Jaką balustradę wybrać do schodów wewnętrznych?

Jaką balustradę wybrać do schodów wewnętrznych?

Wydawać by się mogło, iż schody tworzą stopnie i podstopnice lub konstrukcję metalową i podesty, które razem połączone, gwarantują praktyczne ich wykorzystanie. Okazuje się jednak, iż równie ważnym elementem, jaki wpływa i na aspekt wizualny i na kwestię praktyczną jest balustrada. To właśnie ona odgrywa bardzo ważną rolę, szczególnie patrząc w aspekcie poruszania się po schodach. Oczywiście wybór odpowiedniej balustrady nie jest zadaniem łatwym, dlatego też należy skupić się na kilku detalach i szczegółach, by móc wybrać produkt idealny.

Balustrada - poręcz, która ma znaczenie

Bez wątpienia poręcz ma znaczenie, jeśli w grę wchodzi tworzenie schodów. Tylko w nielicznych przypadkach właściciele decydują się na ,,gołe” schody bez jej obecności. Dlaczego właśnie ona stanowi ten jakże cenny wybór? Przede wszystkim ma ona wartość estetyczną. Z jednej strony może ona nadać klatce schodowej lekkości, z drugiej splendoru, z trzeciej niezwykle oryginalnego uroku. Mała rzecz, a ma naprawdę ogromne znaczenie w kwestii wyglądu. I bez względu na to, na jakie schody zdecydujemy się postawić, odpowiedni dobór do nich balustrady, a więc poręczy ma ogromne znaczenie.

Odchodząc z kolei od kwestii estetyki, nie sposób nie zwrócić uwagi także i na kwestię bezpieczeństwa. Taka bowiem balustrada ma przede wszystkim za zadanie zapewnić jej użytkownikom pełne bezpieczeństwo, co jest szczególnie ważne i istotne w przypadku posiadania małych dzieci czy obecności osób starszych. Wybierając odpowiednią dla danego modelu schodów, taka też okaże się być idealną inwestycją i pod względem piękna, praktyczności, bezpieczeństwa, a przy tym również i samej trwałości produktu na długie lata.

Balustrada drewniana - idealna do schodów drewnianych

Z całą pewnością balustrada drewniana jest klasykiem samym w sobie, który idealnie sprawdza się w ponadczasowych wnętrzach. Taka w surowej odsłonie, stanowi bardzo dobry wybór dla wnętrz rustykalnych, ale również i vintage oraz śródziemnomorskich. Można tutaj wybrać bieloną, gdzie zastosowana w angielskiej lub prowansalskiej przestrzeni, będzie idealnym jej dopełnieniem. Oczywiście w zależności od stylu i upodobań, można tutaj wybrać balustradę prostą, klasyczną, która sprawdzi się w industrialnych przestrzeniach  o loftowym charakterze, ale i balustradę pełną zdobień czy toczonych elementów. Taka będzie bardzo dobrym wykończeniem dla klimatu glamour, dla przestrzeni eleganckiej, ponadczasowej, gdzie liczy się najmniejszy nawet detal. Wśród poręczy drewnianych, najczęściej wykorzystywanym drewnem jest świerk, olcha, ale także modrzew oraz jodła. Znakomitym drewnem jest także dąb i buk.

Balustrada stalowa i z mosiądzu - czy to dobry wybór?

Bardzo dobrą propozycją do stworzenia balustrady jest stal lub mosiądz. W przypadku pierwszego materiału, wybrać można opcję polerowaną, matową, a także satynowa lub oszlifowaną. Aby zapobiec powstawaniu korozji, pokrywa się ją farbą proszkowaną. Tutaj można postawić na proste rozwiązania, jak również i na fantazyjne kształty. Jedni wybierają zwykłe, klasyczne rurki, inni ażurowe dekoracje, roślinne dodatki i inne elementy. W przypadku zaś mosiądzu, tutaj czas działa na ich korzyść. Wraz z upływem lat, pokrywają się one patyną w kolorze brązowo - zielonym, który nadaje produktowi jeszcze bardziej efektownego wyglądu. Taki metal będzie idealnie łączył się z drewnem, tworząc doskonałą kompozycję dla schodów. 

 

Bez względu na to, czy daną przestrzeń wypełniają schody drewniane wewnętrzne o prostej konstrukcji, schody zabiegowe czy też spiralne, w każdej propozycji, balustrada stanowi doskonałe wykończenie dla danej klatki schodowej. Wybierając więc odpowiednią, należy zwrócić uwagę między innymi na jej wygląd, na trwałość, na bezpieczne jej użytkowanie i na możliwość odpowiedniego połączenia jej ze schodami. 

 

Balustrada metalowa do schodów kręconych Cora model Madryt

Balustrada metalowa do schodów kręconych Cora model Bawaria

Balustrada metalowa do schodów kręconych Cora model Berlin

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl