Czym wykończyć stopnie schodów?

Czym wykończyć stopnie schodów?

Odpowiednie wykończenie powierzchni schodów betonowych często stanowi problem podczas końcowego etapu remontu. Czy warto zdecydować się na schody modułowe, czy jednak wykończyć stopnie dostępnej już konstrukcji? W tym artykule podpowiadamy, jak wykończyć stopnie schodów tak, aby służyły nam przez lata. 

Wykończenie schodów wewnętrznych 

Problem właściwego wykończenia stopni zazwyczaj pojawia się wtedy, kiedy mamy już gotową konstrukcję schodów. Schody betonowe pozwalają na wcześniejsze wzniesienie konstrukcji. Są dostępne już w stanie surowym, przydając się przy wykańczaniu pomieszczeń na piętrze czy przenoszeniu rzeczy pomiędzy poziomami. Wiele osób decyduje się na zburzenie schodów betonowych na sam koniec i zakup nowych, specjalnie zaprojektowanych gotowych schodów modułowych. Jeśli jednak chcemy oszczędzić pieniądze i trochę czasu, warto przemyśleć wykończenie gotowych już stopni. Dzięki obecnej technologii łatwo można odmienić monolit bloku w estetyczny, ciekawy punkt mieszkania. 

Jak wykończyć stopnie schodów wewnętrznych? 

Szerokie możliwości wykończenia konstrukcji schodów betonowych pozwalają nam na niemal nieograniczoną ilość rozwiązań. Dobrze wyłożony i zabudowany żelbeton można wykończyć drewnem, płytkami kamiennymi, gresem oraz klinkierem. Warto tutaj pamiętać, że ostateczny proces wykańczania musi być skoordynowany z posiadaną przez nas formą schodów. Przykładowo, jeśli posiadamy gotowe już schody dywanowe, ich bieg musi być wykończony z każdej strony. Coraz popularniejszym zabiegiem jest wykorzystanie dwóch materiałów i stworzenie unikalnego dzieła sztuki wnętrzarskiej. Ciekawym rozwiązaniem może być, chociażby wykończenie samych stopni schodów zabiegowych drewnem od góry oraz zabezpieczenie żelbetonowej konstrukcji za pomocą odpowiedniego lakieru. Otrzymujemy wtedy eleganckie, jakościowe stopnie oraz atrakcyjną, „surową” stylistykę. 

Jakie materiały wykończeniowe polecamy? 

  1. Kamień – wykończenie kamienne na stopnie schodów kupuje się głównie jako płytki gresowe. Te dostępne są niemal w każdym sklepie budowlanym w łatwych do przycięcia formach. Jeśli nasza przestrzeń jest nietypowa – przykładowo posiadamy schody zabiegowe z różnicą poziomów między stopniami; warto płyty kamienne zamówić na wymiar. W tym celu warto udać się do polecanego zakładu kamieniarskiego. Mocowanie płyt gresowych do stopni musi być wykonane za pomocą wysoko trwałej zaprawy murarskiej. 

  2. Drewno — w tym przypadku wszelkie elementy stanowiące konstrukcję przyszłych schodów drewnianych należy zamówić w zakładzie stolarskim. Najlepiej zapytać o niego fachowców którym ufamy, wskażą nam bowiem miejsce, które wykona usługę jakościowo i w rozsądnej cenie. Elementy takie jak podstopnice, stopnie czy boki muszą być wykonane w całości na wymiar. Do powierzchni schodów betonowych przymocowane zostaną za pomocą specjalistycznego kleju.
    Uwaga: tak samo, jak w przypadku schodów drewnianych wewnętrznych  musimy zadbać o odpowiednie zakonserwowanie powierzchni. Powierzchnię drewna konserwujemy surowcami takimi jak lakier, olej czy wosk do drewna. Dla utrzymania idealnego efektu oraz przedłużenia trwałości, zabieg należy powtarzać przynajmniej raz w roku.

  3. Ceramika i płytki podłogowe – wykończenie stopni płytkami ceramicznymi to najlepszy sposób na zamianę monolitycznego bloku schodów betonowych w niepowtarzalną ozdobę każdego wnętrza. Płytki ceramiczne oraz podłogowe również zakupimy w sklepie budowlanym. Zaletą rozwiązania jest dowolność wybranego przez nas wzoru i szeroka dostępność płytek ceramicznych w wielu rozmiarach. Częstym zabiegiem jest wykorzystanie tych samych płytek ceramicznych którymi pokryta jest podłoga. Za pomocą kontrastowych lub uzupełniających się tonów, możemy też w całości odmienić pomieszczenie. W sklepach znajdziemy zarówno płytki cokołowe, narożne, jak i stopnicowe. Schody betonowe możemy wykończyć również gresem czy terakotą.
    Uwaga: krawędzie płytek musimy odpowiednio wyprofilować za pomocą papieru ściernego, tak, aby jak najściślej przylegały do powierzchni. do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl