sobą tworząc unikalną wzorniczą hybrydę. Takie realizacje będą pasować przede wszystkim do wnętrz nowoczesnych, ale znajdą też swoje miejsce w bardziej klasycznym stylu skandynawskim. 

Wady schodów metalowych 

Niestety wszystko ma swoje wady! Choć w przypadku schodów metalowych są one minimalne, musimy o nich wspomnieć. Do wad schodów wykonanych z metalu należy przede wszystkim niska sprężystość oraz zimno surowca podczas dotyku. Schody będą więc znacznie mniej komfortowe w codziennym użytkowaniu niż typowe wewnętrzne schody drewniane. Sprężystość surowca sprawia, że szybciej się męczymy chodząc – zauważą to jednak przede wszystkim osoby starsze lub dzieci. Z tego powodu rozwiązania takie jak schody metalowe oraz schody spiralne nie są polecane do domów wielorodzinnych, również tych gdzie na stałe mieszkają zwierzęta. Warto również dodać, że konstrukcja nie jest ognioodporna oraz powinna być zawsze montowana przez wykonawcę. Choć schody metalowe można bez problemu kupić w modułowych paczkach gotowych do montażu, nieodpowiednie skręcenie kluczowych elementów może wpłynąć na stabilność konstrukcji. 

Schody metalowe – do jakiego wnętrza pasują? 

Rozwiązanie w postaci schodów metalowych sprawdzi się przede wszystkim we wnętrzach o nowoczesnej stylistyce. Może być to zarówno minimalizm, industrializm jak i nasza własna kreacja – wspomniana już wysoka plastyczność stali pozwoli nam bowiem na pełne dopasowanie konstrukcji do potrzeb naszego wnętrza. Jeśli nasze mieszkanie chcemy zaaranżować w stylu minimalistycznym, warto zdecydować się na maksymalnie uproszczoną formę, najlepiej o strukturze schodów zabiegowych które nie zajmują wiele przestrzeni. Schody zabiegowe to pojęcie określające kształt schodów nie posiadających biegu przerywanego spocznikiem – formę konstrukcji regulują tutaj stopnie o różnych szerokościach. Pozwala to na oszczędzenie dużej ilości przestrzeni, dzięki czemu schody nie będą wizualnie dominować nad resztą wnętrza. Minimalistom spodoba się również pomysł zagrania kontrastami surowców. W katalogach wnętrzarskich często pojawia się rozwiązanie łączące ze sobą klasykę schodów drewnianych zabiegowych oraz metalu. Rozwiązania takie nazywać będziemy fachowo „schodami hybrydowymi”. Pozwala ono na połączenie tego co najlepsze w obydwu surowcach. Przykładowo, jeśli ze względu na młodszych bądź starszych domowników martwi nas niska sprężystość stopni schodów metalowych, możemy zdecydować się na stopnie wykonane w całości z drewna. Nie musimy jednak rezygnować z nowoczesnego wyrazu konstrukcji – metalowa może być zarówno poręcz, barierka, balustrada czy całość stelaża. 

Wnętrza o wymiarze industrialnym to z kolei nawiązanie do popularnych loftów oraz pomieszczeń post-fabrycznych. Jeśli remontujemy i dostosowujemy loft na przestrzeń użytkową, idealnym uzupełnieniem zastanego już charakteru wnętrza będą schody kręcone, zwane też schodami spiralnymi. do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl