Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi?

Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi?

Dla bezpieczeństwa niemowląt i małych dzieci, które wraz ze swymi opiekunami zamieszkują dwukondygnacyjne mieszkania lub domy jednorodzinne, kluczową kwestią pozostaje zabezpieczenie schodów. Nauka chodzenia maluszka i odkrywanie przez niego świata może mieć tragiczne skutki, o ile nie zrobimy tego w porę. Ciekawski mały człowiek z chęcią penetruje nowe tereny i podąża za rodzicami. Warto w tym czasie zastosować odpowiednie rozwiązania, które pozwolą zabezpieczyć schody i ochronić dzieci przed groźnymi wypadkami. 

Jakie zabezpieczenia na schody dla dzieci?

Na rynku dostępne są różne artykuły, które pomagają chronić dzieci przed upadkiem na schodach i urazami przy przemieszczaniu się po nich. Niektóre z nich uniemożliwiają najmłodszym przedostanie się na schody, inne montuje się w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci, które zaczynają się już samodzielnie po nich przemieszczać. Bardzo ważne pozostaje tu dostosowanie dostępnych rozwiązań do rodzajów schodów (ich budowy, wysokości itd.). Nieco innego podejścia mogą wymagać schody kręcone, a innego schody zabiegowe lub proste. Ważna jest również lokalizacja schodów oraz intensywność ich użytkowania przez domowników. Zróżnicowane rozwiązania stanowią dla rodziców spory atut, bo umożliwiają dopasowanie zabezpieczeń do konkretnej przestrzeni.

Bramka na schody chroni przed dostępem dzieci

Jednym z najczęściej stosowanych metod ochrony dzieci przed schodami jest montaż dwóch bramek – tuż przed nimi i za nimi, czyli na dole i na górze. Takie zabezpieczenie uniemożliwia maluszkom samodzielne przedostanie się na schody i stanowi doskonałą ochronę w przypadku najmłodszych dzieci, które dopiero nauczyły się chodzić, a przemieszczanie się po schodach nie jest jeszcze dla ich bezpieczne. 

Bramki mogą być wykonane z różnych materiałów (zazwyczaj drewno lub metal) i dostępne są w zróżnicowanej kolorystyce, rozmiarze oraz formie. Dostosowanie ich do stylistyki wnętrza nie powinno więc stanowić problemu. Ich montaż jest stosunkowo prosty i zazwyczaj nie wymaga wiercenia dziur w ścianie czy konstrukcji schodów. Wiele z nich wyposażona jest w teleskopowe drążki, co pozwala na dopasowanie szerokości bramki do konkretnych schodów. Bramki rozporowe mogą mieć dodatkowe rozszerzenia, co umożliwia ich dostosowanie do schodów o większych rozmiarach. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie przed otwarciem bramki. To powinny być intuicyjne i proste w obsłudze dla osób dorosłych, jednocześnie jednak niemożliwe do odbezpieczenia przez dziecko. Bramki nie mogą utrudniać przemieszczania się po schodach dorosłym. Z tego względu niektóry producenci oferują modele otwierane na dwie strony. 

A co, kiedy dzieci zaczną chodzić po schodach?

Wielu rodziców zaskakuje, jak szybko małe dzieci uczą się pokonywać trudności i coraz sprawniej poruszają się po mieszkaniu. To sprawia, że bramki zabezpieczające schody przed wchodzeniem na nie najmłodszych członków rodziny szybko zastępuje się innymi zabezpieczeniami. Na szczęście na rynku tych również nie brakuje. Z łatwością znajdziemy środki ochrony odpowiednie dla maluszków, które chętnie odkrywają świat na dwóch kondygnacjach i penetrują mieszkanie w poszukiwaniu przygód. Rolą rodziców jest dbanie o to, by te były jak najbezpieczniejsze.

Niskie poręczne dla najmłodszych

Jednym z takich zabezpieczeń są dodatkowe poręcze zamontowane na wysokości odpowiedniej dla dziecka. Takie poręcze, podobnie zresztą jak pozostałe zabezpieczenia, są rozwiązaniem tymczasowym i mogą zostać zdemontowane, kiedy dziecko urośnie. Ich zadanie polega na ułatwieniu maluszkom poruszania się po schodach, co ma chronić przed ich upadkiem. Niskie poręcze świetnie sprawdzają się do nauki samodzielnego, bezpiecznego poruszania się pomiędzy kondygnacjami.

Siatki, które zabezpieczą balustrady

Dodatkowym zabezpieczeniem, o którym warto pomyśleć, jest siatka rozciągnięta między szczebelkami balustrady. Wykonana z wytrzymałych materiałów uniemożliwia dziecku przeciśnięcie się między szczebelkami i ochroni przed upadkiem z wysokości. Zabezpiecza też przed wyrzucaniem pomiędzy nimi różnych przedmiotów, co również mogłoby prowadzić do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. 

Zabezpieczenie śliskiej powierzchni schodów

Kolejny sposób ochrony dzieci przed upadkiem na schodach to montaż na ich nawierzchni antypoślizgowych dywaników, wykładziny albo gumowych nakładek. Dobór produktu zależy od preferencji rodziców oraz stylistyki wnętrza. Niezwykle istotny jest ich solidny montaż, który uniemożliwi ich przemieszczanie się, a tym samym zapobiegnie upadkom. Takie zabezpieczenie jest szczególnie ważne wtedy, kiedy schody wewnętrzne wykonano z betonu, kamienia albo płytek. Schody drewniane wewnętrzne również można w ten sposób zabezpieczyć, choć należy zwrócić uwagę na to, że ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, są zdecydowanie bardziej miękkie, a upadki mniej bolesne. 

Zabezpieczenie schodów przed małymi dziećmi jest niezwykle istotne w każdym wnętrzu, gdzie powierzchnia mieszkalna obejmuje dwie kondygnacje. Świetnym pomysłem na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji może być skoncentrowanie życia rodziny na jednej kondygnacji i zaaranżowanie pokoju dla dziecka, sypialni rodziców, a także kuchni i łazienki na jednym piętrze. Nie zwalania to jednak rodziców z obowiązku zabezpieczenia schodów przed dziećmi. Zastosowanie odpowiednich środków ochronnych jest niezbędne również wtedy, gdy pomieszczenia mieszkalne znajdują się na dwóch piętrach, a domownicy zmuszeni są często się pomiędzy nimi przemieszczać. Wtedy takie rozwiązania jak bramki, siatki, dodatkowe barierki i dywaniki pomagają chronić dziecko przed potencjalnie niebezpiecznymi urazami.

 

https://schody24.net.pl/pl/schody-drewniane-cora-model-moreno-180-l-90-13-elementow.html

https://schody24.net.pl/pl/schody-krecone-barda-model-lizbona-b-130-cm.html

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl