Jak zaaranżować salon ze schodami?

Jak zaaranżować salon ze schodami?

Planując piętrowy dom lub dwupoziomowe mieszkanie koniecznie trzeba pomyśleć o schodach. Już na etapie projektowania domu należy uwzględnić ich położenie. Częstym rozwiązaniem są schody w salonie, gdzie pełnią nie tylko rolę komunikacyjną, ale także dekoracyjną.

Schody w salonie to znakomita alternatywa dla schodów w przedpokoju czy dla tradycyjnej, wąskiej klatki schodowej. Wybór rodzaju schodów oraz ich usytuowanie zależy głównie od wielkości salonu. Aranżacja salonu ze schodami nie jest prosta i wymaga dokładnego zaplanowania. Jak więc zaaranżować salon ze schodami? Na co zwrócić uwagę wybierając schody do salonu i jaki rodzaj wybrać? Czy da się umieścić schody w małym salonie?

Schody do salonu - na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Przede wszystkim należy pamiętać, że schody w salonie są zarówno częścią ciągu komunikacyjnego, jak i ozdobą. Trzeba więc wybrać takie, by łączyły w sobie funkcjonalność z eleganckim wyglądem. Projektując nowoczesne schody w salonie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wielkość. Inaczej musisz zaplanować schody w małym salonie niż w dużym. Przy wyborze schodów do salonu należy też wziąć pod uwagę ich planowane usytuowanie. Inny rodzaj schodów będzie odpowiedni na uboczu, przy ścianie, a inny na środku przestronnego, otwartego salonu. Pamiętaj też o tym, aby schody były solidne i mocne. Może się zdarzyć potrzeba wniesienia czegoś ciężkiego na górę, a może w domu mieszka osoba mocno otyła i też musi komfortowo poruszać się po domu.

Bezpieczeństwo to najważniejsza kwestia przy wyborze schodów. Trzeba do nich dobrać odpowiednią balustradę, która ochroni przed upadkiem, a także bezpieczne wykończenie, które będzie chronić przed poślizgnięciem się. To szczególnie ważne w domach, w których mają mieszkać dzieci czy osoby starsze lub niepełnosprawne. Bardzo istotna jest także szerokość schodów i wysokość stopni. Optymalna szerokość biegu to 100 – 110 cm, stopnia zaś 25 cm, a wysokość stopnia 15 – 18 cm. Wybierając schody trzeba też wziąć pod uwagę to, do jakiego pomieszczenia na piętrze będą prowadziły. Jeśli do przedpokoju, nie ma problemu, natomiast jeśli prosto do sypialni, to niestety takie schody odbiorą poczucie swobody i prywatności (zarówno osobom będącym w sypialni, jak i tym w salonie). W przypadku małego salonu warto zwrócić też uwagę na możliwość zagospodarowania przestrzeni pod schodami.

Nowoczesne schody w salonie - jaki rodzaj schodów będzie odpowiedni?

Przy wyborze schodów do salonu trzeba zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, ale nie można zapomnieć także o ich wyglądzie. Mają być ozdobą, a nie oszpecającym wnętrze balastem. Muszą być dopasowane do wnętrza. Rodzaj schodów, jakie będą odpowiednie do salonu, zależy od wielu czynników. Na pewno najczęściej wybieranym materiałem wykonania schodów jest drewno. Drewno jest uniwersalne i pasuje do większości stylów aranżacji wnętrz. Zwróć uwagę na schody drewniane zabiegowe. Schody metalowe czy stalowe zaś idealne nadadzą się jako nowoczesne schody w salonie w stylu skandynawskim czy industrialnym. Ciekawym rozwiązaniem są też schody modułowe. W zależności od ilości miejsca i wielkości salonu, zamiast prostych schodów, warto zdecydować się na niestandardowe rodzaje. Pięknie będą się prezentowały w salonie schody spiralne, wachlarzowe czy podwieszane. W salonach zwykle budowane są schody wewnętrzne jedno, dwu lub trójbiegowe oraz łamane. Jednobiegowe są najtańsze i mają najprostszą konstrukcję, przez co niekoniecznie nadają się dla dzieci i mniej sprawnych osób. Ciekawym pomysłem na schody w salonie są schody zabiegowe, które choć przez to, że są samonośne, nie są tak wygodne, są bardzo eleganckie i dekoracyjne, a także nie zajmują wiele miejsca. Niezwykłą dekoracją wnętrza pokoju dziennego będą schody dywanowe, zwane też ażurowymi.

Urządzanie salonu ze schodami – jak zrobić to dobrze?

Schody w salonie należy umieścić w taki sposób, aby ciąg komunikacyjny nie zaburzył stylu i atmosfery pomieszczenia. Salon, w którym spędzasz z rodziną najwięcej czasu w ciągu dnia, przez obecność schodów staje się swego rodzaju lobby, czyli miejscem, gdzie krzyżują się drogi komunikacyjne i transportowe w domu, co prowadzi do utraty prywatności, a także przytulności i izolacji akustycznej. Można temu zaradzić, montując schody na uboczu i w pomysłowy sposób oddzielając je od reszty wnętrza. Ciekawym sposobem będzie szklana zabudowa, która nie przytłoczy wnętrza, a do tego dopełni nowoczesne schody w salonie. Szkło jest też idealnym materiałem do wykorzystania w ciemnych wnętrzach, gdyż rozjaśnia je i daje wrażenie przestronności. Zamiast szklanej zabudowy warto pomyśleć o ciekawych barierkach, które będą znakomitą dekoracją wnętrza.

Pamiętaj, że duże schody pasują tylko do dużych pomieszczeń, a umieszczanie ich na środku wnętrza nie jest dobrym pomysłem, chyba że masz duży, przestronny, otwarty salon, połączony np. z kuchnią czy przedpokojem. Dla zachowania przytulności salonu najlepiej umieścić schody jak najbliżej wejścia do tego pomieszczenia. Oczywiście materiał i kolor schodów należy dopasować do aranżacji całego salonu i dlatego należy je uwzględnić już na etapie projektu pomieszczenia. Aby schody pełniły rolę dekoracyjną, muszą być dopasowane do wnętrza i spójne z innymi jego elementami. Pamiętaj, że wokół schodów musi pozostać przestrzeń do poruszania się i to na tyle duża, by pozwoliła wnieść na górę lub znieść na dół mebel czy inną większą rzecz. Dlatego właśnie schody najlepiej prezentują się i są najbardziej funkcjonalne w większych salonach.

Aranżując schody w salonie nie możesz zapomnieć o dekoracjach, które zwiększą walory ozdobne schodów. Na przykład możesz powiesić jakieś obrazki na ścianie przy schodach, a na stopniach, przy barierkach umieścić rośliny w doniczkach, pod warunkiem, że odległość między prętami barierek nie spowoduje ryzyka upadku rośliny. Schody nie muszą być zaniedbanym balastem w domu, mogą wyglądać naprawdę pięknie.

Schody w małym salonie – czy to w ogóle możliwe?

Salon to miejsce, gdzie spędza codziennie czas cała rodzina. Musi być w nim więc strefa wypoczynkowa, miejsce do przyjmowania gości, do zabawy, a w przypadku osób pracujących zdalnie również strefa do pracy. Wydaje się więc, że schody nie będą w takim wnętrzu najlepszym pomysłem, gdyż łatwo mogą je przytłoczyć i zabrać dużo przestrzeni, a przecież w małym wnętrzu trzeba wykorzystać ją jak najlepiej. Schody w małym salonie powinny być przede wszystkim proste i klasyczne. Jeśli chcemy urządzić taki salon na styl nowoczesny, schody w salonie można wykonać minimalistycznie i wykończyć nawet szkłem, czy zrobić szklaną balustradę. Szkło optycznie powiększy i rozjaśni wnętrze. W małym salonie powinno być jak najjaśniej, więc dobrym pomysłem będą schody z jasnego drewna lub pomalowane na biało. Ponadto schody w małym salonie najlepiej umieścić przy ścianie i tuż przy drzwiach wejściowych. Absolutnie nie wolno ich umieszczać na środku, bo przytłoczą wnętrze i zepsują całkowicie jego charakter.

Do małego salonu warto wybrać taki rodzaj schodów, aby możliwe było zagospodarowanie przestrzeni pod nimi. Przestrzeń pod schodami daje ogromne pole do popisu. Można tam wstawić na przykład:

  • rośliny;
  • półkę ze stojącymi dekoracjami, np. zdjęciami w ramkach lub pamiątkami z wakacji;
  • wieszaki na ubrania i szafkę lub półkę na buty, jeśli wejście do salonu znajduje się blisko wejścia do domu;
  • szafki na bibeloty, które pomogą utrzymać w salonie porządek;
  • wysuwany stolik, mebel do siedzenia, a nawet łóżko;
  • stolik z krzesłem i półką, tworząc miejsce do pracy;
  • stolik RTV albo półkę i telewizor;
  • legowisko, zabawki i inne rzeczy tworząc kącik dla czworonożnego pupila;
  • biblioteczkę.

Aranżacja małego salonu nie jest łatwa, zwłaszcza ze schodami, ale nie niemożliwa. W naszym sklepie znajdziesz schody wewnętrzne idealne zarówno do dużego, jak i małego salonu. Przy wyborze schodów warto zasięgnąć porad fachowców, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie do Twojego wnętrza.

Odpowiednie oświetlenie schodów w salonie

Bardzo ważną kwestią podczas aranżacji schodów w salonie jest ich oświetlenie. Jest niezwykle istotne nie tylko dla komfortu poruszania się po zmroku. Schody nierzadko znajdują się na uboczu albo zostają zabudowane, przez co nie dociera do nich oświetlenie salonowe i nawet w dzień może panować tam półmrok. Jednak oświetlenie to nie tylko lepsza widoczność i bezpieczeństwo poruszania się po schodach, ale także ciekawie dopełnia schody w domu. Również pełni funkcję dekoracyjną, a odpowiednio dobrane potrafi dać naprawdę niesamowite efekty. Wybierając oświetlenie dla schodów, pamiętaj też o tym, że nie tylko niedobór, ale i nadmiar światła nie jest wskazany.

Oświetlenie można umieścić przy lub na schodach na wiele sposobów. Jeśli schody są przy ścianie, można zamontować oświetlenie na niej, ale w taki sposób, aby światło padało na stopnie. Jeśli nad schodami znajduje się fragment sufitu, można umieścić lampki LED na nim. Bardzo ciekawym jednak sposobem, aby oświetlić schody w domu, są światła LED, które można umieścić na samych stopniach. Warto pokombinować, bo taśmy czy listwy LED ani nie należą do bardzo drogich rozwiązań, ani skomplikowanych do montażu, a nie tylko potrafią oświetlić schody. Jest to idealne oświetlenie dekoracyjne, a raczej podświetlenie, które jest wręcz symbolem nowoczesnych wnętrz. Odpowiednio rozmieszczone potrafi dać naprawdę spektakularne efekty dekoracyjne.

Schody w salonie to bardzo ciekawe i coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych domach. Jeśli więc planujesz piętrowe lokum i potrzebujesz schody w domu, salon będzie naprawdę dobrym miejscem na ich umieszczenie. Odpowiednio dobrane i zamontowane posłużą nie tylko jako część ciągu komunikacyjnego, ale także jako znakomita ozdoba wnętrza. Jeśli nie wiesz jeszcze, jakie schody do swojego salonu wybrać, zajrzyj do naszego sklepu. Czekają tam na Ciebie bardzo ciekawe propozycje.

Polecane produkty:

Schody drewniane zabiegowe CORA model Moreno 200 L-90 12 elementów
Schody system drewno Moreno 250 Lux U-180 12 elementów

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl