Jak ciekawie zaaranżować przedpokój?

Jak ciekawie zaaranżować przedpokój?

Przedpokój to pomieszczenie często pomijane przy dekorowaniu mieszkania lub domu – jest w końcu wyłącznie pokojem przechodnim, w którym nie spędzamy wiele czasu. Pomimo niewielkiej powierzchni kryje on w sobie jednak spory potencjał, a odpowiednio zaaranżowany może stać się prawdziwą wizytówką naszego domu.

Ale najpierw, przedpokój

Jak wskazuje sama jego nazwa, przedpokój to pierwsze pomieszczenie, którym wita nas mieszkanie. Najczęściej jest on miejscem, gdzie zdejmujemy kurtki i buty, wchodząc w domową strefę relaksu. Warto zadbać o to, aby ta praktyczna przestrzeń komponowała się z resztą wyposażenia wnętrza, poprawiając nam humor za każdym razem, kiedy wracamy z pracy do domu.

Jednym z ciekawszych sposobów na aranżację przedpokoju jest wykorzystanie schodów. Budowa schodów zabiegowych w tym miejscu jest nie tylko kolejną designerską możliwością, ale i funkcjonalnym rozdzieleniem przestrzeni domu. Dzięki umieszczeniu schodów wewnętrznych już w pierwszym pomieszczeniu, możemy rozdzielić strefę reprezentacyjną – salon czy kuchnię, gdzie często przyjmujemy gości; od prywatnych sypialni czy gabinetów umieszczonych na piętrze.

Schody w przedpokoju

Zabudowa schodów wewnętrznych w przedpokoju to świetny sposób na utrzymanie porządku w pomieszczeniu, ale i nadanie przestrzeni dekoracyjnego charakteru poprzez dominującą, stylową konstrukcję. Planując schody do mieszkania warto więc pamiętać o tym, że w tym nietypowym miejscu nie będą stanowić jedynie formy użytkowej, a istotną ozdobę pomieszczenia.

Hasłem kluczowym musi być tutaj przestrzeń. Schody wewnętrzne mogą dominować w przedpokoju jako element dekoracyjny, muszą jednak pozostawiać wystarczającą ilość miejsca na swobodne z niego korzystanie: zdejmowanie i ubieranie kurtek, przeglądanie się w lustrze, witanie większych grup gości. W nawet najmniejszym przedpokoju musi być pozostawione miejsce na wieszak, szafę na płaszcze, lustro, kilka półek bądź szafkę na których możemy położyć torbę czy skrytkę na klucze. Idealnym rozwiązaniem będą tutaj funkcjonalne schody spiralne, najlepiej sprawdzające się w pomieszczeniach o małym metrażu. Dzięki różnorodnym możliwościom poprowadzenia kierunków i kątów skrętu, jak i dopasowania do otworów; schody kręcone z łatwością da się dopasować nawet do najbardziej wymagającej przestrzeni. Równie „plastyczne” w aranżacji przestrzennej są schody modułowe które dzięki wielu elementom pozwalają na dowolne ustawienie.

Ozdoba przedpokoju

Bez względu na to jaki materiał wykonania schodów wybierzemy, ze względu na swoją masywność będą one stanowić element wizualnie dominujący w przedpokoju. W tym przypadku należy więc wybierać schody proste, minimalistyczne – ale jednocześnie dekoracyjne w swoim wymiarze. Ciekawym sposobem na zamianę konstrukcji schodów we wnętrzarskie dzieło sztuki jest połączenie dwóch materiałów. Takie rozwiązanie jak stopnie i balustrada wykonane z innego tworzywa znajdziemy w większości dyktujących modę katalogów wnętrzarskich. Idealnie pasującymi do siebie materiałami są tutaj drewno i metal, możliwości jest jednak wiele: drewniane stopnie z dekoracyjną, metalową poręczą, metalowe schody w drewnianej ramie czy nawet w całości przeszklona balustrada. Podobnym zabiegiem jest zabawa kolorytem stopni, łącząca szlachetność egzotycznego drewna z trzema pierwszymi stopniami z eleganckiego granitu lub jasne drewno rodzime połączone z industrialną stalą zdobionej poręczy.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Niecodziennym pomysłem, którego pozazdroszczą nam wszyscy goście jest wykorzystanie zabudowy schodów jako nieodłącznej części przedpokoju. Wystarczy w końcu tylko szczypta kreatywności, aby przestrzeń pod lub nad schodami wykorzystać w stu procentach. Najprostszym i najmniej wymagającym pomysłem jest użycie stopni jako… miejsca do siedzenia. Pomysł, który wydaje się wręcz banalny, w odpowiedniej aranżacji zamieni schody w praktyczną ławę: wystarczy tylko zrezygnować z barierki przy najniższych stopniach. Bardziej komfortowe jako siedzisko będą cieplejsze schody drewniane. Skoro ława, to może i przestrzeń na przechowywanie ubrań? Schody drewniane z wbudowaną szafą, lub szafa wbudowana bezpośrednio pod schodami; to designerskie połączenie konstrukcji przechodniej z użytkowością typowego dla przedpokoju mebla. Wbudowana pod schodami szafa będzie miała taką samą głębokość jak klatka schodowa, bez problemu więc zmieści przestronną szafę a nawet i wysuwaną na poziomie stopni szufladę na buty. Wystarczy zamontować na jednym z paneli „trójkątnej” przestrzeni lustro oraz haczyki – i przedpokój gotowy. Rozwiązania w podobnym stylu często znajdziemy w modnym stylu skandynawskim, stawiającym na „ciepło” odbioru wnętrza oraz jego funkcjonalne wykorzystanie.

Oczywiście, jeśli decydujemy się na wykorzystanie przestrzeni pod schodami zabiegowymi w przedpokoju, warto od razu zdecydować się na gotowy projekt. Sprawdzony wykonawca lub projektant wnętrz podpowiedzą nam, jaki typ konstrukcji najlepiej sprawdzi się w naszym przedpokoju. Dzięki temu nasze schody wewnętrzne będą zaplanowane z odpowiednim kątem nachylenia oraz szerokością, co pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni jako szafy w przedpokoju.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl