Lubisz minimalizm? Wybierz schody dywanowe!

Lubisz minimalizm? Wybierz schody dywanowe!

Jednym z trendów królujących w dekoracji wnętrz w 2020 roku są minimalistyczne schody dywanowe.  Czy warto decydować się na podobną realizację? Jak zaaranżować schody?

Schody dywanowe – co to znaczy? 

Czym cechują się schody dywanowe? Wbrew temu, co wskazuje nazwa, nie są to schody pokryte dywanem. Znajdujący się w określeniu „dywan” odnosi się do tego, jak wizualnie wygląda całość konstrukcji schodów. Te niesamowite i minimalistyczne schody wewnętrzne wydają się unosić na niewidocznej podporze, niczym forma dekoracyjna stworzoną przez stopnie. Schody dywanowe będą więc schodami które nie posiadają policzków (wang) oraz belek nośnych. Te elementy stanowią podstawową część konstrukcji, co oczywiście nie znaczy, że schody tego typu są niebezpieczne. 

Minimalistyczna delikatność idzie tutaj w parze z niebywale stabilną konstrukcją, zaprojektowaną specjalnie po to, aby służyć na długie lata tak samo dobrze, jak tradycyjne schody zabiegowe. O stabilności decyduje w tym przypadku sposób mocowania, ważne jest więc aby projekt zamówić u sprawdzonego producenta. 


Rodzaje schodów dywanowych 

Na szczęście dzięki doświadczeniu wykonawców, schody dywanowe można zrealizować dziś w niemal każdej formie. Tak jak każde inne schody wewnętrzne można wznieść je jako: 

  • Schody proste
  • Schody zabiegowe
  • Schody jedno/dwubiegowe
  • Schody wachlarzowe

Rozgraniczając podług materiału, znajdziemy tutaj zarówno schody metalowe, schody drewniane, jak i najprostsze schody dywanowe wykonane z żelbetonu. Te ostatnie można wykończyć na wiele sposobów. Modna jest już nie tylko ceramika, ale i drewniane bądź kamienne wykończenie stopni. Często właściwie wykończonych schodów nie sposób poznać od nowych konstrukcji drewnianych. Jest to świetny sposób na oszczędność, a schody żelbetonowe znane są z niezwykłej trwałości. 

Wybierając właściwy materiał do stworzenia konstrukcji schodów, ale i jej wykończenia, należy zwracać szczególną uwagę właśnie na trwałość. Na sprawach takich jak bezpieczeństwo nie należy oszczędzać. Gwarantem jakości zarówno użytych materiałów, projektu jak i konstrukcji jest na szczęście zlecenie dzieła dobremu producentowi. Ten będzie w stanie podpowiedzieć nam jakie warunki są optymalne, pozostawiając nam jedynie ostateczne decyzje. Również na szczęście, rozwój technologii pozwala obecnie na pozyskiwanie jak najtrwalszych surowców – kwasoodpornej stali na schody metalowe, czy drewna egzotycznego z innego kontynentu. 

Przede wszystkim bezpiecznie, czyli jak zadbać o stabilność schodów dywanowych? 

Bez względu na rodzaj użytego materiału, należy zadbać o stabilność konstrukcji. Najlepszym co możemy zrobić jest zaufanie fachowemu wykonawcy, który zadba o zgodność schodów dywanowych z obowiązującymi wytycznymi prawa budowlanego. Duże znaczenie ma właściwa twardość stopni (solidna stal w schodach metalowych lub wysoko twarde drewno egzotyczne). Schody dywanowe są też jednymi z konstrukcji których nie zalecamy montować własnoręcznie. Większość schodów modułowych dostępnych na rynku jest przeznaczona do łatwego i samodzielnego montażu, w tym przypadku jednak na stabilność zbyt duży wpływ ma sposób mocowania. Schody dywanowe mocować można do posadzki, stropu, ale i innych elementów nośnych takich jak ściany. Czasem też mocuje się je do towarzyszących elementów konstrukcyjnych – filarów czy specjalnie zaprojektowanego słupa pod schodami. 

Ważnym elementem schodów dywanowych będzie balustrada. Wiele osób decyduje się na pozostawienie konstrukcji w stanie jak najbardziej przypominającym surowy, nie dodając balustrady oraz poręczy, aby nie ryzykować wizualnego efektu ciężkości. Balustrada oraz poręcz są jednak ważnymi elementami schodów które maksymalizują bezpieczeństwo codziennego użytkowania. Nie powinniśmy z niej rezygnować, szczególnie jeśli posiadamy dzieci lub zwierzęta – zbyt łatwo w tym przypadku o wypadek. Kompromisem pomiędzy minimalistycznym „zawieszeniem w powietrzu” a bezpieczeństwem konstrukcji jest montaż balustrady z grubego szkła. Nie tylko usztywni ona dodatkowo schody, ale i zabezpieczy wolną przestrzeń przed nieszczęśliwym upadkiem. Oczywiście, to nie jedyny sposób na balustradę. Równie popularne co szklane balustrady są realizacje ażurowe. W tegorocznych katalogach często znaleźć można drewniane schody dywanowe, gdzie poręcz jest wykonana z drewna a przestrzeń balustrady wypełniona jest ażurową dekoracją wyciętą z blachy. Przestrzeń czasem zabezpiecza się wyłącznie z jednej strony – wtedy jednak schody musimy dla równowagi zakotwić do ściany. 

Do jakiego wnętrza będą pasować schody dywanowe? 

Schody dywanowe to przede wszystkim idealny kandydat na schody wewnętrzne w mieszkaniach o stylistyce minimalistycznej. Konstrukcja przypominająca dywan unoszący się na niewidzialnych stopniach nada dyskretnego uroku każdej przestrzeni. Warto umieścić je w miejscu, w którym będą właściwie wyeksponowane – ich specyficzna budowa wymaga dość dużej ilości miejsca. 


Minimalizm to jednak również ponadczasowość. Ten niepowtarzalny, modny styl zdobywa swoich miłośników klasyką form i odejściem od nadmiernej dekoracyjności. Dzięki temu bez względu na jaki styl wyposażenia mieszkania zdecydujemy się za kilka lat podczas najbliższego remontu, nasze schody dywanowe wciąż będą atrakcyjnym wizualnie punktem. Schody dywanowe można dopasować niemal do każdego wnętrza. Jeśli zależy nam na absolutnie klasycznym rozwiązaniu, warto zdecydować się na dywanowe schody drewniane. Drewno jako materiał łączy w sobie wiele cech cenionych w minimalizmie – jedną z nich jest właśnie ponadczasowa prostota formy. Wybierając  schody drewniane wewnętrzne koniecznie należy zadbać o wykonanie konstrukcji z materiałów wysokiej jakości. Ponieważ stopnie w tego typu wzniesieniu nie posiadają podparcia, mogą być z czasem bardziej narażone na otarcia i uszkodzenia mechaniczne. Idealnym rodzajem drewna będzie więc tutaj drewno egzotyczne (jatoba, wenge, doussie). Alternatywą może być też solidne, rodzime drewno dębowe. Tego typu jakościowe materiały mamy na stałe dostępne w naszym asortymencie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl