Jak odpowiednio oświetlić schody?

Jak odpowiednio oświetlić schody?

Odpowiednie oświetlenie schodów ma bardzo duże znaczenie, zarówno pod kątem aranżacji wnętrz, jak również i samego bezpieczeństwa domowników. Piękna dekoracja dla domu, odpowiedni nastrój, zmniejszenie ryzyka związanego z upadkiem podczas wchodzenia i schodzenia to główne elementy, dla których takie oświetlenie powinno być zastosowane. Oczywiście w zależności od tego, czy w grę wchodzą schody drewniane wewnętrzne klasyczne czy metalowe schody kręcone, w każdym przypadku inny rodzaj oświetlenia okaże się być dobrym wyborem. Dobór odpowiedniego do stylu danej przestrzeni, ale również i rodzaju zastosowanych w niej schodów ma ogromne znaczenie i to właśnie w głównej mierze należy mieć na uwadze. 

Zalety oświetlenia schodów

Odpowiednio oświetlona klatka schodowa czy inna przestrzeń, w której znajdują się schody drewniane wewnętrzne ma ogromne znaczenie. Skupiając się na zaletach zastosowania takiego rozwiązania, kluczowy aspekt, to przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców podczas użytkowania takich schodów. W sposób szczególny jest to niezwykle istotne w przypadku, gdy w domu są małe dzieci lub osoby starsze. Tego typu światła, nie powinny być jedynym elementem oświetlenia przestrzeni, ale uzupełnieniem dla lamp, które znajdują się na suficie. Te mogą znaleźć się zarówno na dole na ścianie, jak również i pod podestami czy pod balustradą. Tutaj odpowiedni wybór jest indywidualną sprawą każdego właściciela. Warto także zwrócić uwagę na kwestię estetyczną. Poprzez zastosowanie odpowiednich lamp przyschodowych, światło może być także i ciekawą formą dekoracji danej przestrzeni. Dobrze dobrane oświetlenie podkreśla wygląd schodów i nadaje mu niezwykłego charakteru. Dzięki bogatej ofercie różnorodnych produktów, każdy może dobrać do swojej przestrzeni odpowiednie dla danych schodów rozwiązanie. 

Czym powinno charakteryzować się oświetlenie schodów?

Piękne schody kręcone zamontowane i wpasowane w przestrzeń salonu czy perfekcyjnie wykończone schody drewniane wewnętrzne w prostej formie, stanowią jeden z głównych elementów domów czy mieszkań, w których znajdują się poziomy. Dobierając do nich oświetlenie, należy skupić się na kilku zasadniczych kwestiach, aby mogło ono spełniać swoje zadania. Z racji tego, że tak zastosowane oświetlenie jest dodatkowym, powinno ono charakteryzować się dużo niższym natężeniem światła, niż to klasyczne, sufitowe. Nie ma ono oślepiać, ale jedynie być pomocnym w trakcie poruszania się po nich, szczególnie gdy wokół panuje ciemność. Bardzo ważne jest także to, aby zadbać o włączniki i wyłączniki światła, które powinny znaleźć się zarówno na górze, jak również i na dole schodów, co znacząco wpływa na komfort i wygodę korzystania z takiej formy oświetlenia. Co jeszcze? Dobierając oświetlenie do schodów, należy zwrócić uwagę i na aspekt ekonomiczny, a więc wybrać taki jego rodzaj, który nie będzie generował wysokich kosztów za prąd. Skupiając się na takich elementach, na pewno uda się odpowiednio zgrać ze sobą i stosowne schody drewniane wewnętrzne lub metalowe schody spiralne i dopasowane do nich konkretne oświetlenie. 

Jak dobrać oświetlenie do stylu mieszkania?

Każdy z nas preferuje zupełnie inny styl, jeśli w grę wchodzi aranżacja własnej przestrzeni. Każdy detal i szczegół ma tutaj niezwykle istotne znaczenie, aby całość była z jednej strony funkcjonalna, z drugiej z kolei piękna. Jeśli w grę wchodzi oświetlenie, istnieją trzy jego rodzaje. Mamy tutaj klasyczne, górne, do których zaliczają się lampy wiszące, wszelkie plafony, jak również i kinkiety. Drugie, to oświetlenie punktowe, które montuje się na ścianach lub na stopniach schodów. Są one zamknięte w odpowiednich oprawach. I trzecie to oświetlenie liniowe, najczęściej wykorzystywane jako to dodatkowe, występuje w formie taśm ledowych, przytwierdzonych wzdłuż stopni lub pod poręczami. W zależności od tego, w jakim stylu zamontowane są w danej przestrzeni schody drewniane wewnętrzne, tak też należy dobrać do nich oświetlenie. W nowoczesnych przestrzeniach współczesnych domów sprawdza się designerskie oświetlenie LED, które z kolei nie będzie już pasowało do przestrzeni ponadczasowych, klasycznych, w których lepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe w odpowiednich oprawach. Tutaj liczy się zarówno kolor, forma oświetlenia, kształt zamontowanych lampek i inne elementy, które są w stanie w idealny wręcz sposób dopasować się do danego miejsca. Mając schody kręcone w centralnym niemal miejscu w domu, zupełnie inaczej można je oświetlić, niż w przypadku drewnianych, klasycznych, znajdujących się na klatce schodowej. 


Piękne schody drewniane i klasyczne metalowe czy schody zabiegowe stanowią jeden z elementów domów mających poziomy. Ich wybór to niezwykle trudne zadanie, ale sięgając po odpowiednie, warto w ciekawy i co ważne bezpieczny sposób dopasować do nich jak najlepsze oświetlenie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl