Gatunki drewna wykorzystywane do produkcji schodów. Charakterystyka, cena, parametry

Gatunki drewna wykorzystywane do produkcji schodów. Charakterystyka, cena, parametry

Drewnianym schodom trudno odmówić uroku. Świetnie prezentują się niemal w każdej przestrzeni – począwszy od tej urządzonej w stylu klasycznym, aż po tę, w której dominuje nowoczesny industrializm. Aby zachowały nienaganny wygląd przez wiele lat, warto zwrócić uwagę na materiał, za pomocą którego zostaną wykończone. Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj najlepsze gatunki drewna na schody!

Jakie gatunki drewna na schody warto wybrać?

Schody należą do jednych z najbardziej eksploatowanych części budynku. Do ich wykończenia warto zatem użyć wytrzymałych materiałów, odpornych na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. W przeciwnym razie już po kilku miesiącach na stopniach pojawią się nieestetyczne zarysowania i wgłębienia, których trudno będzie się pozbyć. 

Jaki surowiec wykorzystywany jest najczęściej podczas produkcji drewnianych schodów? Przede wszystkim deski dębowe i jesionowe. Do ich najważniejszych zalet należą nie tylko wytrzymałość i trwałość, lecz również wysoka odporność na odkształcenia. Wiele osób ceni je również za piękne usłojenie oraz zróżnicowaną gamę wybarwień. Oba te czynniki sprawiają, że schody wykonane z takiego materiału mają nieprzeciętny wygląd. 

Do wykończenia stopni można wykorzystać także gatunki drewna egzotycznego. Tu na uwagę zasługują w szczególności teak, sapella, mahoń czy jesion skandynawski. Warto jednak pamiętać, że produkcja drewnianych schodów z takiego materiału jest dość kosztowna. Jeśli zatem masz ograniczony budżet, lepiej postaw na rodzime gatunki. 

Coraz więcej osób decyduje się wykończyć schody za pomocą desek z drewna orzecha, wiśni czy brzozy. Choć taki materiał jest dość tani, to jednak musisz pamiętać, że wymaga odpowiedniej konserwacji. Brak systematycznego lakierowania może sprawić, że deski szybko się powycierają i stracą swój atrakcyjny wygląd. 

Jakie parametry powinny posiadać gatunki drewna do produkcji schodów?

Wybierając materiał wykończeniowy, warto zwrócić uwagę na parametry drewna na schody. Pierwszym z ważniejszych kryteriów jest wilgotność. Jej zbyt wysoki poziom może sprawiać, że deski z czasem zaczną pęcznieć. Zbyt niski doprowadzi z kolei do tzw. kurczenia się drewna. Jaka jest zatem optymalna wartość tego parametru? Podczas produkcji drewnianych schodów najczęściej używa się surowca o wilgotności od 8 do 10%.  

Trwałość drewnianych schodów zależy również od właściwości surowca. Kiedyś do wykończenia stopni używano głównie desek z drewna litego. Te były jednak podatne na pęknięcia, deformacje oraz oddziaływanie czynników biologicznych. Jeśli zatem zależy Ci, by schody prezentowały się nienagannie przez wiele lat, wybierz te, wykonane z drewna klejonego. Taki materiał ma bowiem lepsze właściwości mechaniczne. 

Duży wpływ na wygląd i funkcjonalność schodów ma również to, w jaki sposób zabezpieczone zostało drewno. Lakier czy olej stanowi bowiem dodatkową warstwę, która zabezpiecza podstawowy materiał przed uszkodzeniem czy odbarwieniem. Pamiętaj, że miękkie gatunki drewna na schody, wymagają szczególnie uważnej konserwacji. Jeśli deski będą niedostatecznie zabezpieczone, po upływie niedługiego czasu stracą swój estetyczny wygląd. 

Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie, że schody będą spełniały wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Wymiary stopni, a także inne parametry drewnianych schodów zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynku i ich usytuowanie. Wybierając schody do swojego domu, zwróć zatem uwagę, by stopnie miały ok. 15-17 cm wysokości i 29-30 cm szerokości. W przeciwnym razie poruszanie się pomiędzy kondygnacjami będzie nie tylko mało komfortowe, lecz również niebezpieczne.

Ceny drewnianych schodów

Całkowity koszt wykonania schodów z drewna zależy od różnych czynników, a w tym rodzaju wybranego materiału czy układu biegów i spocznika. Ceny najprostszych konstrukcji modułowych zaczynają się obecnie od ok. 4 tys. zł. Na większy wydatek muszą się przygotować Ci, którzy zdecydują się wykonać schody z żelbetonu, a następnie wykończyć je drewnem. Koszt całej inwestycji może wynieść ok. 10 tys. zł. Na podobnym poziomie kształtują się ceny schodów z drewna wykonanych na indywidualne zamówienie. 

Jak dobierać gatunek drewna na schody do stylu i wyglądu wnętrza?

Projektując schody drewniane wewnętrzne, warto zadbać o to, by były one spójne z resztą pomieszczenia. Dzięki temu przestrzeń będzie wyglądać na lepiej zorganizowaną. Jeśli cenisz sobie minimalizm lub też najlepiej czujesz się we wnętrzach o klasycznym stylu, wybierając materiał wykończeniowy na stopnie, zwróć uwagę na to, by kolorystycznie pasował on do barwy podłogi. 

Bardzo ciekawie prezentują się również schody, których stopień wykończony został deską w ciemniejszym odcieniu, zaś podstopnica ma neutralny, biały kolor. Najnowsze wnętrzarskie trendy stawiają z kolei nacisk na wyraźne kontrasty. Jeśli nie boisz się odrobiny awangardy, wybierz schody wykonane z drewna o innym kolorze niż podłoga. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną ważną zaletę. Pozwala bowiem wyodrębnić schody z przestrzeni i sprawić, że staną się one prawdziwą ozdobą wnętrza. 

Jak dbać o drewniane schody?

Drewniane schody wymagają szczególnej troski. Warto zatem pamiętać o ich regularnej konserwacji i właściwym czyszczeniu. Zalecany sposób impregnacji zależy w dużym stopniu od wybranego gatunku drewna. Na schody wykonane z deski dębowej czy jesionowej warto położyć warstwę oleju. Taki preparat wnika w strukturę drewna, a przez to doskonale je utwardza i konserwuje. Dzięki matowemu wykończeniu nadaje również schodom bardzo naturalny wygląd. Miękkie gatunki wymagają nieco lepszego zabezpieczenia.  Dlatego w ich przypadku zaleca się lakierowanie za pomocą preparatów, które tworzą twardą, nieprzepuszczającą wilgoci powłokę.

Trwałość i wygląd schodów zależą także od codziennej pielęgnacji. Zabrudzone stopnie należy odkurzyć i przetrzeć za pomocą miękkiej, wilgotnej szmatki. Schodów wykończonych deskami nie powinno się myć za pomocą silnych środków chemicznych czy mopa nasączonego wodą. Drewno jest bowiem materiałem higroskopijnym, który łatwo chłonie wilgoć.   

Gatunki drewna na schody – podsumowanie

By drewniane schody zachowały atrakcyjny wygląd przez wiele lat, do ich wykończenia warto wybrać materiały o odpowiednich parametrach. Najlepsze gatunki drewna na stopnie to m.in. dąb i buk. Gdy z kolei chcesz zaprosić do wnętrza nieco egzotyki, możesz zdecydować się również na teak czy mahoń. Mamy nadzieję, że w naszym artykule udało Ci się znaleźć wiele cennych wskazówek. Jeśli jednak nadal szukasz inspiracji, zapoznaj się z innymi wpisami na naszym blogu. Znajdziesz tam m.in. poradnik, w którym podpowiadamy, jakie schody wybrać

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl