Jak dopasować schody do wymiarów wnętrza?

Jak dopasować schody do wymiarów wnętrza?

Zarówno kształt jak i konstrukcja schodów muszą być właściwie dopasowane do wnętrza, którym dysponujemy. Jak odpowiednio wykonać pomiary i dopasować schody wewnętrzne do naszego mieszkania?

Jakie wymiary powinny mieć schody?

Wszelkie konstrukcje schodów wewnętrznych projektowane są według obowiązujących przepisów Prawa Budowlanego. Dzięki tym zapisom mamy pewność, że zakupione schody modułowe lub projektowane na miarę schody drewniane wewnętrzne będą spełniać wszelkie zasady bezpieczeństwa. Jakie wymiary schodów spisane są w prawie budowlanym?

Zapisy dotyczące schodów znajdziemy w rozdziale 4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 Kwietnia 2007 roku. Regulują szerokość użytkową schodów, wysokość i liczbę stopni oraz wysokość sufitu. W przypadku schodów spiralnych i składanych schodów strychowych znaczenie będą mieć też wymiary otworu w suficie. Warto zapoznać się z tymi rozporządzeniami jeszcze zanim przejdziemy do pomiarów naszego mieszkania.

Dopasowanie schodów wewnętrznych do mieszkania

Jak idealnie dopasować schody do naszego mieszkania? Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę jego skalę – choć szerokie schody drewniane zabiegowe są wyjątkowo komfortowe, nie sprawdzą się dobrze w małej przestrzeni loftu. Na szczęście obecna technologia i doświadczenie fachowców pozwalają na dopasowanie odpowiednich schodów do wnętrza o każdym wymiarze. Standardowo schody ze spocznikiem zajmować będą około 7 metrów kwadratowych – jeśli więc tak duża konstrukcja zdominuje naszą przestrzeń, możemy myśleć o mniej gabarytowych schodach wachlarzowych lub schodach spiralnych. W dużych mieszkaniach z kolei konieczne będą schody o przynajmniej 110 centymetrach szerokości, co pozwala na swobodne wyminięcie się na nich dwóch dorosłych osób.

Wygodne schody dopasowane do wnętrza

Za wygodne schody uznaje się konstrukcje posiadające odpowiednią szerokość i wysokość stopni. Tutaj również można odnieść się do zapisów wspomnianego już prawa budowlanego. Te określane są na podstawie średniej długości kroku dorosłego człowieka – wynoszącej od 60 do 65 centymetrów. W myśl zasad prawa budowlanego dwie wysokości stopnia oraz jedna szerokość stopnia powinny równać się średniej długości kroku. Tym samym optymalna szerokość stopnia to ok. 30 do 32 centymetrów. Minimalna szerokość całości schodów nie powinna wynosić mniej niż 80 centymetrów. Szerokość schodów mierzy się pomiędzy wewnętrznymi krawędziami poręczy lub w przypadku balustrady jednostronnej – pomiędzy jej krawędzią a krawędzią przylegającej ściany.

Zgodnie z prawem budowlanym, bezpieczne i komfortowe schody zabiegowe i schody proste powinny mieć wysokość stopnia wynoszącą od 15 do 19 centymetrów. Stopnie o wysokości 19 centymetrów lub więcej będą dość strome – sprawdzą się więc jedynie w konstrukcjach schodów tymczasowych czy prowadzących w mniej uczęszczane miejsca. Jeśli decydujemy się na schody ze spocznikiem, upewnijmy się, że ma on minimum 80 centymetrów szerokości.

Samo miejsce usytuowania może zasugerować optymalny kształt schodów. Schody zabiegowe lub dwubiegowe najczęściej projektuje się z myślą o mocowaniu do ściany. Przestrzeń pośrodku dużego pomieszczenia można zagospodarować z kolei za pomocą schodów spiralnych lub wachlarzowych.

Wymiary a schody modułowe

Jednym z najlepszych sposobów na dobranie właściwych schodów do naszego wnętrza jest inwestycja w jakościowe schody modułowe. Prefabrykowane rozwiązania pozwalają na oszczędność, jednocześnie dając ogromną możliwość personalizacji. Schody modułowe projektowane są w systemach elementów posiadających kilkadziesiąt kombinacji. Wyróżnia się tutaj ustawienie uniwersalne, ustawienie proste oraz ustawienia lewo i prawoskrętne. Ustawienie uniwersalne wskazuje, że schody modułowe ustawimy w dowolnej sekwencji skrętów biegu. Dzięki regulacji modułów zdecydujemy też samodzielnie o wysokości stopni.

Rodzaje schodów

Aby idealnie dobrać schody do wnętrza, trzeba wybrać najlepszą dla nas konfigurację. Schody wewnętrzne dzielimy przede wszystkim według formy, wyróżniając:

  • schody proste
  • schody dwubiegowe i trójbiegowe
  • schody zabiegowe
  • schody spiralne

Każdy z nich ma nieco inną charakterystykę. Czym różnią się od siebie te rodzaje schodów? Schody proste to najmniej skomplikowana z konstrukcji, ceniona za minimalistyczny wyraz. Posiadają wyłącznie jeden bieg i nie są przedzielone spocznikiem. Będą idealne jako schody prowadzące na antresolę lub półpiętro w wąskim mieszkaniu.

Schody dwubiegowe i trójbiegowe posiadają, jak wskazuje nazwa – większą ilość biegów. Określamy w ten sposób nieprzedzielony w żaden sposób szereg stopni połączonych ze sobą. Platforma przedzielająca biegi nazywana jest spocznikiem. Pozwala na wprowadzenie skrętu do konstrukcji, co może pozwolić efektywnie wykorzystać przestrzeń. Schody o większej ilości biegów zdarzają się dość rzadko i nie są formą zalecaną do posiadłości jednorodzinnych. Dość ciekawym rozwiązaniem są schody zabiegowe. Te nie posiadają spocznika, jednak bieg regulują za pomocą stopni o różnych kształtach i wysokościach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl