Ile miejsca zajmują schody?

Ile miejsca zajmują schody?

Dobrze zaprojektowane schody powinny być dopasowane do wielkości pomieszczenia, w którym będą się znajdować. W przeciwnym razie nie tylko negatywnie wpłyną na estetykę wnętrza, lecz również okażą się niewygodne w codziennym użytkowaniu. Masz do zagospodarowania niewielką przestrzeń i chcesz uniknąć takich problemów? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jakie schody zajmują najmniej miejsca.

Co wpływa na wymiary schodów?

Schody są jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku. Właśnie dlatego, podczas ich projektowania czy wykonania nie można zdać się na przypadek. Dopuszczalne wymiary schodów zostały ściśle określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r., dotyczącym warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki mieszkalne. Norma wskazuje m.in. na wysokość i głębokość stopni, ich ilość w pojedynczym biegu, a także wymiary i rozmieszczenie spoczników. To z kolei wpływa na to, ile miejsca w danej przestrzeni zajmą schody.

Wymiary schodów – obowiązujące normy

O czym zatem pamiętać, projektując schody? Jeden bieg może liczyć maksymalnie 17 stopni. Jeśli taka ich liczba okaże się za mała, by połączyć kondygnacje, konieczne jest uwzględnienie spocznika, o szerokości co najmniej 80 cm. Sama wysokość stopni musi mieścić się w przedziale 15–18 cm. Aby schody na górę do domu były wygodne i bezpieczne, głębokość stopnicy powinna wynosić od 25 do 32 cm. Norma wskazuje również na minimalną szerokość schodów. Ta nie może być mniejsza niż 80 cm.

Ile miejsca w salonie zajmują schody?

Projekty domów z oddzielną klatką schodową uwzględniają już wymaganą przestrzeń na schody. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku budynków, w których z uwagi na mały metraż, konstrukcja łącząca dwie kondygnacje ma znajdować się w salonie. Jej całkowite wymiary zależą w dużej mierze od rodzaju biegu. Jakie schody zajmują najmniej miejsca, a jakie najwięcej?

Schody proste dwubiegowe

Schody dwubiegowe to jedna z częściej spotykanych konstrukcji w domach jednorodzinnych. Jak sama nazwa wskazuje, składają się z dwóch biegów połączonych spocznikiem, oddzielonych od siebie niewielką przerwą, zwaną „duszą”. Ze względu na taką konstrukcję zajmują sporo przestrzeni. Przyjmując nawet najbardziej „oszczędny” wariant, na schody tego typu trzeba przeznaczyć ok. 4,5 m². Pamiętaj, że tę przestrzeń należy odliczyć zarówno od parteru, jak i piętra.

Schody jednobiegowe proste

Schody jednobiegowe proste pozwalają zaoszczędzić nieco przestrzeni. Brak spocznika i dodatkowego biegu sprawia, że są węższe niż konstrukcja opisana wyżej. Zmienia się za to długość biegu – tak, aby połączyć dwie kondygnacje (przy założeniu, że głębokość stopnic wyniesie 30 cm), może liczyć nawet 5 metrów! Ile miejsca w salonie zajmą takie schody? Jeśli zdecydujemy się na minimalną szerokość (80 cm), to na taką konstrukcję trzeba przeznaczyć ok. 4 m².

Schody zabiegowe

Rozwiązaniem pośrednim pomiędzy opisanymi wyżej wariantami są schody jednobiegowe mieszane, zwane również zabiegowymi. Ich wyróżnikiem jest dość prosta konstrukcja i elegancka forma pasująca do różnych wnętrz. Na zakrętach, zamiast spocznika, stosuje się tu trójkątne (klinowe) stopnie. Dzięki temu długość biegu ulega skróceniu. Minimalna powierzchnia, jaką trzeba przeznaczyć na taką konstrukcję, wynosi 3,8 m². Są to zatem schody, które sprawdzą się na małej przestrzeni.

Schody kręcone

Zastanawiasz się, jakie schody zajmują najmniej miejsca? Jeśli dysponujesz naprawdę niewielkim metrażem, zdecyduj się na te, o konstrukcji kręconej. Można je zbudować na planie koła lub kwadratu. Te pierwsze wyróżniają się zazwyczaj koncentrycznie umieszczonym słupem nośnym, który łączy poszczególne stopnie. Schody tego typu pozwalają zaoszczędzić nieco przestrzeni – powierzchnia konstrukcji zajmuje ok. 3 m². Kolejną ich zaletą jest możliwość montażu także w tych pomieszczeniach, w których nie przewidziano wcześniej klatki schodowej. Decydując się na taki wariant, trzeba jednak pamiętać, że schody tego typu mają trójkątne stopnie. Z tego względu ich użytkowanie może być niewygodne dla seniorów oraz małych dzieci.

Jak dopasować schody do wielkości salonu?

Projektując schody, warto pamiętać, nie tylko o wygodzie i bezpieczeństwie, lecz również o dopasowaniu ich konstrukcji do pomieszczenia, w którym mają się znajdować. W dużych, przestronnych salonach można zdecydować się na wariant dwubiegowy lub jednobiegowy prosty. Takie schody, odpowiednio zaaranżowane mogą wyglądać bardzo reprezentacyjnie. Jeśli jednak metraż salonu jest niewielki, zdecyduj się na schody, które zajmują najmniej miejsca, a zatem te o konstrukcji zabiegowej lub kręconej.

Zaplanuj schody do swojego salonu!

Projektowanie ciągów komunikacyjnych, szczególnie w budynkach, w których nie przewidziano oddzielnej klatki schodowej, bywa sporym wyzwaniem. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, jakie schody zajmują najmniej miejsca. Jeśli natomiast zależy Ci na jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu metrażu, zapoznaj się z innymi wpisami na naszym blogu. Znajdziesz tam m.in. pomysły na wykorzystanie przestrzeni pod schodami oraz wskazówki, jak zaaranżować schody, aby stały się prawdziwą ozdobą pomieszczenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl