Industrialne schody – czym się charakteryzują?

Industrialne schody – czym się charakteryzują?

Wnętrza utrzymane w postprzemysłowej stylistyce są coraz bardziej popularne. Lofty, w których na antresolę prowadzą proste i surowe schody industrialne, są marzeniem wielu poszukujących ciekawego designu osób. Czym charakteryzują się schody industrialne? I do jakich wnętrz pasują? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Nowoczesna elegancja

Dzięki swojemu minimalizmowi styl industrialny idealnie sprawdzi się w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Początki stylu wiążą się z amerykańską recesją lat pięćdziesiątych – rosnące ceny wynajmu i postępujący kryzys gospodarczy, sprawiły, że przestrzeni mieszkalnej zaczęto szukać w nieużywanych fabrykach i pomieszczeniach przemysłowych. Głównym wyznacznikiem industrializmu jest przestrzeń. Mieszkanie powinno być jak największe, unikając jednocześnie zagracenia. Rezygnuje się również z większości ścian podziałowych, łącząc w sobie wielofunkcyjne pomieszczenia. Dobudowa dodatkowego piętra pozwala więc na zaaranżowanie bardziej „prywatnej”, mniejszej przestrzeni sypialnianej. Wewnętrzne schody industrialne będą więc nie tylko praktyczne, ale wizualnie spajające „prywatne” i „publiczne” strefy naszego mieszkania.

Cechy schodów industrialnych

Aranżując schody zabiegowe w stylistyce industrialnej, możemy eksperymentować zarówno z formą, jak i materiałem wykonania. Materiałem wręcz idealnym będzie tutaj metal, spełniający wszystkie wymogi industrializmu. Schody metalowe to nie tylko wybór pod kątem wystroju, ale i funkcjonalna konstrukcja, która posłuży nam na lata. Wewnętrzne schody metalowe zaczęto stosować na szeroką skalę właśnie w fabrykach czy biurowcach. Głównym powodem jest ich wyjątkowa trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości. Schody metalowe najczęściej występują też w chłodnej, surowej kolorystyce, która idealnie dopełni styl naszego wnętrza.

Schody tego typu wykonywane są z kilku rodzajów surowca: żeliwa, aluminium oraz trzech typów stali – stali nierdzewnej, stali węglowej i kwasoodpornej. Industrialne schody stalowe to najlepszy wybór. Nie będą one wymagać dodatkowej konserwacji, zachowując pierwotny wygląd nawet przez kilkadziesiąt lat. Dużym atutem schodów metalowych jest wysoka plastyczność materiału, dzięki której łatwo ukształtujemy i zamontujemy konstrukcję.

Forma schodów

Najczęściej występującą formą schodów we wnętrzach industrialnych są schody kręcone, kojarzące się z wnętrzami typu loft. Sama ich forma potrafi nadać wnętrzu nowoczesnego charakteru. Ich główną zaletą jest jednak łatwość dopasowania do przestrzeni. Schody spiralne wykonane z metalu bez problemu wpasujemy w nawet najmniejsze przestrzenie. Cechuje je również niemal nieograniczona możliwość personalizacji dzięki licznym konfiguracjom kątów skrętu i wysokości. Dzięki temu bardzo często stosowane są w przypadku rozbudowy mieszkania o dodatkowy poziom – co wpisuje się w estetykę industrialną, gdzie zastaną surową przestrzeń zamienia się w mieszkanie. Pamiętajmy jednak, że schody kręcone nie są rozwiązaniem dla każdego. Jeśli do grona naszych domowników należą dzieci, osoby starsze czy zwierzęta, lepiej zdecydować się na schody proste lub schody zabiegowe z odpowiednią ilością spoczników. Nie znaczy to, że musimy rezygnować z wymarzonej stylistyki wnętrza – industrialnego charakteru schodom możemy nadać również kolorem czy surową formą wykonania. Najlepsze odcienie zagwarantują nam minimalistyczne schody metalowe niepokryte farbą.

Jeśli chodzi o formę: im mniej dekoracyjna, tym lepsza. Istotą stylu industrialnego jest „pożyteczność”, ponad wdzięk i klasykę, liczy się niewymuszona prostota. Jeśli jednak zależy nam na przełamaniu surowości schodów, zamiast dekoracyjnych balustrad czy ozdobnych stopni, warto zastanowić się nad rozwiązaniami hybrydowymi. Schody hybrydowe będą konstrukcją łączącą w sobie przynajmniej dwa materiały – tak jak metalowa oprawa ze stali nierdzewnej ze stopniami wykonanymi z prostych, drewnianych płyt. Samo drewno również dobrze wpisze się w estetykę stylu, pod warunkiem, że zachowamy jego postprzemysłowy charakter. Świetnym sposobem na industrialne schody drewniane będzie wykorzystanie prostych desek z wyraźnie widocznymi słojami imitujących stare drewno.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl